• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Грешка при боот на лаптоп The amount of system memory has changed.

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,416
14,343
Немам намера да му изигравам дрвен адвокат на Даниел но имаш направено неколку постапки редоследно кои ја исклучуваат термалната паста.

Флеш на биос и реинсталација се работите кои ти помогнале а не термалната паста.
Пошто разликата од лоша паста (а MX дефинитивно не е лоша паста) до врвна паста може да изнесува макс. 2 степени.

Освен Даниел да ставил премалку и на погрешно место. Ама таква ретардирана постапка не прави ни најголемиот нуб кој прв пат става паста после гледање на Јутубе видео.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #27

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
472
620
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
Немам намера да му изигравам дрвен адвокат на Даниел но имаш направено неколку постапки редоследно кои ја исклучуваат термалната паста.

Флеш на биос и реинсталација се работите кои ти помогнале а не термалната паста.
Пошто разликата од лоша паста (а MX дефинитивно не е лоша паста) до врвна паста може да изнесува макс. 2 степени.

Освен Даниел да ставил премалку и на погрешно место. Ама таква ретардирана постапка не прави ни најголемиот нуб кој прв пат става паста после гледање на Јутубе видео.
Не.
Проблемот е решен на почетокот на Март, кога другарче го преработи пак (отворивме, изчистивме, заменивме термална паста и затворивме пак). После тоа го користев истиот биос и оперативен во крајот на Април, без проблеми.
Која термална паста е искористена, и дали таа е добра или не, не навледувам. Ни мене не ми е јасно што беше проблемот, само ми е мило што го решив.
Грешката која се појавуваше се појавуваше пред boot на оперативен.
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,094
3,580
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Не.
Проблемот е решен на почетокот на Март, кога другарче го преработи пак (отворивме, изчистивме, заменивме термална паста и затворивме пак). После тоа го користев истиот биос и оперативен во крајот на Април, без проблеми.
Која термална паста е искористена, и дали таа е добра или не, не навледувам. Ни мене не ми е јасно што беше проблемот, само ми е мило што го решив.
Грешката која се појавуваше се појавуваше пред boot на оперативен.
Тогаш зошто не си го однел директно кај другарчето?
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,416
14,343
Ни мене не ми е јасно што беше проблемот, само ми е мило што го решив.
Грешката која се појавуваше се појавуваше пред boot на оперативен.
Проблемот е документиран односно познат и врие од такви примери на reddit и форумите на Dell. Исправен е со апдејт на BIOS

Меѓудругото има и (случаен) workaround а тоа е да го оставиш на почетниот BIOS екран додека ја има јавено грешката па да притиснеш F2 и потоа Save или да го запалиш без RAM па потоа да го ставиш итн.
Можеби случајно имате направено нешто од ова додека сте менувале паста па да се има оправено „сам од себе“
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,708
9,083
Скопје
Тогаш зошто не си го однел директно кај другарчето?
Рече поради пандемијата.

Она што е интересно е како ја прател температурата пред настанување на проблемот и никогаш не достигнувала над 80, му настанал проблем, и сè и сешто ни кажа освен температурата, а таа ја спомна тек откако се решил проблемот... тоа мене ми е чудно.
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,094
3,580
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Рече поради пандемијата.

Она што е интересно е како ја прател температурата пред настанување на проблемот и никогаш не достигнувала над 80, му настанал проблем, и сè и сешто ни кажа освен температурата, а таа ја спомна тек откако се решил проблемот... тоа мене ми е чудно.
Ако гледаме така, заради пандемијата не требало да го носи ни кај Даниел :)
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,708
9,083
Скопје
Ако гледаме така, заради пандемијата не требало да го носи ни кај Даниел :)
А бе добро сеа шо знам, другарчето може му било во карантин, во болница, во друг град, може Драган не вози и е сам и нема некој близок да го вози со кола па требало да влага во такси/автобуси ... не важно. Не ме терај да нагаѓам глупости :D
 
  • Ја почнал/а темата
  • #33

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
472
620
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
Проблемот е документиран односно познат и врие од такви примери на reddit и форумите на Dell. Исправен е со апдејт на BIOS

Меѓудругото има и (случаен) workaround а тоа е да го оставиш на почетниот BIOS екран додека ја има јавено грешката па да притиснеш F2 и потоа Save или да го запалиш без RAM па потоа да го ставиш итн.
Можеби случајно имате направено нешто од ова додека сте менувале паста па да се има оправено „сам од себе“
Најверојатно. Јас не пробав да го стартувам без рам.

Рече поради пандемијата.

Она што е интересно е како ја прател температурата пред настанување на проблемот и никогаш не достигнувала над 80, му настанал проблем, и сè и сешто ни кажа освен температурата, а таа ја спомна тек откако се решил проблемот... тоа мене ми е чудно.
Едноставно. Од време на време пуштам CPUID HWMonitor да работи цел ден и на крај на ден гледам која ми е максималната температура. Тoа го направив пред да го однесам на чистење во Ноември за да споредам колку ке ми се намали после чистење, затоа памтам колку беше, пред чистење околу 80 после околу 70. Наредно мерев во Февруари, кога ги тестирав мемориите, тој период. Кога видов 98 степени ми стана јасно зошто замрзнува и добивам BSOD, и правец на уште едно чистење и замена на термална паста пред да ми прегори нешто.

Тогаш зошто не си го однел директно кај другарчето?
Имав лични проблеми во Октомври и Ноември, и не бев во можност да земам ден и да одам надвор од Скопје за средување на лаптоп-от.

Јас во принцип купувам компјутер на секој 4 години, и сите лаптопи ги носам на прво чистење и замена на термална паста кога ке земам нов. Понатаму тие лаптопи завршуваат по дома, а еден и продадов.
После прво чистење ги чистам на секој 2 години.
Чистењето и замената на термална паста ги правам во Ноември, поточно за американскиот Тhanksgiving, освен ако не испадне нешто итно како сега.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
43,974
Мислења
853,967
Членови
29,621
Најнов член
unnamed192
На врв Дно