• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Грешка при боот на лаптоп The amount of system memory has changed.

 • Ја почнал/а темата
 • #1

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
444
589
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
Здраво дечки.
Ако може малце помош.
Се работи за лаптоп, Alienware R4.
Лаптоп-от е купен Ноември 2016 година и минатиов месец за прв пат го носев на замена на термална паста. Никогаш предходно отваран.
Пред 2 недели се појави следнава порака при boot:
The amount of system memory has changed.
If you did not change you memory...
To resolve this issue, try to reseat the memory.
Alienware.jpg
До сега сум немал буквално никакви проблеми со лаптоп-от.
Пуштив Support Assist тестови, освен батеријата која ми е стара, другото се е ок и не појавува грешка.

- Battery - Failed - Battery Life Test - WBT02-Q2O
- Memory - Passed
- CPU - Passed
- Hard Drive - Passed
- PCI Bridge - Passed
- Video Card - Passed
- HD Audio Controller - Passed
- Network Card - Passed
- PCI Bus - Passed
- Hub - Passed
- USB Composite - Passed
- Sound Card - Passed
- HID - Passed
- Bluetooth Device - Passed

Сите updates пуштени, на bios и windows.
Денес прв пат ми замрзна лаптоп-от при рабпта, и морам да го рестартирам со држење на power копчето.
Совет што може да е проблемот ?
Однапред благодарам.
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #3

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
444
589
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
Пробај со друга рам плочка.
2х8 гб плочки се внатре, немам други да пробам.
На task manager покажува 16гб и ги препознава 2те, на тест оди до 90% искористеност, изгледаат ок.
И online тест диагностика направив вчера од Делл страната, и тоа помина ок. Ми даде bios driver update, што не ми го даде инсталираната support assist апликација.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

Necromancer

Unstoppable
24 февруари 2012
3,406
3,962
Скопје
Кога е чистен да не го расклопиле, па ги преместиле мемориите и не се како претходно што биле. Ама ако се истите, фабричките, чудно е сега да го јавува тој проблем а претходно си го немал.

Да се сомневаш дека ти смениле мемории, ваљда не, ама па зошто наеднаш после сервис ти се јавува поракава?

Пробај замени им ги местата ако можеш, и тестирај со мемтест.
 

rubik

Gaining Experience
20 јули 2018
37
57
CMOS Батеријата да не е изместена или скинала конци, земи си нова, ќе биде ок.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,458
8,578
Скопје
Ова од искуство зборите, CMOS батерија да мрзне цел компјутер и да дава дека меморијата е променета?
Мислам, јасно е дека кај технологијава некогаш може да биде нешто што најмалку очекуваш но...
 

rubik

Gaining Experience
20 јули 2018
37
57
Ова од искуство зборите, CMOS батерија да мрзне цел компјутер и да дава дека меморијата е променета?
Мислам, јасно е дека кај технологијава некогаш може да биде нешто што најмалку очекуваш но...
Па да, неколку компјутери што ми прошле при рака, тоа беше проблемот. После секое исклучување/рестарт, кажуваше дека е променета меморијата, со промена на cmos батеријата се средија.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
444
589
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
6 саати траеше тестов, меморииве се ок.
Photo Dec 16, 2 35 07 PM.jpg Photo Dec 16, 2 35 15 PM.jpg Photo Dec 16, 11 10 45 AM.jpg Photo Dec 16, 11 11 23 AM.jpg
Се слушнав со Даниел, ке го носам деновиве да видиме дали е до cmos батеријата или нешто друго.
Тоа што замрзна најверојатно не е поврзано со проблемов. Време беше, 4 години работи секој ден по 10 саати.
Фала дечки.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
444
589
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
Даниел рече CMOS батеријата е ок. Кога го земав ми се појави пораката пак. Го flash-нав bios-от и веке 3 дена е добар. Ако пак се појави, ке ставам постара верзија на bios, и дака ке одам надоле се додека не дојде нов update од Alieenware.
Барем немам хардверски проблем.
Фала за советите дечки.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,458
8,578
Скопје
Даниел рече CMOS батеријата е ок. Кога го земав ми се појави пораката пак. Го flash-нав bios-от и веке 3 дена е добар. Ако пак се појави, ке ставам постара верзија на bios, и дака ке одам надоле се додека не дојде нов update од Alieenware.
Барем немам хардверски проблем.
Фала за советите дечки.
Ако проблемот е само таа порака не знам зш се замараш со мењање биоси, може само поголем проблем да си напраиш.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
444
589
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
Ако проблемот е само таа порака не знам зш се замараш со мењање биоси, може само поголем проблем да си напраиш.
Толку веќе. Ми беше битно да видам дали е хардверски проблем. Штом се е ок, не му се замарам за сега.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
444
589
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
Ништо. Поракава
The amount of system memory has changed.
If you did not change your memory...
To resolve this issue, try to reseat the memory.
Се појавува на секој рестарт.
Веке 3 недели по ред, ми се појавува Blue Screen of Death, прво Falthy hardware corrupted page, после Memory management, а денес Bad Pool Caller.
У пм, 4 години никаков проблем, и после чистење....

Најверојатно рам плочките ке ги менувам, и се надевам дека е до тоа.
Има некој 8гб плочка рам DDR4 2133, 2400 или 2666 MHz да ми позајми на некој ден пред да фрлам 4000 ден на нов рам ?
 

maci

On your way to fame
2 април 2008
3,033
717
а зошто не им го рекламираш каде што ти смениле паста?
може го имаат чепнато несакајќи

пробај само со една плочка,менувај им ги местата
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
444
589
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
а зошто не им го рекламираш каде што ти смениле паста?
може го имаат чепнато несакајќи

пробај само со една плочка,менувај им ги местата
Го рекламирав веке кај Даниел, вика ок е хардверски. Дополнително го носев да се провери cmos батеријата, вика ок е.
Пробав со менување а плочките, само со една, менував места. на секој втор трет рестарт се појавува поракава.
Проблемот ми е што 3 недели по ред имам BSOD при работа.
Не знам што да правам, барам друга рам плочка да пробам, и се надевам до тоа дека е.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #18

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
444
589
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
Вака прави на расипан RAM
Која верзија на memtest ја користиш?
Верзија 8.4, ја спуштив на 15 Декември.
Се надевам дека е само до рамот. Рам плочки одма ке купам ако е до нив, само сакав да проверам прво да не лупам пари и на тоа пошто постоечкиве поминаа на тест ок.

Гледам има 9.0 верзија од пред некој ден, ја спуштив и викендов ке пуштам уште еден тест.
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,256
1,323
При секој BSOD има dump (лог) фајл. Има повеќе начини да го анализираш, на пример


На пример кај мене проблем беше нова верзија на драјвер за WiFi
 

petkotrajko

Gaining Experience
16 јуни 2017
161
113
Верзија 8.4, ја спуштив на 15 Декември.
Се надевам дека е само до рамот. Рам плочки одма ке купам ако е до нив, само сакав да проверам прво да не лупам пари и на тоа пошто постоечкиве поминаа на тест ок.

Гледам има 9.0 верзија од пред некој ден, ја спуштив и викендов ке пуштам уште еден тест.
Рам плочка еве: Рам 8gb ddr4 Micron 2666Mhz SODIM за лаптоп

Испратено од телефоно.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #21

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
444
589
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,096
Мислења
838,443
Членови
29,012
Најнов член
Ivan1985
На врв Дно