• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Грешка или....не?

  • Ја почнал/а темата Vendetta-88
  • Време на почнување
V

Vendetta-88

Гостин
Сурфајќи по cosmofon.com.mk забележав нешто многу интересно :D Nokia N95 за 15 ијлади со договор. Е сега највероватно е некоја грешка али ако не е стварно е добра прилика.

27910156ji1.jpg
 
V

Vendetta-88

Гостин
1800 денари месечна претплата? Не фала :D Во секој случај треба да нагласат за кој тарифен модел е цената.
 

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
Normalno deka toa ne se naglasuva vo reklamata. Toa ke te frkne koga ke se zaletas so 15000 kesh vo djeb da go kupis telefonot :)
 
V

Vendetta-88

Гостин
Муабетот е то што на веб страната не е нагласено. Остави тоа... тие од Cosmofon малку изгубени се... телефон што е стар повеќе од една година, а има интернет цена од под 400 евра тие го продаваат за 35 000 ден. А то што во меѓувреме излезе N95 8 GB а на пат е и N96 е уште една причина да ја намалат цената.
 

stole_pesov

Intern
25 април 2008
530
17
techhub.mk
јас мислам дека телефоните шо се на на доверба 24 ( пос -пејд)
се со послаб квалитет.
Земав сониериксон w 580i на еден другар префрлав една песна се блокира и веке 2 недели е во сервис и уште не е стигнат.
Дали сум во право?
Поздрав.:bravo:
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
за такви работи и се има и основа за тужва
сум приметил многу слични работи не само на космофон туку скоро на се

некои работи ги ставаат со преголем фонт оние битните со кои ке се залетаат некои луге бес предна информација истражување итн а оние небитни со ептен ситен фонт претежно оваа е на билборди

еве еден примет исто така за телефон мислам дека беше или за некоја тарифа

цената ја ставиле со огромен фонт а под неа со ептен ситен фонт ддв тоа е мамење на народот треба и такви работи да се истакнат.

имало и сл случаеви

во некоја продавница цените на некои производи биле на пример 1000 денари тие тајно ги качат на 2500 и утредента стават снужување го кажуваат во % претежно но во секој случај е повеке од 1000 денари
но старата цена си стои 2500 прешкртана
лугето така се залетат кога видат еј 50% попуст.

уа на таквата политика :ua::ua::ua:@stole_pesov исти телефони се и на претплата и само телефон и на картичка

тоа е до срека каков му се погодило
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
@MetalGear

Не се исти телефони на претплата и на припејд. Оние на претплата имаат некој додатен софтвер за кодирање на телефонот и можеш да ги користиш само со Космофон.
 
V

Vendetta-88

Гостин
@ stole_pesov

Прати мое искуство: пред скоро година дена имав Motorola Z3 и сакав да го модифицирам, на грешка ставив заклучен софтвер... нормално телефонот се заклучи и то на некоја странска мрежа. Го носам на сервис, и чекам... после некој 2 недели ми викаат готов е дојди земи го. Одам во салон го вклучвам и гледам дека уште е заклучен, а онаа дезориентирана продавачка уште прашува "да не има некој проблем?". Ајде пак го оставив и после уште 2 недели конечно ми го средија. Инаку ова се дешаваше во T-Mobile во Битола.

@MetalGear

За то покачување и после демек намалување чист пример се бутиците и продавниците за патики.

@ aleksandar_te

То да, али секој телефон можи да се отклучи и да работи на било која мрежа, цената под 1000 денари. И логички, доколку телефонот си го купил од Cosmofon за да ти го отклучат ќе одиш во T-Mobile или некоја локална мобилара и обратно. Само што мислам дека во тој случај гаранцијата повеќе нема да важи
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
@MetalGear

Не се исти телефони на претплата и на припејд. Оние на претплата имаат некој додатен софтвер за кодирање на телефонот и можеш да ги користиш само со Космофон.

Nope.
Грешка си. Јас зедов NOKIA N73 од COSMOFON на постпејд 24 и веднаш откако го купив, во телефонот ја ставив сим картичката од T-Mobile. Телефонот работи на сите мрежи и не е кодиран само на COSMOFON. ;)
 
V

Vendetta-88

Гостин
Зависи. Повеќето телефони работат со било која сим картичка, али некои ги заклучуваат, истакнато е во каталозите.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Јас кога купував пред две години К750i, отидов во продавница, си платив, го извадија телефонот и рекоја дека тој бил само за постпејд и ме пратија во другата продавница по припејд пакет. Кога ги прашав што е разликата ми го кажаа она од погорниот пост. Ама изгледа нашле теле да лажат :p
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
да исто како AMD_fan телефон земен на претплата во космофон си работи на тмобиле и вип добро

@Vendetta-88 имам сретнато електронски продавници за хардвер како прават така дури и една локална продавница на космофон некој трговец или што ти знам правел така.

да претежно е по бутици но почна секаде да прават така
она што ке привлече муштерии да го истакнат а она побитното да не го истакнат :ua:
 
V

Vendetta-88

Гостин
@ aleksandar_te

Вероватно те излажале. Али само заради то што ни тие самите не знаат што како е. Последно време се повеќе добивам чувство дека дека тие, да ги наречиме продавачи не си ја знаат работата, не се за таму. Не знаат основни работи, а камоли да ги прашаш нешто посложено... целите ќе се претворат во прашалници :D Ова како што важи за Cosmofon/T-Mobile така и за многу други поврзани со IT.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
43.670
Мислења
889.393
Членови
31.512
Огласи
36
Најнов член
sekuloskip
На врв Дно