• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Грчки хакери ја нападнаа УЈП

James

Intern
8 јули 2008
336
13
900 ДАНОЧНИ РЕШЕНИЈА НА УЈП СО ТЕКСТ НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК СО ПОДДРШКА НА ГРЧКИ ЈАЗИК

Управата за јавни приходи (УЈП) информира дека поради упад во системот на УЈП, 900 даночни решенија на Управата за јавни приходи содржат текст на македонски јазик со поддршка на грчки јазик.

- УЈП ги ангажира сите расположливи ресурси за расветлување на случајот и ги информираше сите релевантни надлежни институции и Министерството за внатрешни работи за откривање и кривично гонење на н.н сторител, се вели во соопштението од УЈП.

Бидејќи не сум експерт во безбедност, станува збор за сличен напад како оној на нетпрес или пак ова е нешто малку покомплицирано???
Извор Сител, A1
 

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
да бе и јас слушнав сега ... Netpress беше само дифејсуван , додека во случајов со УЈП директно била направен инфилтрација во датабазата и модифицирање на документи што е многу полошо.
 

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
не ми се верува значи УЈП не само што не приметиле туку и ги доставиле 900 испечатени даночни решенија до фирми испишани со грчки текстови .....:isplashen:
 

ThaDuck

Intern
2 мај 2008
19
0
не ми се верува значи УЈП не само што не приметиле туку и ги доставиле 900 испечатени даночни решенија до фирми испишани со грчки текстови .....:isplashen:

Колку што разбрав на Сител, мислам дека никаде не спомнаа за доставување на решенијата
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
Браво!

Се` додека нашите ЕКСПЕРТИ се прават дека се разбираат, немам ама баш ништо против ова што им се случува.

Никој не им е крив.
 

Elektrikz

Intern
21 септември 2008
473
12
Велес - Скопје
Треба да се освести државава малце, за кратко време и нетпрес и ујп...what's next?
Шо треба да направат грциве за да им текне да се ангажираат околу проблемов...
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.881
30.870
kalco.ru
Едно големо :ua: за сите „експерти’’ Кои додека џабе ја уживаат функцијата на која што се некој скапо ќе го плати тоа нивно невнимание:lut2:
Али луѓе вршете си ја работата за која зимате грдни пари
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.881
30.870
kalco.ru
Значи според вас, постои совршена безбедност против хакерски напади ?

Можда совршена не постои али заштита постио.А како ги хакнуваат нашиве сајтови изгледа немаат никаква заштита.Ги прават сајтовите и ги оставаат на милист и немилост
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2.497
77
Само добар огнен зид може да помогне,друго чабе е,@fatal1ty_ така е,на нив ни на крај памет не им текнало дека некои деца од грција ќе се заебаваат на нивните страни :LOL:
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1.084
18
А што треба ние другите на направиме? Анти напад? :)

“Нападот е најдобра одбрана“ - Точно така. Но, тоа не значи дека одбраната треба да се запостави.

Проблемот е до ЕКСПЕРТИТЕ на нашите страни, не е до нас. Ние можеме да помогнеме само да се разгори повеќе борбата, а во никој случај не можеме да ги спасиме нашите страни.

Ако сакате контра напад - Ајде

Но, запаметете дека со тоа само ќе ги поттикниме грчките напаѓачи, повеќе да се сконцентрираат со напад врз нашиве комплетно незаштитени страни.

Со овој став, во никој случај не викам дека треба да попуштиме и да се понижиме, туку напротив да сториме се` што е можно за да се извадиме од ваква понижувачка ситуација.

Значи, најпрво да се осигураме дека нема да имаме проблеми на наш терен, т.е на наши страни, бидејки во спротивно тоа може дебело да не кошта, а после тоа да си дозволиме и контра напад, доколку мислеше на тоа .:)

Или пак, втора солуција, директен контра напад.. Но.. Истовремено ова значи и возвратен напад кон нас..

Ne ne mislev na kontra napad.
Za kontranapad ili napad potrebna e prethodno izgotvena strategija ... koja nie ja nemame.
Primer ... sega jas se zakacuvam so nekoj i doagja rabotava do tepacka ... a nemozam da ja izbegnam. I sea jas si vikam abe ke go tepam sega ovoj. Ama pa vo ist moment mi doagja pomislata .... abe cekaj sega ako ovoj me udri u lice i mi napravi modrica .... pa kako ke idam veser u grad?:D
Smesno ama toa e toa.
Ne moze da nema steta ako procesot e vekje pocnat. Pobednik e toj sto ke pretrpi pomala steta:) Koga prv vlagas vo duel treba da si svesen za posledicite i nepredvidliviot ishod .... ama koga si napadnat toa ne e vazno vazno e po sekoja cena da se odbranis.
A za ponizuvanjeto ... bi rekol deka ne e voopsto bitno, sekoj od nas vo zivotot bil mnogu pati ponizen na eden ili drug nacin.
Zborot prethodno mi bese deka ova kaj nas(na forumov) se tretira kako politicko prasanje .... sto ni vo eden moment ne e.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
Zborot prethodno mi bese deka ova kaj nas(na forumov) se tretira kako politicko prasanje .... sto ni vo eden moment ne e.

Токму така. Но, такви се правилата, т.е таква е замислата на администрацијата:) Неможам ништо да сторам..
Ете, незнам од која причина, и воопшто зошто предходниот пост ( т.е тој ти што го цитира, а незнам воопшто како го најде :)) ) ми е избришан..

Едноставно преку него го искажав својот став на темава. АКО тој беше оф топик, тогаш треба пола тема да се избрише.. Ама ајде.. Не ми е дојдено до еден пост :)

Значи реалноста е дека во Грција има повеќе хакери од кај нас.

Можеби.. А можеби и не.. Реалноста е дека тие се поспремни и поактивни од нас. Но... Се надевам дека се` ќе си дојде како што треба, т.е се надевам дека нашите ЕКСПЕРТИ некогаш ќе сфатат дека не треба толку да се кренати, туку озбилно да си ја сфатат работата за која што се дебело платени.


Бидејќи не сум експерт во безбедност, станува збор за сличен напад како оној на нетпрес или пак ова е нешто малку покомплицирано???

Сосема различен, и доста покомплициран напад.
На а1.com.mk беше извршен DDoS напад, каде што со повеќе инфицирани компјутери (ботнет), се вршеше барање до серверот, и поради големото истовремено барање ( без разлика какво, да претпоставам повратни пакети преку ping ), серверот се оптовари, и нормално падна.
Во случајов е веќе друго. Последиците ги наведе сам.
 

Egz0rtus_X

Intern
26 јуни 2008
35
1
Значи реалноста е дека во Грција има повеќе хакери од кај нас.

Да. Па што ние да не сме некој супер-народ па мора да има кај нас повеќе хакери отколку кај нив?
Ние сме 2 милиона а се споредуваме со Грција која е 20 милиони народ па нормално кај нив ќе има повеќе. Само нешто друго ме мачи...А тоа дека дури во Јужна Осетија и Абхазија (ептен мали државички) повеќе покажуваат знаење во компјутерската безбедност отколку ние :isplashen:?!?!? Не знам до што е...
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2.497
77
До што е :isplashen: ,до што може да е ако не до државата,таа малце треба да обврне внимание за развивање на ИТ технологијата,и што ако има повеќе "хакери" во грција,а во Абхазија и тие држава,покажуваат повеќе знаење затоа што државата се труди на многу поголемо ниво да ја развие ИТ технологијата,тоа ти е :spienje:
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
Ние сме 2 милиона а се споредуваме со Грција која е 20 милиони народ па нормално кај нив ќе има повеќе.

И Андора е помала од нас, па колку пати не има победено во Фудбал?

Јужна Осетија и Абхазија ?

Првпат слушам дека и таму е развиена информатиката..
 

ever-near

Intern
24 август 2008
40
1
Не ми е јасно, како дозволиле најсензитивниот елемент од нашата економија и бизнис сфера, т.е. системот кој го управува тој елемент, да го изложат на интернет?

Ова е знак дека аматери работат или аматери управуваат таму. Срамота.

Владата го промовира ЗЗЛП, а тие изложиле лични податоци на ИНТЕРНЕТ!!!!!

Дамит, администраторот/менаџерот на системот би било во ред да си го одземе животот.
 

Supervisor

Intern
15 октомври 2008
82
19
Да. Па што ние да не сме некој супер-народ па мора да има кај нас повеќе хакери отколку кај нив?
Ние сме 2 милиона а се споредуваме со Грција која е 20 милиони народ па нормално кај нив ќе има повеќе. Само нешто друго ме мачи...А тоа дека дури во Јужна Осетија и Абхазија (ептен мали државички) повеќе покажуваат знаење во компјутерската безбедност отколку ние :isplashen:?!?!? Не знам до што е...

Значи прво Грција не е 20 туку 10 милиони. Второ, интерес се покажува секаде во светот и насекаде има талентирани луѓе во секоја област. Она што е најважно е финансирањето и поддршката која што треба да ја спроведе државата за да успеат сите.
Кога провалија нашите хакери во Грција ни беше убаво.
За жал повторно морам да кажам дека Грција е посилна и поактивна како што беше веќе погоре речено.
ПС. Јужна Осетија и Абхазија се советски држави (да не речам руски) според тоа тие имаат руска школа :muahaha:
 

Fico

Intern
9 март 2008
251
14
Абе крај...Што да ви кажам...Еднаш случајно некој scan направив на еден Ip Range...И глеам...Лични карти, пасоши и какви се не податоци ставени на Shared и тоа на сите наши репрезентативци ракометари. Тоа е многу битна работа (секако, им кажав таму, па средија)
Факт е дека слаба е безбедноста кај нас и дека луѓето едноставно ги интересира да си ги полнат џебовите и немаат некои визии, планови за во иднина.
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1.084
18
Да. Па што ние да не сме некој супер-народ па мора да има кај нас повеќе хакери отколку кај нив?
Ние сме 2 милиона а се споредуваме со Грција која е 20 милиони народ па нормално кај нив ќе има повеќе. Само нешто друго ме мачи...А тоа дека дури во Јужна Осетија и Абхазија (ептен мали државички) повеќе покажуваат знаење во компјутерската безбедност отколку ние :isplashen:?!?!? Не знам до што е...

Ne e tocno deka nie imame pomalku znaenje.
Rabotata e do investiranjeto. Zemi primer edna firma koja ima sajt i ne saka da odvojuva povise pari za odrzuvanje i bezbednost. Gazdata misli deka so samoto toa sto ima sajt go fatil gospod za brada.
Vo site firmi e isto ... idat so pomislata : Zosto da davam povise pari za rabotnici koga so pomalce rabotnici koi ke mi zavrsat povekje raboti odednas, ke profitiram povekje.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.216
Мислења
918.945
Членови
32.878
Огласи
1.032
Најнов член
Gorivko
На врв Дно