• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Graphics Tablets

  • Ја почнал/а темата
  • #1

DaDog

Intern
10 ноември 2007
39
1
За сите што не знаат graphics tablet (digitizing tablet, graphics pad, drawing tablet) не ни знам како се вика на македонски (можеби таблетка за цртање) е направа со која преку специјална подлога и „стилце“ црташ директно во компјутерот.

Сега ме интересира дали некој од вас имал искуство, бидејќи планирам да купам. Општо е познато дека Wacom прават најдобри, иако се малце скапџии:p . Сепак новите Wacom Bamboo и Wacom Bamboo Fun се исплаќаат за цената.

И дали знаете каде можат да се најдат...од AMC ми рекоја може да ми порачаат Wacom Bamboo Fun но само во блеа боја а сакам во црна или сребрена. Сакав да порачам и преку интернет но не можам да најдам страна која испорачва во Македонија.....help??:tazhen:
 

efto

Gaining Experience
19 април 2007
322
277
На [SIZE=-1]eBay има неколку понуди со можност за испорака во Македонија.
[/SIZE]
 

psybaron

Intern
10 април 2007
745
49
Куманово
markoaleksic.com
inace koga kupuvas tablet treba da obrnev vnimanie na:
- stepeni na osetlivost profesionalnite (wacom intuos i uste nekoi drugi) imaat 1024 (wacom bamboo 512)
- golemina na activna povrsina za crtanje. (wacom small (3.7 x 5.8 in) se prilicno skapi za razlika od drugi tablets so prilicno pogolemi provrsini)
- i rezolucija. default rezolucija za tablets e 2000lpi. pro wacom intuos tablets imaat 5084lpi. a bamboo fum mislam deka imaat 2540.

jas naracav Genius tablet od www.newegg.com . ima default rezolucija, 1024 osetlivost, i mislam deka e 6x10 ili 6x12 incha aktivna povrsina. citav nekolku customers reviews i mislam deka za tie pari vredi da se proba. mene i taka ne mi treba pro tablet, zatoa $400 za tablet ne mi se davaat za sega.

@DaDog

ako kupuvas prv pat tablet ,,ne se zaletuvaj so Wacom Intuos. povece bi ti preporacal da zemes bamboo, ili ako mozes da najdes nekoj drug brand. mada vo mkd mislam deka e tesko da se najde drugo osven wacom, taka da probaj da naracas od negde.

good luck..i pozz
 

ExtremeBt

Gaining Experience
16 мај 2009
263
69
Планирам да купам пен таблет, ама со дилеми сум. Гледав Trust TB-6300, со релативно голема работна површина, но слабите страни му се то што не е компатибилно со Photoshop CSx и пенкалото работи на батерии.

Сега повеќе сум за Wacom Bamboo One A6, со добри перформанси, но релативно помала работна површина. http://www.tabletworld.co.uk/produc..._usb_mac_win/c67f48fdbdcd7159c230ce3b622465f4

Цената на двете е приближно иста, 2990 со 3100 денари.

Дали има некој искуство, дали го има некој Wacom таблетот да ми кажи?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,970
Мислења
853,713
Членови
29,608
Најнов член
aleksandra.sash
На врв Дно