Стани премиум член, добиј куп бенефити и поддржи ја работата на IT.mk!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Graphics Card Power Cable

bristlebac

On your way to fame
21 декември 2020
232
654
Skopje
Дали е морално или пожелно да одат два кабли во графичката, или со еден кабел е доволно?
 

Атачменти

  • 20230713_143926.jpg
    20230713_143926.jpg
    1,2 MB · Прегледи: 62

alkibijad01

Gaining Experience
8 октомври 2016
316
337
Зависи од моделот на картичката. Шест пински кабел може да напојува до 75W, осум пински до 150W. Од самата плоча добива до 75W.

Sent from my moto g(9) play using Tapatalk
 

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
478
366
Графичките карти што влечат повеќе од 300 вати најдобро е да има два посебни кабли од напојувањето до нив. Три посебно само би препорачал на напојувања од 1200 вати натаму и графички карти што планираш да им ги зголемуваш перформансите со фреквенцијата и моќноста.
 

DeJaVu

Practice makes perfect
21 ноември 2010
915
1.168
Скопје
Секогаш е подобро 2 кабла, постабилен напон ќе имаш во најмала рака пошто е распределена струјата на двојно поголем дијаметар на жица(пошто 2х кабли нели). А знаат и да се стопат конектори ако користиш еден кабел со графичка што влече побајаѓи струја.

Мене на времено R9 290(што е 275W ТДП), ми стопи еден, па и вториот што го ставив како замена дур сконтам што се дешава(се рестартираше пцто насред игри). И не некое тиња напајње па да речеш штеделе на матeријали и малку требало да се стопи, него се работеше за CoolerMaster V700(Seasonic OEM, КМ3 платформа).
После тоа искуство користам 2х кабли каде што има можност.
 

Mr.47

Gaining Experience
13 февруари 2018
182
124
На RX 5700 XT ASUS ROG, од CM G650m и CM V750 GOLD V2, со еден дупли 8 pin, ПЦ гасеше на MSFS 2020 и HITMAN 3.
Лично мислев е напојување, и поради тоа го земав второто, но и со него продолжи исто. Кога пробав со 2 различни 8 pin, ниту еднаш не се изгаси.
 

Vlad944

Practice makes perfect
3 март 2015
533
1.271
Битола
На RX 5700 XT ASUS ROG, од CM G650m и CM V750 GOLD V2, со еден дупли 8 pin, ПЦ гасеше на MSFS 2020 и HITMAN 3.
Лично мислев е напојување, и поради тоа го земав второто, но и со него продолжи исто. Кога пробав со 2 различни 8 pin, ниту еднаш не се изгаси.
Истата графичка на Bequiet Pure power 700w со едно кабле имав статери и фрејмдропови при гејминг особено на BF5 и се мислев зошто картава испадна полоша од претходната 1070 Strix.
Одпрвин неверував дека тоа би било проблем,но после неколку денови барање по нет излезе дека најголема грешка е што користиме едно кабле кое се дели и нема роволно сила да ја нарани картата.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
45.663
Мислења
946.880
Членови
34.140
Огласи
2.009
Најнов член
Kajko2004
На врв Дно