Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Графика на иднината? - Unreal Engine 4 GDC 2018

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.305
6.429
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 980 Pro 1TB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
32GB Kingston FURY Beast DDR4 @ 3200 MHz
Video card
EVGA GeForce RTX 3060 XC GAMING 12GB
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Razer Basilisk V3
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home

Ова е видео од Siren, лик со кој што тимот на Unreal ги демонстрира најновите достигнувања во дигиталната графика и анимација на овогодинешното издание на GDC. Siren е рендерирана во реално време во Unreal Engine 4 а е создадена од тимот на Epic Games во соработка со уште неколку други компании.

Анимацијата е изработена со помош на motion capture технологија, која што ќе биде сѐ повеќе користена за анимирање на фото-реалистични ликови, сѐ со цел да успееме во создадавањето на "дигитални луѓе" кои нема воопшто да се разликуваат од реалните и конечно ќе се избегне моментот на uncanny valley.


Сега за сега ова уште не е совршено, поготово кај забите, устата итн., ама има доста добар напредок. Еве и едно видео кое ги покажува најновите можности на UE4:


The best game engine or what? :D
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
2.252
1.435
Далеку сме од ваква графика моменталните конзоли неможат да го вртат ова. Можеби од следната генерација.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.305
6.429
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 980 Pro 1TB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
32GB Kingston FURY Beast DDR4 @ 3200 MHz
Video card
EVGA GeForce RTX 3060 XC GAMING 12GB
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Razer Basilisk V3
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Далеку сме од ваква графика моменталните конзоли неможат да го вртат ова. Можеби од следната генерација.

Ова е рендерирано во реално време на компјутер, така да не сме далеку, ваква графика веќе постои, е сега кога ќе се имплементира во игри е друго прашање.
 

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
1.407
1.689
orgrimar
подобро нека не пробаат во игри, знаеме унреал енџинот како работи, малко пореална графика и потребно е компјутер како на наса.
 

Jedah

Unstoppable
6 ноември 2007
1.229
2.053
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: M.2 Corsair NVMe MP510 240GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
Logitech Optical M100 USB Black
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
LG 24'' Full HD IPS Monitor with FreeSync™ (24MP60G-B)
OS
Windows 11
мех... Што има тука state of the art незнам. Има добар ambient occlusion и soft lighting останатото е чист медиокритет поготово facial animation.

Еве од памет ми текинаат: Uncharted 4, Ryse of Rome, Quantum Brake кој имаат подобри анимации од тоа азијатката горе
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.305
6.429
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 980 Pro 1TB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
32GB Kingston FURY Beast DDR4 @ 3200 MHz
Video card
EVGA GeForce RTX 3060 XC GAMING 12GB
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Razer Basilisk V3
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
мех... Што има тука state of the art незнам. Има добар ambient occlusion и soft lighting останатото е чист медиокритет поготово facial animation.

Еве од памет ми текинаат: Uncharted 4, Ryse of Rome, Quantum Brake кој имаат подобри анимации од тоа азијатката горе

Добро а за ова што ќе кажеш:

 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.230
Мислења
976.979
Членови
35.540
Најнов член
Matej213
На врв Дно