1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Графичките на колена

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од Arkturus, 14 Февруари 2019.

 1. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  547
  750
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Добро што ли се дешава со оптимизациите? :minishock: Особено на нвидиа на наведенава игра. 90 ФРЕЈМА НА УЛТРА НА ФУЛ ХД, НА КАРТА ОД 1200 долари. Дали игриве ги прават толку позахтевни што графичкиве мака мачат, или пак оптимизацијава на енџиниве и драјвериве е до толку отидена заникаде. Првата игра од 2015та на 980ти ултра вадеше 90 фпс. Мислев дека напредуваме со оптимизации и хардвер, но очигледно некој тука нешто мати. Целосен линк:
  DiRT Rally 2.0 тест GPU/CPU | Racing Simulators / Гонки | Тест GPU

  52837031_2017452248353268_4756497201658593280_n.jpg
   
  На Arkturus и gremlin им се допаѓа ова.
 2. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,169
  1,559
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Нешто не е во ред со тој бенчмарк, неможе 1070 и 980 да имаат само 10% разлика или пак 970 да е побрза од 1060 без разлика од оптимизации ... или едино што ми паѓа на ум е да играва многу користи стрим процесори па некако да ја објаснува ситуацијата каде 980 е 25% побрза од 1060 ...
   
 3. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  547
  750
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  И тоа, ама и како што видов тестираат со CMAA а не со MSAA. CMAA оди подобро на амд карти воедно и на максвел > паскал
   
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...