1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Графичките на колена

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од Arkturus, 14 Февруари 2019.

 1. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  222
  101
  17 Јануари 2013
  Машко
  На JensenInterceptor му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Fredy

  Fredy
  Unstoppable

  867
  2,202
  12 oктомври 2014
  Машко
  Голема разлика имаат бенчмарците што ги извади гуру3д.Најверојатно дека е уште рано...
  [​IMG]

  Sent from my SM-G955F using Tapatalk
   
  На The GameMAster94 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,401
  4,945
  21 Јануари 2009
  Овие се ултра а тие горе се extreme
   
  На Fredy му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Fredy

  Fredy
  Unstoppable

  867
  2,202
  12 oктомври 2014
  Машко
  Прав си,ми промакна тој момент.
  Со ray tracing 5фпс ќе вади 2060ка

  Sent from my SM-G955F using Tapatalk
   
  stefan_off, The GameMAster94, drifter и на уште 1 им се допаѓа ова.
 5. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,835
  6,416
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Како планираат играва да ја продаваат на конзоли? Има бенчмарци од медиум/лов?

  Стајте линкови до страните да прочитаме как човеци.
   
 6. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,528
  4,323
  23 Јуни 2015
  Машко
  Ја па се мислев да земам 2к монитор во блиска иднина...Дали ова може да биде најава и за новите наслови кои ќе излагаат?
   
 7. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,142
  1,527
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Прочитајте на гуру3д зошто они не го користат екстрим сетингот, лесно е да се доведе графичка "на колено" ама кој е бенефитот на тој сетинг што подобрува тој во квалитетот на сликата?

  Ме изненади АМД Вега искрено извади одлични перформанси.
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Fredy

  Fredy
  Unstoppable

  867
  2,202
  12 oктомври 2014
  Машко
  Епа момче ако сакаш еxtreme на 2к треба убаво одврзување кесе.
  Мислам дека комбинација ултра/хај и минимален антиалајзинг ќе изгледа топ и ќе тера солидни фпс.
  Зборам за 1080ка графичка па нагоре.

  Sent from my SM-G955F using Tapatalk
   
  На SiPy` му/ѝ се допаѓа ова.
 9. The GameMAster94

  The GameMAster94
  Intern

  9
  5
  26 ноември 2018
  Машко
  Freelance Game Development, QA
  2060 мртва уште од сеа, Радеон Вега се покажува супер во новиве игри, осовено во 1% и 0.1% фпс. Реј-Трејсингот ќе му треба сигурно уште едно 2 генерации за да стане усовршено и да перформира солидно. Благо ме изненадија Радеон во Нвидиа спонзорирана игра. Вега како што ќе старее само ќе станува се подобра. И секако добра игра, вреди да се купи.
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 10. DarthJe5us

  DarthJe5us
  On your way to fame

  1,198
  972
  2 Јануари 2012
  Машко
  Може вреди да се купи ама не на Епик сторот после глупоста што ја направија.
   
  На freeman му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,401
  4,945
  21 Јануари 2009
  Што глупост направиле?
   
 12. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  678
  360
  25 Јули 2015
  Машко
  Икономист
  Јас прв блиц поглед кога фрлив во насловот, си помислив цените паднаа.:confused:
  Џабе се израдував... :oops:
   
  pacerMK, RagingDemon, Aowek и на уште 1 им се допаѓа ова.
 13. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,835
  6,416
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Ја рекламираа и продаваа на стим (како пре-ордер), за две недели пред да ја пуштат да се пишманат и ја направат епик-лаунчер екслузивна. Затоа што Епик помал процент од продадена игра зимал. Juser-ите на Steam почнаа да ги бомбардираат Метро 2033 и Last Light со негативни ривјуа (за инат).

  После се отворија дискусии, девелопери се заканија ако ПЦ гејмерите толку хејтаат оваа ќе била последна Metro игра на ПЦ. Па после овие другиве обелоденија дека Епик го контролира Китајска фирма која наводно прибира приватни информации итн. Па после овие првиве се извинија и кажаа дека тоа што тој девелопер го напишал, не бил официјален став на 4А Games.

  Драма беше, уживанција.
   
  На AndrejFerdzo, Psycore, Futurelakimens и уште 3 други им се допаѓа ова.
 14. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,363
  3,232
  12 Јануари 2016
  Машко
  Стим фанбојс... Сеирот на страна, што е проблемот да се јадат Спик и Стим меѓу себе а ние да добивиме поевтини цени на игрици? :) (/oftopic off)
   
  RoninMK, MasteR_#0 и на farkizz им се допаѓа ова.
 15. DarthJe5us

  DarthJe5us
  On your way to fame

  1,198
  972
  2 Јануари 2012
  Машко
  Добиваме и игри што се екслузивни игри на одредена платформа која не е дорасната да биде конкурент на стим во ниеден поглед.
   
  На freeman му/ѝ се допаѓа ова.
 16. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,835
  6,416
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Ќе излезе и на стим февруари 2020 :)

  Мене лично ми смета што епик лаунчер не нуди форуми, комјунити хаб, клауд сејв па на крајот на краиштата и ачивменти.

  Е сега нејќат нејќат, јас и онака не ја купувам одма. Додека искочи на стим ќе биде 10$ хехе
   
  На The GameMAster94 и freeman им се допаѓа ова.
 17. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,401
  4,945
  21 Јануари 2009
  In Codex and CPY we trust.
   
  На -={K-O-R-U-N}=-, The GameMAster94, boro1 и уште 4 други им се допаѓа ова.
 18. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,363
  3,232
  12 Јануари 2016
  Машко
  Moжеби не разбирам. Екслузива за конзола е шит, ама екслузива за РС продавница? После оволку време уште сакам да ја играм The Last of Us, ама скраја да е конзола да купам некад (можеби за VR, и слично). Што губиш ако играта за РС ја купиш 10% поевтино од Епик во однос на Стим? Брзина на аптејти? Хостинг на мултиплеер?

  Сериозно прашувам. Метро е сингл плеер игра, така? Во што би бил инфериорен Епик и зошто некој да не го раздрма монополот на Стим? Конкуренција секогаш носи бенефит за крајниот корисник.
   
 19. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  885
  1,320
  6 ноември 2007
  Инаку што е работава... Metro Exodus има ѓубре оптимизација? Ахам добро е да се знае..
   
 20. pecko95

  pecko95
  Gaining Experience

  81
  56
  5 Април 2018
  Машко
  Или тоа, или е ahead of its time во однос на графика :D
   
 21. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,835
  6,416
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Инфериоен е во работите што ги споменав погоре.Гејм хабот со guides и веб бровсер, па и часовник е нешто што редовно го користам. Грешката е што 4А гејмс долго време ја рекламираше и продаваше на стим, за кратко пред да ја пушти ја повлече скроз. Што не е фер нели. Тие што направиле пре-ордер чекаат рифанф.

  Другата работа е што можеа да ја лансираат и на епик и на стим, ама епик платил ексклузивитет и гарантиран профит за 1 година. Можеле да ја продаваат на епик за 45 евра на стим за 60 ако стварно помалце зимале епик ама нееее они ги сакаат all the money in the world како што би рекол Jim ducking Sterling :)
   
 22. gokica

  gokica
  Модератор

  8,382
  10,164
  13 Јуни 2009
  Јас не гледам ништо значајно во графиката на играва. Цртан филм со осредна физика како и сите останати. По ништо не одскокнува па да рече човек јако е.
   
  На DarthJe5us и gOJDO им се допаѓа ова.
 23. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,142
  1,527
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Златен Crysis :D
   
  Efrem, gokica и на MasteR_#0 им се допаѓа ова.
 24. DarthJe5us

  DarthJe5us
  On your way to fame

  1,198
  972
  2 Јануари 2012
  Машко
  Не дека немаше конкуренција стим до сега само што епик многу повеќе пари имаат за фрлање на маркетинг и хајп на празно. Клауд сејвови, форуми, рејтање игри и офлајн играње е нешто што нема епик сторот.

  [​IMG]

  Да не бидам толку оф топик да пишам дека и јас не го сфаќам хајпот околу графиката на играва, уште една игра што не успеа да докаже дека RTX е нешто револуционерно и дури и полошо изгледа во овој случај.
   
  Последна промена: 15 Февруари 2019
  Sukhoi, freeman и на gokica им се допаѓа ова.
 25. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,528
  4,323
  23 Јуни 2015
  Машко
  Изгледа бенчмаркот не е точен/оптимизиран како што треба. Има голема разлика во фрејмови од бенчмаркот до ингејм. Повелете видео.
   
  На Fredy му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...