• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Графички таблети (таблети за цртање)

FiC DoGG

On your way to fame
17 април 2007
924
899
www.behance.net
FiC DoGG's setup  
Processor & Cooler
i7 2600k Noctua NH D14
Motherboard
Asus Sabertooth P67
Storage
840 pro 128GB + 500GB HDD + 1000GB HDD
PSU
CM Real Power 550W
RAM
2x4GB DDR3 1333
Video card
Gigabyte GTX 760 2GB
Case
CM Centurion 5
Mouse
A4tech X7
Monitor
2x Dell U2412m
OS
Windows 8.1 Pro
Далеку подобар избор. За таблет за цртање само Wacom, и овој ти е најдобар за почетници и луѓе на кои не им требаат напредни опции од поскапите модели.
http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=383&pid=35317


Тоа ти што го посочи е како тефтерче големо, неможеш ништо поозбилно да работиш без да се нервираш.
 

theMAD

Practice makes perfect
6 декември 2012
1,081
1,461
Свети Николе
www.instagram.com
theMAD's setup  
Processor & Cooler
Core i5-3470 @3.4GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
1TB WD + 1TB WD External
PSU
CM 500W
RAM
2x4GB Kingston HyperX Blu @1600MHz
Video card
Gigabyte GTX 760OC
Case
CoolerMaster Elite 370
Mouse
A4Tech Bloody V7
Keyboard
Deluxsomething
Audio
Steelseries Siberia V3 + Trust Tytan 2.1
Monitor
Dell U2414H
OS
Windows 7x64
само Wacom од таблети, све остало е булшит :D
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,354
14,241
@NecrotoX

Кој таблет ќе го препорачаш од Anhoch (од моменталните на лагер) до 22.000 (+- 1000) денари

[edit]
А баш и не мора од 22.000 :D
 

imperial

V.I.P
12 август 2009
1,411
2,037
Скопје
www.rop.mk
@NecrotoX

Кој таблет ќе го препорачаш од Anhoch (од моменталните на лагер) до 22.000 (+- 1000) денари

[edit]
А баш и не мора од 22.000 :D
Мој предлог ти е ова. Гледај да е Pro, сега Intuos без pro е тоа што беа Bamboo... (не баш ама така му иде некако)
Разлика со поскапите е само во големината. Голема табла подразбира големи движења со раката.
Има исто само со Touch... за мене е тоа непотребно ама може и да ти користи.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,354
14,241
Мој предлог ти е ова. Гледај да е Pro, сега Intuos без pro е тоа што беа Bamboo... (не баш ама така му иде некако)
Разлика со поскапите е само во големината. Голема табла подразбира големи движења со раката.
Има исто само со Touch... за мене е тоа непотребно ама може и да ти користи.
Фала
Баш го гледам тој модел а недоумицата ми е поголемиот модел. Моменталниот (тој што го препорачуваш) би требало да е Intuos 6
Случајно да не заеш колку е трајноста на врвовите. Јас сум блажено неинформиран во врска со таблетиве..
ОСвен што знам дека Wacom е устав и преамбула за таблети :)
 

imperial

V.I.P
12 август 2009
1,411
2,037
Скопје
www.rop.mk
На овие модели незнам колку е трајноста... ама со нормално користење сигурно година и повеќе.. 1 врв.
За поголемиот... и мене ме лаже големината.. ама земи пенкало и симулирај пишување, цртање .. исечи хартија колку површината на двата и ќе видиш што е предноста а што мааната.. ( а што е мана? :) ) Движењето на раката е поголемо и замара...
Е сега на големиот можеш и да ја намалиш површината за цртање... се задава од какде до каде да е цел екран... ама е дупло поскап.
како и секогаш... зависи за што ќе го користиш.
 

ayahuasca

Gaining Experience
14 април 2013
64
72
Ми треба мислење околу два таблети.
Првиот е http://www.anhoch.com/product/37869/pen-tablet-wacom-one-m со Active Area: 216 x 135 mm, а вториот
http://www.anhoch.com/product/38321/pen-tablet-wacom-intuos-art-black-pen-touch-s-cth490ak со 152 x 95 mm.

Ме интересира некој со искуство да ми каже дали соодносот на мониторот(27" 1920x1080) и големината на активната површина на помалиот таблет ќе претставува проблем во работата или не?
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,763
3,956
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Колку е поголема разликата во димензии помеѓу таблетот и мониторот - толку е помала прецизноста на твоите потези. Ако ти е за дигитално цртање гледај да земеш што поголем таблет, во овој случај првиот.
Јас имав порано таблет со површина A6 (148 x 105), го користев на 23" монитор. Кога ќе зумирав линиите изгледаа како струја да ме дрмала, тешко се цртаа детали итн..

А за графичка работа и слично не пречи многу и помала активна површина ако има.
 

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
915
3,194
Прага
@Costigan_Jr
Или некој друг корисник на wacom intuos. Сте користеле некогаш medium или large ? Ме интересира кој се предностите во однос на small форматот? И за фотошоп, и за едитирање слики и за цртање малиот ми е перфектен, дури на моменти сакам и помал. Не гледам причина да мрдам раката низ цело биро, кога со мали движења го постигнувам истото. Немам познаници никој што користи таблет, па ако може некој да ми посочи предноста. Фала многу.
 

Nikola Sone

Practice makes perfect
31 јануари 2014
1,237
1,330
Skopje
Nikola Sone's setup  
Processor & Cooler
i7 6700K | [email protected] | CM Nepton 240M
Motherboard
ASUS Maximus Hero VIII
Storage
840 EVO - 120GB; WD10EZEX
PSU
CM V850
RAM
HyperX Savage 32GB @2933MHz CL13
Video card
ASUS GTX TITAN 6GB || HerculeZ X3 Ultra Cooler
Case
SAMA Titan Gaming Black
Monitor
Dell U2412M || U2312HM
OS
Win 10 x64
што поголем толку поблиску до традиционално цртање, горе доле тоа е...
користам intuos L воглавно за цртање и zbrush и по некад се нервирам што толку простор ми треба, ама како поминува време ги сфаќам предностите, пр. линија низ цел лист од рамо ако сакаш да повлечеш и такви ствари

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,763
3,956
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
@Costigan_Jr
Или некој друг корисник на wacom intuos. Сте користеле некогаш medium или large ? Ме интересира кој се предностите во однос на small форматот? И за фотошоп, и за едитирање слики и за цртање малиот ми е перфектен, дури на моменти сакам и помал. Не гледам причина да мрдам раката низ цело биро, кога со мали движења го постигнувам истото. Немам познаници никој што користи таблет, па ако може некој да ми посочи предноста. Фала многу.
Линијата е многу попрецизна кога црташ, толку.
 

Costigan_Jr

Unstoppable
5 јули 2013
2,860
3,947
@Costigan_Jr
Или некој друг корисник на wacom intuos. Сте користеле некогаш medium или large ? Ме интересира кој се предностите во однос на small форматот? И за фотошоп, и за едитирање слики и за цртање малиот ми е перфектен, дури на моменти сакам и помал. Не гледам причина да мрдам раката низ цело биро, кога со мали движења го постигнувам истото. Немам познаници никој што користи таблет, па ако може некој да ми посочи предноста. Фала многу.
И јас размислував за ова пред да нарачам табла воопшто. Си направив мало практично испробување - ги секов големините од хартија и се обидов да цртам сличен мотив на двата листа - M и S. Забележав дека линиите кои ги повлекувам без подигнување на раката совршено се сместуваат во S. Додека M остануваше празна од страните, со големина на празнина поголема од разликата помеѓу M и S. Заклучив дека ми се потребни функциите пред големината-во предвид имав и друг таблет од пониска класа, со димензија М, но речиси иста цена со овој. Заклучив дека функциите ќе ми ја олеснат работата(кога еднаш ќе станам едното со таблетот, се разбира. Моментално ако верувате го немам ни тестирано од што немам време да седнам на раат да го направам тоа.. Imagine that!). Разликата до М е преголема , според мене, за тој дополнителен простор, од кој патем МИСЛАМ дека нема да имам потреба бидејќи таблетов подржува команди на допир ( зумирање, поместување на платно, ротирање на платно и сл.). Така да очекувам дополнително доста да ги користам тие функции. Ако сакаш подолги линии едноставно би ја зголемил сензитивноста - со помало движење на таблет да добиеш поголемо на екран. Или - едноставно би го оддалечил платното. Со компензирање, за кое мислам дека ќе функционира одлично.


Инаку, мислам дека таблетиве се прескапи и мислам дека овој пазар на производи е толку оскуден ( а сепак толку доволен) во понудата што Wacom се смета како да има монопол на истиот. Еден репрезентативен пример за тоа што би се случило доколку би биле само Nvidia на пазарот без никој како АМD да ни ветува карти од 200$ во класа на 970 :)

Инаку паковањето им е уникатно или се потрудиле да копираат од Apple? Бидејќи ми паѓаат во очи такви елементи на внимание посветено на производ, а и самиот често работам на таква проблематика, па ме интересира кој прв почнал да посветува внимание на паковањето- Apple или Wacom, just being curious :)

P.S.- Мислам дека за уметност , како што кажа @Nikola Sone и @NecrotoX , за што поблиско чувство до вистинското цртање, ќе ти треба минимум М, уште подобро L. Бидејќи уметноста не подразбира зумирање, да не звучам како некој што нема појма од тоа :)
Додека за дизајн и графичка работа, мислам дека S е доволен. Јас за таа намена го купив. Не за уметничко изразување. Значи ќе се работат логотипи, дизајни на производи, типографија. Не за уметност. За уметност си имам платно, хартија и real-world бои од повеќе типови :)
 
Последна промена:

esquimaux

On your way to fame
16 јануари 2016
613
997
Скопје
Корисам intuos pro S веќе некое време. Имам користено и M и L, за мене се непотребно големи што дури и на малото му ја имам ограничено работната површина (имам две 22ки 16:10 монитори). Да напоменам го користам за 3д моделирање у маја/макс + збраш + фотошоп. Копчињата од страна се тотално неупотребени. Големите им е предноста само ако ти треба за да доловиш традиционално сликање/цртање иако чувството е сосема различно што не ја ни разбирам потребата. Работните техники се толку различни што во секој случај ќе ти треба доста време навикнување hand/eye coordination.
Wacom има монопол на ова поле долги години и затоа се цените тие што се. Продаваат иглици за пенкалцата 5 по 300+ денари :>
 

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
915
3,194
Прага
Уствари ако не црташ уметности, и немаш потреба од поголемите модели. Затоа што не е баш мала разликата од S до L во цената. Исто како @esquimaux и јас ја имам намалено површината. После 3-4 саати работа на S површината рака ме боли, а не пак на L моделот. Ќе си се држам до S.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,763
3,956
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Јас имам L, и помало од тоа не можам. Ја користам исклучиво за цртање и за таа намена најдобро е соодносот помеѓу таблата и мониторот да биде што е можно поеднаков. За графички дизајн, илустратор, 3D и сличнo сум користел и S и за таква намена нема никаков проблем ако е помала.
 

Costigan_Jr

Unstoppable
5 јули 2013
2,860
3,947
Јас имам L, и помало од тоа не можам. Ја користам исклучиво за цртање и за таа намена најдобро е соодносот помеѓу таблата и мониторот да биде што е можно поеднаков.
За цртање е најдобро што поголема табла, морам да се согласам.
 

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1,816
2,727
Струмица
Момци.. гледам дека го немаат на лагер Wacom Intuos Pro S кај Анхоч, исто и на ddstore сајтот.
Освен кај нив на друго место во Скопје го има таблетот или да ги исконтактирам ddstore да порачаат?

Дали некој од вас е левучар и дали ќе ми претставува проблем дека сум левучар?
Досега неам никаков проблем со маусот и десната рака кога работам со селекции, маски и вектори, ама мислам дека со таблетот и левата ќе зголемам продуктивност и прецизност во Фотошоп и Илустратор.

Имам некое претчувство дека ако сакам да дигнам повисок левел во овие два софтвера, неизбежно е да инвестирам во таблет. Стигнав до моментот кога со маусот веќе се осеќам некако ограничено, особено во Илустратор.

Кога бев копиљ 4-5 одделение обожавав да цртам, пола тетратка ми беше полна со цртани ликови... Супер Марио, Скуби Ду и компанија, а Денвер го имав на секоја тетратка. Ликот е од 1988-ма. :)

denver-the-last-dinosaur.jpg

Мислам дека е време да почнам пак, овојпат дигитално. :)
 

esquimaux

On your way to fame
16 јануари 2016
613
997
Скопје
Момци.. гледам дека го немаат на лагер Wacom Intuos Pro S кај Анхоч, исто и на ddstore сајтот.
Освен кај нив на друго место во Скопје го има таблетот или да ги исконтактирам ddstore да порачаат?

Дали некој од вас е левучар и дали ќе ми претставува проблем дека сум левучар?
Досега неам никаков проблем со маусот и десната рака кога работам со селекции, маски и вектори, ама мислам дека со таблетот и левата ќе зголемам продуктивност и прецизност во Фотошоп и Илустратор.

Имам некое претчувство дека ако сакам да дигнам повисок левел во овие два софтвера, неизбежно е да инвестирам во таблет. Стигнав до моментот кога со маусот веќе се осеќам некако ограничено, особено во Илустратор.

Кога бев копиљ 4-5 одделение обожавав да цртам, пола тетратка ми беше полна со цртани ликови... Супер Марио, Скуби Ду и компанија, а Денвер го имав на секоја тетратка. Ликот е од 1988-ма. :)

Погледнете го атачментот 46594

Мислам дека е време да почнам пак, овојпат дигитално. :)
Користам Intuos Pro и искрено има огромна придобивка од него во споредба со долгогодишна употреба на маус предходно. Не знам за илустратор али за фотошоп + зибраш маус не пипкам. Таблетот нема да ти преставува проблем дека си левак (ambidextrous му е дизајнот), напротив мислам дека е боље за леваци по ергономично изгледа во однос на тастатурата. Копчињата од страна ретко кој ги користи ради шорткатите на тастатура нели.

Јас го имам купено од анхоч уште од пред некоја година, разликата у цена према ддстор беше некои 100-200 денари а од дд требаше да го чекам. Колку што знам само они ги продаваат Wacom кај нас али може да сум грешка нека прокоментира некој друг за ова.

Ако не планираш да црташ на огромен монитор со намера да доловиш традиционална техника би ти препорачал да си одиш со Intuous Pro S верзијата наспроти поголемите варијанти. Јас дури во софтверот ја имам намалено работната површина, неам реална потреба од цела.
 

ayahuasca

Gaining Experience
14 април 2013
64
72
Со овие 2 софтвери мислам дека нема да имаш придобивки од таблет освен ако не се занимаваш со digital painting и слични работи каде што ќе ти треба. Јас користам wacom bamboo one s освен кога цртам го користам само кога треба нешто детално и прецизно да се корегира дизајн (на пр. често бришење на остатоци од magic eraser tool каде што промашил Ps, или Магнетик лассо тоол ми оде побрзо на таблет).
Инаку со @esquimaux не се сложувам за големината на таблетот чисто заради тоа што кога работам на лаптоп(15.6-1366x768) сум многу попрецизен отколку на писи со 27-1920џ1080 кадешто таблетот ми делува премногу брз, така да ако имаш можност јас би одел барел со М варијанта.
Ако ти е само за ПС и АИ мислам дека барем според мене повеќе работа би ти завршил добар маус.
 

esquimaux

On your way to fame
16 јануари 2016
613
997
Скопје
Со овие 2 софтвери мислам дека нема да имаш придобивки од таблет освен ако не се занимаваш со digital painting и слични работи каде што ќе ти треба. Јас користам wacom bamboo one s освен кога цртам го користам само кога треба нешто детално и прецизно да се корегира дизајн (на пр. често бришење на остатоци од magic eraser tool каде што промашил Ps, или Магнетик лассо тоол ми оде побрзо на таблет).
Инаку со @esquimaux не се сложувам за големината на таблетот чисто заради тоа што кога работам на лаптоп(15.6-1366x768) сум многу попрецизен отколку на писи со 27-1920џ1080 кадешто таблетот ми делува премногу брз, така да ако имаш можност јас би одел барел со М варијанта.
Ако ти е само за ПС и АИ мислам дека барем според мене повеќе работа би ти завршил добар маус.
Ниту еден професионалец не користи маус за фотошоп па дури и за фото ретач/едит користат таблет. Со овие 2 софтвери ќе имаш НАЈГОЛЕМА придобивка од таблет, без разлика дали за digital painting или не (покрај тоа што навел дека сака да црта). Сум користел бамбу и нема врска со интуосот, ако имаш пари додај за интуос се исплати!
А тоа за големината е навика. Нормално дека нема да биде исто на 27 инчен и 15 инчен лаптоп. Зашто би купил 1080п 27 инчен како прво? Јас користам S на 24" и дури ја иам намалено површината, али не цртам у фотошоп и у зибраш само кратки потези со пенкалото се потребни. Ако планираш да доловиш традиционално цртање (иако не би требал зашто самиот концепт е тотално различен, купи си синтик од 2к евра за тоа) иди на M па дури и L во зависност од големината на мониторот.
 

imperial

V.I.P
12 август 2009
1,411
2,037
Скопје
www.rop.mk
Некој црта ( работи) од зглоб, некој од лакт а некој од рамо. Сите тие движења имаат различна должина на движење на раката. Затоа и има различни димензии.
Освен тоа треба да се земе и в предвид резолуцијата во која се работи. L таблет на 1920 ја губи смислата за прецизност - осетливост на таблетот.
 

imperial

V.I.P
12 август 2009
1,411
2,037
Скопје
www.rop.mk
А ко за мене S-ката ќе ми врши работа со Dell 27" 1440p?
Најголемата продобивка од таблетот е осетливоста на притисок, агол на пенкалото, како и осетот при ракување.
Ако мислиш вектори дека се тегнење точки на spline контроли... нема баш ќар.. ама ако сакаш да нацрташ линија која е подебела или потенка во зависност од притисокот без да влечеш точки за да ја формираш истата, тогаш не само што се исплати туку и е единствено решение.
Дали S, сам ќе си одредиш како и членовите погоре.. исечи хартија со димензии на површината од L и S и пробај нацртај нешто без да гледаш во хартијата.
 

esquimaux

On your way to fame
16 јануари 2016
613
997
Скопје
А ко за мене S-ката ќе ми врши работа со Dell 27" 1440p?
Ја би идел со M на толкав монитор, можам S да ти позајмам да пробаш ако сакаш па види. Навика е се у принцип. Малиот го нема нигде на залиха сам...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,803
Мислења
850,725
Членови
29,488
Најнов член
nikojov
На врв Дно