• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Графичка за без пари!!!!;-)

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Garfield

Intern
9 декември 2007
277
5
Во сет има неверојатен попуст на графичка Radeon HD 2600XT, Memory PCIE*, Type 256MB, Ramdac/Engine DDR4 128 bit / 400, TV-OUT 2.2 GHz, DVI Active, за само 1900 ден.

Кој има 1900ден. :p утре од сабајле веднаш во Сет зошто ова не се пропушта.:bravo:

Инаку графичката е лудница!!!:bravo: Би препорачал да си земете две па да ги поврзете во crossfire и за само 3800ден добивате лудило графика.

http://www.set.com.mk/setClient/pro...bybrand=&group=Графички карти&productid=16483
 

Drash

Intern
14 јули 2007
252
3
Графичката е тотално промашување за ATI па дури и со crossfire мислам дека не вреди, за плус нешто пари може да се земе многу подобра графичка.

П.С. Сепак ова е мое мислење
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Garfield

Intern
9 декември 2007
277
5
Не ти е точно селектирана, таа во Сет има GDDR4, и се наоѓа малу погоре во листата. А за тие пари е одлична графичката. Ја има еден другар и е доста задоволен.
 

Drash

Intern
14 јули 2007
252
3
Не ти е точно селектирана, таа во Сет има GDDR4, и се наоѓа малу погоре во листата. А за тие пари е одлична графичката. Ја има еден другар и е доста задоволен.
Сликата е малку постара, затоа ми се селектирани други графички а и не е се до RAM-от
 

Majestic

Gaining Experience
25 јули 2008
126
122
Битола
Врз која основа не чини, па дури окарактеризирана како “тотално промашивање“ е малку есктремно.
Јас имам 2600XT GDDR3 (ми е земена за уба цена на старо), има:
- хардверски DX10 (ај заеби то, и така не играм игри години, поговото не овие новиве), и
- Avivo технологија која ми е најважната ствар пошто неодамна конечно купив LCD ТV, па ми е поврзан на PC преку DVI-to-HDMI (up to 1080p е графичката. во случај да земиш и таков ТВ)
Не, не ја знам моменталната состојба со цени/перформанси на други графички, ама сигурен сум дека сега има многу подобри за истите/помалку пари.

П.С Дали ќе можи да се кажи поточно зошто би било промашување да се стави во xfire/sli?

П.П.С Дали би имало проблеми ако ги врзеш во xfire/SLI, каде едната картичка е GDDR3 а другата GDD4?
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Не е xfire, туку crossfire :))
 

Majestic

Gaining Experience
25 јули 2008
126
122
Битола
Sephiroth, значи сакаш да кажиш дека не можам да ги врзам Crossfire пошто мојата е GDDR3 а оваа GDDR4?
Тогаш стварно не го сфаќам овој график.. :chudenje:

А за тоа дека не е добра графичка за да напрам crossfire, појдувам од фактот што сум ама ич за давање пари за нова графичка, а воедно имам шанса да појачам перформанси во ваква погодна понуда, благодарение на Garfield. :ermm:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #11

Garfield

Intern
9 декември 2007
277
5
Графичките со GDDR3 и GDDR4 мислам дека можат да се поврзат во crossfire, а во перформанси кога ќе се поврзат во crossfire се добива над 80% во перформанси. Значи ако само со една графичка имало 30 фрејма со две ќе има околу 60.
 

zorandesign

Баниран/a
6 јуни 2007
1,618
676
Hahaha .... nekoj tamu vo set gi prodava polovnite graficki kako novi:D Za toa kolku nasite distributeri ne se naivni i da vi prodadat za pomalku nesto sto vredi poveke e i primerot so niko kade sto radeon 9800XT se prodavase za 18000 vo vremeto na geforce 7xxx i X1xxxx radeonite.Ne velam deka ne vredi 1900den - vredi i toa kako,no nema sansi toa da se novi karticki,ednostavno.Ne odi toa tuku taka preku nok-cenite na polovina cena.Dokolku nekoj dava popust ili prodava zaostanata roba,togas bi trebalo i zvucnite kartici od tipot na SB AUDIGY SE da imaat cena od 500 den, a ne 1600 veke 3 godini :D Vi izgledaat li kako nekoi koi se humani? Mene ne bas,sekoj vo denesno vreme gleda da zaraboti...ah da ke zaboravev-dokolku ima nekoj zainteresiran za GAINWARD GeForce 6800GT Ultra 2400, GS, AGPx8 256MB DDR3 TV-Out, DVI moze da si ja kupi od niko za SAMO 26,755.45 den.Za plakanje vo gotovo imate 5% popust:D:D:D Ovaa graficka treba da cini 2500 den :D Ili 6600GT vo anhoch 1800 den:D
 

TataMata

Intern
13 јуни 2008
115
1
Нови се, 3 месеци гаранција даваат затоа што ако ти рикне, ке немаат друга да ти ја заменат оти чистат магацин од нив. Има и ефтини Р965 плочи коа сме веќе кај попустите.
Не се нови. Ако рикне не мора иста да ти заменат.

Да не се лажеме, картиците се веќе користени. Најверојатно заменети или надградени за појаки модели...Има и по некоја нова.
 
Па и да се користени. Јас тотално би земал 2600XT DDR4 за 30 евра. (Ја имав, ја продадов 70 евра пред 3 месеци, џам картичка, дури и на 1680х1050 можеше да се носи ок со игрите). А 965 плоча имам сеуште, тие немаат смрт, башка овие што ги нудат со попусти се нешто подобри од мојата.
 

dangthe

Practice makes perfect
5 септември 2008
1,191
1,510
Скопје
Hahaha .... nekoj tamu vo set gi prodava polovnite graficki kako novi:D Za toa kolku nasite distributeri ne se naivni i da vi prodadat za pomalku nesto sto vredi poveke e i primerot so niko kade sto radeon 9800XT se prodavase za 18000 vo vremeto na geforce 7xxx i X1xxxx radeonite.Ne velam deka ne vredi 1900den - vredi i toa kako,no nema sansi toa da se novi karticki,ednostavno.Ne odi toa tuku taka preku nok-cenite na polovina cena.Dokolku nekoj dava popust ili prodava zaostanata roba,togas bi trebalo i zvucnite kartici od tipot na SB AUDIGY SE da imaat cena od 500 den, a ne 1600 veke 3 godini :D Vi izgledaat li kako nekoi koi se humani? Mene ne bas,sekoj vo denesno vreme gleda da zaraboti...ah da ke zaboravev-dokolku ima nekoj zainteresiran za GAINWARD GeForce 6800GT Ultra 2400, GS, AGPx8 256MB DDR3 TV-Out, DVI moze da si ja kupi od niko za SAMO 26,755.45 den.Za plakanje vo gotovo imate 5% popust:D:D:D Ovaa graficka treba da cini 2500 den :D Ili 6600GT vo anhoch 1800 den:D

Да, веројатно поради фактот што нема 5 пати подобра звучна од таа како што е случајот кај графичките картици. И веројатноста дека ќе ја продаде за старата цена е колкава? Што мислиш ти? Ако не ја даде за ваква цена ќе фаќа прашина додека стане неупотреблива. Значи не е муабетот дека некој сака да ве заебе или не знам што, едноставно така одат работите. П.С. Вреди и да е на старо :p
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,323
16,319
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Врз која основа не чини, па дури окарактеризирана како “тотално промашивање“ е малку есктремно.
2600 не, ама 2900 е тотално промашување во однос на перформанси, потрошувачка на енергија, термална дисипација, цена и оверклокабилност.

Јас имам 2600XT GDDR3 (ми е земена за уба цена на старо), има:
- хардверски DX10 (ај заеби то, и така не играм игри години, поговото не овие новиве),
И да сакаш неможеш да ги играш новите игри со таа картица, освен ако slide show ти представува дел од играта. Што се однесува до потдржката за DX10, тоа е супер како налепница на кутијата, но со таа картица неможеш да играш ниту една DX10 игрица.

П.С Дали ќе можи да се кажи поточно зошто би било промашување да се стави во xfire/sli?
Подобар однос на перформанси/цена ќе добиеш со една картица одошто со две во xfire/SLi. Покрај ова ќе треба да имаш матична плоча со 2 PCI-e x8/x16 слотови кои можат да работат симултано(да не е едниот x4 зошто тогаш нема поента/бенефит) место во куќиштето и на плочата за да сместиш 2 картици, ке имаш проблем со некои игри и тн.
xfire/SLi има поента(т.е. е единствена можност) само ако ја имаш нај-јаката картица и сакаш уште подобри перформанси.

Мој совет, подобро продади ја таа што ја имаш и доплати за 9600GT/8800GT.

П.П.С Дали би имало проблеми ако ги врзеш во xfire/SLI, каде едната картичка е GDDR3 а другата GDD4?
нема проблеми.


Графичките со GDDR3 и GDDR4 мислам дека можат да се поврзат во crossfire
Crossfire нема никаква врска со видео меморијата на графичката картичка.

а во перформанси кога ќе се поврзат во crossfire се добива над 80% во перформанси. Значи ако само со една графичка имало 30 фрејма со две ќе има околу 60.
Добар виц. За идеален систем (едновремено 2xPCI-e x16 и брз процесор) подобрувањата во перформансите кај crossfire оптимизирани игрици се од 10%~70%, 40%~50% во просек. Во секој случај, перформансите во crossfire зависат од многу фактори:
1) Апликацијата, т.е. игрицата. Ако нема потенцијал и/или ако не е оптимизирана за да ги искористи ресурсите од картиците
2) Матична плоча. Брзина на слотовите може да игра голема улога кај картици со големи перформанси.
3) Процесор: може да представува тесно грло по додавањето на втората картица.
4) Типот на картиците. Бенефитот не е ист кај сите модели.
Покрај овие има и други помалку важни фактори.

Hahaha .... nekoj tamu vo set gi prodava polovnite graficki kako novi:D
точно така и не само во СЕТ, туку тоа е помалку или повеќе пракса во сите компании во Македонија

Нови се, 3 месеци гаранција даваат затоа што ако ти рикне, ке немаат друга да ти ја заменат оти чистат магацин од нив.
3 месеци даваат затоа што компонентите се користени и немаат гаранција од нивните добавувачи. 90% од робата што е во SALEOFF e користена.

Nice, nice, дефинитивно ќе му се посреќи на некој што во моментов склапа компјутер.
Мислиш дигитрон? :LOL:
 

c0mrade

Gaining Experience
11 септември 2008
132
92
Ме интересира значи коа имаат тотална чистка на делови дали имаат се поевтинето: рам, вга, матична, цпу или само одредени компоненти за таа недела на пример ????
 
  • Ја почнал/а темата
  • #22

Garfield

Intern
9 декември 2007
277
5
Добар виц. За идеален систем (едновремено 2xPCI-e x16 и брз процесор) подобрувањата во перформансите кај crossfire оптимизирани игрици се од 10%~70%, 40%~50% во просек. Во секој случај, перформансите во crossfire зависат од многу фактори:
1) Апликацијата, т.е. игрицата. Ако нема потенцијал и/или ако не е оптимизирана за да ги искористи ресурсите од картиците
2) Матична плоча. Брзина на слотовите може да игра голема улога кај картици со големи перформанси.
3) Процесор: може да представува тесно грло по додавањето на втората картица.
4) Типот на картиците. Бенефитот не е ист кај сите модели.
Покрај овие има и други помалку важни фактори.
Добро размислуваш, јас би додал ако нема струја нема да има никакви перформанси.:D

Друго можат да се играат DX10 бидејќи сум видел и тоа со добри перформанси, не мора се да биде на High подесено со АА и AF за да се ужива во играта. Според тебе само тие што имаат дебело конто можат да играат игри.:ua:
 
Абе по некоја логика сетинзите испод High треба да постојат за подпросечни машини (компјутери кои се веќе застарени), ама индустријата за игри и графички картици е толку испревртена што веќе горенаведеното не важи. Сега High сетинзи се само за оние со длабок џеб.....
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,755
Мислења
864,035
Членови
30,089
Најнов член
kenzo
На врв Дно