1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Графичка Проблем

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од DaVoRkNe, 15 Март 2014.

1. DaVoRkNe

DaVoRkNe
    Unstoppable

3,680
    3,820
    1 Септември 2011
    Машко
    Здраво вака од вчера почна графичката карта да ми прави проблем,проблемов е следниот.со самото седење на пцто,без разлика дали играм,или само седам на нет,наеднаш се прави целиот екран со коцки,црнобели се коцките,проверив темп на графичката си се ок,проверив и напони на напојување си се исто така ок,сменив 2-3 верзии на драјвери,истото го прави.од кога ке се рестартира пцто си работи ок извесно време и пак така се појавува,реков ајде да не е чкарт windowsot(симнав друга верзија од претходно што ја имав),пред 3 саата го форматирав и пред малце истото ми го направи :/,ваше мислење до што е проблемот?

иначе се работи за следнава графичка карта,Sapphire 4870 Vapor X 2GB DDR5 256 BIT.

моментални температури.

Capture.JPG

2. kjosmofon

kjosmofon
    Баниран/a

3,760
    5,731
    7 oктомври 2011
    kalfa
    odlemen e cipot ne se isplati popravka , se slucuva mnogu cesto na toj model

На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
  3. tomi

tomi
    Guru

9,839
    9,057
    16 Април 2007
    Машко
    Невработен
    Немаш среќа. Фрли ја графичката или врати ја ако е под гаранција

4. DaVoRkNe

DaVoRkNe
    Unstoppable

3,680
    3,820
    1 Септември 2011
    Машко

штета :/,не е под гаранција,на старо ја земав :/

5. igor_igor

igor_igor
    Unstoppable

2,053
    3,004
    2 Септември 2012
    Машко
    Некој ги извадил парите со копање (маста) можеби ти или предходниот сопственик.;)

6. tomi

tomi
    Guru

9,839
    9,057
    16 Април 2007
    Машко
    Невработен
    не се копа со оваа графичка

7. DaVoRkNe

DaVoRkNe
    Unstoppable

3,680
    3,820
    1 Септември 2011
    Машко
    незнам што и правел,али сепак од денеска поготово за пц играм на карта,ново си е ново.

убаво викаат старите,сиромавиот два пати плаќа.

На vane44 и igor_igor им се допаѓа ова.
  8. psyside

psyside
    Rising Star

25,392
    25,832
    4 Септември 2008
    Пробај вака, и маубети од типот ново си е ново не држат да знаеш.

Влези во сејф мод, и користи го пс то така неколку саати и види дали ќе се деси нешто. Имаш хардверски проблем, кој не се решава 95% но за секој случај пробај во сејф мод, ако и таму се појават артефакти можеш слободно да ја фрлиш картата.

П.С. Меморискиот контролер, т.е. неговата температура е превисока за сток!

Costigan_Jr, vlavot, DaVoRkNe и на уште 1 им се допаѓа ова.
  9. olikomerc

olikomerc
    Unstoppable

4,558
    3,477
    11 Декември 2008
    Машко
    На Costigan_Jr и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
  10. igor_igor

igor_igor
    Unstoppable

2,053
    3,004
    2 Септември 2012
    Машко
    Мислам дека членот не ја продаваше со намера некого да зафркне,туку кога примети дека графичката јавува проблеми одма стави клуч на огласот.
    Да сакал некого да зафркне не би пишувал дека има проблем тука.;)

На DaVoRkNe и vane44 им се допаѓа ова.
  11. olikomerc

olikomerc
    Unstoppable

4,558
    3,477
    11 Декември 2008
    Машко
    Не пишав со таа намера, чисто информативно прашав :)

12. Enforcer_

Enforcer_
    Practice makes perfect

949
    1,042
    26 Декември 2012
    Е како не држат вода? Колкави се шансите нова да му се зезне? Не викам дека не е можно ама пак барем си подлежи картата под гаранција и мирна глава...ново си е ново..а сега што ќе и праи? Или па да ја купеше некој од огласот пред неколку дена и оп за 2-3 дена користење црка картата.....и после иди објаснувај се правдај се...

На DaVoRkNe и uwemi им се допаѓа ова.
  13. PCI-E

PCI-E
    Intern

72
    25
    10 oктомври 2013
    Машко
    Може да и се направи reflow на чипот но не се знае дали ќе го реши проблемот или колку време ќе ти трае после тоа , во секој случај е оптеретувана или фабрички си е таква послаб калај или флукс или произведствен процес , има графички кои можат да поднесат многу малтретирање .
    Во секој случај само ќе го одложиш купувањето на друга графичка или ќе го забрзаш (може и да не работи после печењето):(

14. psyside

psyside
    Rising Star

25,392
    25,832
    4 Септември 2008

Многу лесно, секоја карта може да рикне. Исто така проблемот е што има разлика од карта на старо која е користена (модел стар) 5 + години, и карта која е 1 година стара, ја правиш сега разликата? што би земал ти нова GT640, или GTX560 ti?

Исто така ако сопственикот ја користел картата како што треба, шансите таа да рикне осетно се намалуваат, дури и ако работи 24/7 3 години без прекин, се е до температурите, напонот, и прашината.

15. PCI-E

PCI-E
    Intern

72
    25
    10 oктомври 2013
    Машко
    ^ Точно
    Начинот на употреба и одржување-користење е многу важен за векот на траење

16. DaVoRkNe

DaVoRkNe
    Unstoppable

3,680
    3,820
    1 Септември 2011
    Машко

важи пси ке пробам така.иначе момци вчера се појави проблемот,и затоа денеска одма ставив клуч на темата,во никој случај јас не сум дал расипан дел на некој,не од форумов него општо,друга работа графичкава ја земав од дечко од форумов,нема да го спомнам името нека остане,сепак анонимно,и ја користев само 3 месеци,играв само една игра на нејзе,ни сум пипал некогаш клокови и незнам си што.ја играв само Heroes of Newerth,иначе дечкото од кого ја земав картата ми рече дека си ја користел само за нет и фотошоп.како и да е сепак,да сум ја земал на ново и да рикне не е ич мој проблем,си има гаранција и или ке ја вратат или нова и чао пријатно,а вака сепак ке останам без графичка,а баш периодов сум ептен тенок со пари.

На xhktw му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Enforcer_

Enforcer_
    Practice makes perfect

949
    1,042
    26 Декември 2012
    Епа кој ми го гарантира мене ова? Само зборот вреди,ама ретко кој го почитува и ретко на кого може да му се верува...исто како кола кога купуваш на старо :D

18. DaVoRkNe

DaVoRkNe
    Unstoppable

3,680
    3,820
    1 Септември 2011
    Машко
    имам уште едно прашање,можно е пример само прашувам не сум проверил,да е некој друг хардверски проблем освен графичката?

19. psyside

psyside
    Rising Star

25,392
    25,832
    4 Септември 2008

Не треба никој да ти гарантира, карти стари 1 година имаат гаранција, реков има разлика од карта на старо до карта на старо, овие стари 4-5 години се друг муабет, но карти стари 1 - 2 па и некој месец повеќе се сосема ок.

А ако сакаш да ти гарантра, купувај од членови кои се активни на форумот, и на кои им веруваш.

20. Enforcer_

Enforcer_
    Practice makes perfect

949
    1,042
    26 Декември 2012
    Еее за така фала богу,зборам за стариве што се 4-5 години.....без гаранција без ништо..иначе ако има гаранција ми е гајле дали е половна или нова :D

21. igor_igor

igor_igor
    Unstoppable

2,053
    3,004
    2 Септември 2012
    Машко
    Да провериш напојувањето евентуално ? да не има некое електролитче подуено да не дава лош напон (мислам дека е мала веројатноста дека е тоа ама провери за секој случај).;)

22. xhktw

xhktw
    Practice makes perfect

1,132
    1,125
    2 Август 2009
    Можеш на друго напајање да пробаш? Исто така, пред да пробуваш на друго напајање пробај со андерклок на картата, чисто колку да видиш.

23. DaVoRkNe

DaVoRkNe
    Unstoppable

3,680
    3,820
    1 Септември 2011
    Машко
    еве ги моменталните напони,и температури.

иначе не сум во можност,да пробам со друго напојување,затоа што немам од кого да земам.

Capture.JPG

20140316_114444.jpg

На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
  24. igor_igor

igor_igor
    Unstoppable

2,053
    3,004
    2 Септември 2012
    Машко
    Вака делува ок ,ама јас исто така мерев на еден компјутер со две различни програми и двете ми даваа различна воптажа на исти компјутер(на исто напојување) во исто време,и тоа се разликуваа доста (како да се работи за различно напојување).
    Така да кога се работи за програмчиња што мерат волтажа не им верувам многу.
    Најдобро е да го отвориш напојувањето и да го погледнеш визуелно внатре да не има некој електролит за менување и да го измериш со волтметар ама кога е оптеретено како сега.(при оптеретување волтажата паѓа).
    А најдобро решение е со друго напојување и чиста сметка,мада како што напишав веќе мала е веројатноста да е од напојувањето по тоа што го напиша тие симптоми што ти ги дава графичката,ама пробај ништо нема да изгубиш.:)

25. DaVoRkNe

DaVoRkNe
    Unstoppable

3,680
    3,820
    1 Септември 2011
    Машко
    ова не е програмче,ова е диркено од биос,значи биосот неможе да лаже,како што кажав немам од каде да пробам со друго напојување,еве графичката од вчера нема направено проблем,кој знае што и е цццц.исто така и не смеам да го отворам напојувањето бидејќи е под гаранција,и е ново само 1 месец.

Сподели

Вчитување...