1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Графичка Проблем

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од DaVoRkNe, 15 Март 2014.

 1. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unbeatable

  3,951
  4,212
  1 Септември 2011
  Машко
  Здраво вака од вчера почна графичката карта да ми прави проблем,проблемов е следниот.со самото седење на пцто,без разлика дали играм,или само седам на нет,наеднаш се прави целиот екран со коцки,црнобели се коцките,проверив темп на графичката си се ок,проверив и напони на напојување си се исто така ок,сменив 2-3 верзии на драјвери,истото го прави.од кога ке се рестартира пцто си работи ок извесно време и пак така се појавува,реков ајде да не е чкарт windowsot(симнав друга верзија од претходно што ја имав),пред 3 саата го форматирав и пред малце истото ми го направи :/,ваше мислење до што е проблемот?

  иначе се работи за следнава графичка карта,Sapphire 4870 Vapor X 2GB DDR5 256 BIT.

  моментални температури.

  Capture.JPG
   
 2. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,672
  7 oктомври 2011
  kalfa
  odlemen e cipot ne se isplati popravka , se slucuva mnogu cesto na toj model
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 3. tomi

  tomi
  Guru

  9,827
  9,081
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Немаш среќа. Фрли ја графичката или врати ја ако е под гаранција
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 4. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unbeatable

  3,951
  4,212
  1 Септември 2011
  Машко

  штета :/,не е под гаранција,на старо ја земав :/
   
 5. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,105
  3,271
  2 Септември 2012
  Машко
  Некој ги извадил парите со копање (маста) можеби ти или предходниот сопственик.;)
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 6. tomi

  tomi
  Guru

  9,827
  9,081
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  не се копа со оваа графичка
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 7. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unbeatable

  3,951
  4,212
  1 Септември 2011
  Машко
  незнам што и правел,али сепак од денеска поготово за пц играм на карта,ново си е ново.

  убаво викаат старите,сиромавиот два пати плаќа.
   
  На vane44 и igor_igor им се допаѓа ова.
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,922
  27,631
  4 Септември 2008
  Пробај вака, и маубети од типот ново си е ново не држат да знаеш.

  Влези во сејф мод, и користи го пс то така неколку саати и види дали ќе се деси нешто. Имаш хардверски проблем, кој не се решава 95% но за секој случај пробај во сејф мод, ако и таму се појават артефакти можеш слободно да ја фрлиш картата.

  П.С. Меморискиот контролер, т.е. неговата температура е превисока за сток!
   
  Costigan_Jr, vlavot, DaVoRkNe и на уште 1 им се допаѓа ова.
 9. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,614
  3,537
  11 Декември 2008
  Машко
  На Costigan_Jr и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 10. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,105
  3,271
  2 Септември 2012
  Машко
  Мислам дека членот не ја продаваше со намера некого да зафркне,туку кога примети дека графичката јавува проблеми одма стави клуч на огласот.
  Да сакал некого да зафркне не би пишувал дека има проблем тука.;)
   
  На DaVoRkNe и vane44 им се допаѓа ова.
 11. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,614
  3,537
  11 Декември 2008
  Машко
  Не пишав со таа намера, чисто информативно прашав :)
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Enforcer_

  Enforcer_
  Practice makes perfect

  946
  1,042
  26 Декември 2012
  Е како не држат вода? Колкави се шансите нова да му се зезне? Не викам дека не е можно ама пак барем си подлежи картата под гаранција и мирна глава...ново си е ново..а сега што ќе и праи? Или па да ја купеше некој од огласот пред неколку дена и оп за 2-3 дена користење црка картата.....и после иди објаснувај се правдај се...
   
  На DaVoRkNe и uwemi им се допаѓа ова.
 13. PCI-E

  PCI-E
  Intern

  72
  25
  10 oктомври 2013
  Машко
  Може да и се направи reflow на чипот но не се знае дали ќе го реши проблемот или колку време ќе ти трае после тоа , во секој случај е оптеретувана или фабрички си е таква послаб калај или флукс или произведствен процес , има графички кои можат да поднесат многу малтретирање .
  Во секој случај само ќе го одложиш купувањето на друга графичка или ќе го забрзаш (може и да не работи после печењето):(
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 14. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,922
  27,631
  4 Септември 2008

  Многу лесно, секоја карта може да рикне. Исто така проблемот е што има разлика од карта на старо која е користена (модел стар) 5 + години, и карта која е 1 година стара, ја правиш сега разликата? што би земал ти нова GT640, или GTX560 ti?

  Исто така ако сопственикот ја користел картата како што треба, шансите таа да рикне осетно се намалуваат, дури и ако работи 24/7 3 години без прекин, се е до температурите, напонот, и прашината.
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 15. PCI-E

  PCI-E
  Intern

  72
  25
  10 oктомври 2013
  Машко
  ^ Точно
  Начинот на употреба и одржување-користење е многу важен за векот на траење
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 16. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unbeatable

  3,951
  4,212
  1 Септември 2011
  Машко

  важи пси ке пробам така.иначе момци вчера се појави проблемот,и затоа денеска одма ставив клуч на темата,во никој случај јас не сум дал расипан дел на некој,не од форумов него општо,друга работа графичкава ја земав од дечко од форумов,нема да го спомнам името нека остане,сепак анонимно,и ја користев само 3 месеци,играв само една игра на нејзе,ни сум пипал некогаш клокови и незнам си што.ја играв само Heroes of Newerth,иначе дечкото од кого ја земав картата ми рече дека си ја користел само за нет и фотошоп.како и да е сепак,да сум ја земал на ново и да рикне не е ич мој проблем,си има гаранција и или ке ја вратат или нова и чао пријатно,а вака сепак ке останам без графичка,а баш периодов сум ептен тенок со пари.
   
  На xhktw му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Enforcer_

  Enforcer_
  Practice makes perfect

  946
  1,042
  26 Декември 2012
  Епа кој ми го гарантира мене ова? Само зборот вреди,ама ретко кој го почитува и ретко на кого може да му се верува...исто како кола кога купуваш на старо :D
   
 18. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unbeatable

  3,951
  4,212
  1 Септември 2011
  Машко
  имам уште едно прашање,можно е пример само прашувам не сум проверил,да е некој друг хардверски проблем освен графичката?
   
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,922
  27,631
  4 Септември 2008

  Не треба никој да ти гарантира, карти стари 1 година имаат гаранција, реков има разлика од карта на старо до карта на старо, овие стари 4-5 години се друг муабет, но карти стари 1 - 2 па и некој месец повеќе се сосема ок.

  А ако сакаш да ти гарантра, купувај од членови кои се активни на форумот, и на кои им веруваш.
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Enforcer_

  Enforcer_
  Practice makes perfect

  946
  1,042
  26 Декември 2012
  Еее за така фала богу,зборам за стариве што се 4-5 години.....без гаранција без ништо..иначе ако има гаранција ми е гајле дали е половна или нова :D
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 21. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,105
  3,271
  2 Септември 2012
  Машко
  Да провериш напојувањето евентуално ? да не има некое електролитче подуено да не дава лош напон (мислам дека е мала веројатноста дека е тоа ама провери за секој случај).;)
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 22. xhktw

  xhktw
  Practice makes perfect

  1,228
  1,290
  2 Август 2009
  Можеш на друго напајање да пробаш? Исто така, пред да пробуваш на друго напајање пробај со андерклок на картата, чисто колку да видиш.
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 23. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unbeatable

  3,951
  4,212
  1 Септември 2011
  Машко
  еве ги моменталните напони,и температури.

  иначе не сум во можност,да пробам со друго напојување,затоа што немам од кого да земам.

  Capture.JPG

  20140316_114444.jpg
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 24. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,105
  3,271
  2 Септември 2012
  Машко
  Вака делува ок ,ама јас исто така мерев на еден компјутер со две различни програми и двете ми даваа различна воптажа на исти компјутер(на исто напојување) во исто време,и тоа се разликуваа доста (како да се работи за различно напојување).
  Така да кога се работи за програмчиња што мерат волтажа не им верувам многу.
  Најдобро е да го отвориш напојувањето и да го погледнеш визуелно внатре да не има некој електролит за менување и да го измериш со волтметар ама кога е оптеретено како сега.(при оптеретување волтажата паѓа).
  А најдобро решение е со друго напојување и чиста сметка,мада како што напишав веќе мала е веројатноста да е од напојувањето по тоа што го напиша тие симптоми што ти ги дава графичката,ама пробај ништо нема да изгубиш.:)
   
 25. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unbeatable

  3,951
  4,212
  1 Септември 2011
  Машко
  ова не е програмче,ова е диркено од биос,значи биосот неможе да лаже,како што кажав немам од каде да пробам со друго напојување,еве графичката од вчера нема направено проблем,кој знае што и е цццц.исто така и не смеам да го отворам напојувањето бидејќи е под гаранција,и е ново само 1 месец.
   

Сподели

Вчитување...