• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Графичка од 6000 до 9000?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
217
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Гледам графички сеа, и сметам дека од 6000 до 9000 некоја ќе ми заврши работа.
Ќе ги играм следниве игри:

Crysis 1,2,3
Starcraft 2
Heroes of the Storm
Torchlight 2
XCOM, EU, EW
XCOM 2
World of Warcraft
Heroes of might and Magic 5

Не сум утепан гејмер да ја изиграм секоја можна игра на пазарот, ГТА5 , бателфилдови, Калодјути Опсови Мопсови. Ми треба графичка да ги пичи игриве погоре, или слични.

Оваа ми падна во очи: ASUS PH-GTX1050-2G
и оваа:
ASUS STRIX-R7370-DC2OC-2GD5-GAMING
или оваа од 100 евра:
ASUS RX550-2G

Малце не милувам да купувам користено ради тоа што не ги знам финтите со хардверов за компјутер. Во дадени случаи би купил и користена, зашто да не ;)

Конфигурација:

intel i5-7500
8GB RAM
1TB HDD
ASUS PRIME B250M-PLUS
500 watt PSU

или да препорачате некоја друга што ви паѓа на памет?
 

AleksandarT

Gaining Experience
24 февруари 2011
108
114
Штом ти е во тој ранг буџетот - најдобра опција според мене би била GTX1050.
Ако додадеш уште ~1000 денари (до кај 10 000), би можел да земеш GTX1050 Ti.
Поздрав
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,204
10,131
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
986
1,685
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4690 & Gammaxx 200T
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston Now UV300 120GB /HDD 1TB WD 64MB Caviar Blue
PSU
CM Masterwatt lite 700w
RAM
Patriot DDR3 2x8GB 1600MHz
Video card
Sapphire Nitro+ RX 580 8GB
Case
MS Cyclops V
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
+1 за за 1050ti 4GB само гледај мониторот што го имаш да има DVI-D или HDMI (треба да е понов), во спротивно ќе ти треба активен конвертор.
 

Kazaam

Gaining Experience
20 септември 2013
136
85
Скопје
+1 за 1050. Ако мониторот има само VGA веќе е за во пензија. На таква конфигурација црно бел телевизор ќе функционира, ама нема да е тоа тоа.
а ваков адаптер што се расупува по 3то ставање не се исплати многу (како што гледам барем на сликата е како и сите останати од Алиекспрес)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
217
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
+1 за за 1050ti 4GB само гледај мониторот што го имаш да има DVI-D или HDMI (треба да е понов), во спротивно ќе ти треба активен конвертор.
Не, имам Филипс 22 инча со два приклучоци, HDMI и VGA, DVI уствари, не знам кое беше кое. Тоа е излеа, плоснат приклучок.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
217
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Знам дека ќе ме задевате, но за игриве погоре и за париве еве ги следните графички што ми паднаа во око:

ASUS R7250-2GD5

AFOX NVIDIA GTX650-PCI-E 1GB GDDR5

Ако добро разбирам Крајсис сака 1ГБ графички РАМ, овие 2 го исполнуваат барањето, првата е 2ГБ другата е 1ГБ.

Значи за 5500 сум „завршил“ работа. Сепак имам плус пари па ќе одам ниво погоре и би ја зел GTX1050 од 2ГБ.

Игриве што ги играм се 7-10 години стари. Новите игри ќе стануваат позахтевни секако, но дали квалитетот ќе се зголемува заедно со хардверските барања, знак прашалник ;)

Не гледам причина зошто би земал графичка од 4ГБ, што мислите?

Препорачајте игри слични на овие погоре што им треба 4ГБ видео рам? (Имам 8 ГБ РАМ) :)
Battlefield, GTA5?
 
Последна промена:
  • Ја почнал/а темата
  • #10

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
217
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Знам дека ќе ме задевате, но за игриве погоре и за париве еве ги следните графички што ми паднаа во око:

ASUS R7250-2GD5

AFOX NVIDIA GTX650-PCI-E 1GB GDDR5

Ако добро разбирам Крајсис сака 1ГБ графички РАМ, овие 2 го исполнуваат барањето, првата е 2ГБ другата е 1ГБ.

Значи за 5500 сум „завршил“ работа. Сепак имам плус пари па ќе одам ниво погоре и би ја зел GTX1050 од 2ГБ.

Игриве што ги играм се 7-10 години стари. Новите игри ќе стануваат позахтевни секако, но дали квалитетот ќе се зголемува заедно со хардверските барања, знак прашалник ;)

Не гледам причина зошто би земал графичка од 4ГБ, што мислите?

Препорачајте игри слични на овие погоре што им треба 4ГБ видео рам? (Имам 8 ГБ РАМ) :)
Battlefield, GTA5?
VRAM 2Gb vs 4GB for gaming? - [Solved] - Graphics Cards
 

incontempt

Gaining Experience
24 февруари 2016
217
201
incontempt's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600 Zalman CNPS10X Performa
Motherboard
Аsus Prime B350-Plus
Storage
KINGSTON SKC1000 240gb, SUV500 480gb,2x Toshiba 3tb
PSU
Antec High Current Gamer Modular 850 W
RAM
G.Skill FlareX 4x8gb 3333 mhz 14 14 14 30 44 320
Video card
ROG Strix RX570 OC edition 4GB
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Logitech G502
Keyboard
Natec Genesis Gaming Thor 300 Mechanical
Audio
Onkyo TX-SR373, Wharfedale Diamond 11.1
Monitor
AOC 24G2U + 22" Philips + 43" Philips TV
OS
Windows 10 Enterprise LTSC

Jovan2389

On your way to fame
22 април 2013
699
669
Штип
Jovan2389's setup  
Processor & Cooler
I5 6300 HQ
Storage
1TB ; M.2 SSD Kingston 120GB
RAM
8 GB
Video card
NVIDIA Gtx 950m Gddr5 4GB
Case
Lenovo Ideapad 700-15isk
Mouse
SteelSeries Rival 300
Monitor
Lenovo Ideapad 700-15isk
OS
Windows 10
R9 270X половна, ја имав, и ова погоре набројано плус други АА наслови 1080п мед/хај зависно 60фпс. Треба до 100 евра да се најде без проблем половна.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,550
Мислења
820,329
Членови
28,210
Најнов член
iledimovski
На врв Дно