• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Графичка карта.

Hamlet

Intern
29 декември 2010
6
0
Дајте предлог за графичка карта ( до 3000 денари ) , со која можат да се играат поновиве игри како Call of Duty ( 5 и 6 ) , Battlefield Bad Company 2 , Prince of Persia ( најновата ) , Assassin's Creed... Инаку сега имам Radeon x550 и скоро никоја од новите игри неможам да играм. Јас се мислев за GeForce 9500GT , така да нека каже некој ако има искуство со оваа графичка. РАМ имам 2 гига , а процесор AMD Athlon 3800+ ( 2.4 GHz ). За процесор можда некоја игра нема да фати , али за РАМ би требало да нема проблеми. Матична - Asus M2V. Исто кажете ми и за процесорот дали е добар за игриве.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,797
29,783
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Ati 4670 (DDR3) собери уште 1000 денари и земи ја, (ако најдеш со 512 рам уште подобро, поефтина од 1гб верзијата а малце побрза) се на се многу подобрa карта од 9500GT.

Све под оваа карта што би купил е ѓубре и не вреди за парите, освем ако не земеш нешто на старо.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,401
16,350
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Ti treba i nov procesor i nova graficka. 9500GT od sekogas bila sranje i nedovolna, a sega e banalno da frlis pari za nea. Ako si ogranicen so budzet, eve ti ponuda od mene:

AFOX nVidia GeForce GT430 PCI-E 1GB gDDR3, 2 godini garancija nova.

Tvojata momentalna karticka + 4000 denari. Ovaa karticka e 3 pati pobrza od 9500GT, plus e DX11. Pobrza e od 4670 i se takmici so 5570/5670, t.e. vo performansi e pomegu 5570 i 5670.

070 545-946, Kiril.
 

gremlin

Archer
18 октомври 2009
2,774
2,313
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 5800H
Motherboard
Intel HM470
Storage
Samsung 850 Pro 512GB
PSU
300W
RAM
16GB DDR4 Kingston 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 3060 6GB
Case
Lenovo Legion 5 Pro
Mouse
Logitech G703
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
16" 2K 165Hz HDR400
OS
Windows 11 Pro 64Bit
9500GT nikako! Predlogot na gOJDO ti e mnogu dobar ili ako si tesno so pari baraj polovna 8800GT/9600GT/9800GT/HD4830/HD4770/HD4850 ...

Procesorot ke ti vrti Call of Duty bez problem no e mnogu slab za Battlefield Bad Company 2 :(. Ti treba minimum nekoj dual-code nad 2.5Ghz ...
 

zorandesign

Баниран/a
6 јуни 2007
1,618
676
За тие пари тешко дека ќе најдеш нова графичка која ќе ти овозможи да ги играш игрите што ги спомена дека сакаш да ги играш на нативната резолуција на тој монитор, а посебно не на високо ниво на детали.

Да резимирам - продај ја таа графичка и присобери пари до 5000 ден, т.е. цена по која ти нудам Sapphire 5670 512MB GDDR5 со која ќе можеш да ги играш повеќето нови игри на максимум детали на нативната резолуција на мониторот што го имаш.
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,556
730
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
Сум имал искуство со 19" Wide многу се крш за играње. Од 22" па нагоре се трпи некако.
 

masterficx

Gaining Experience
5 јули 2009
1,345
349
masterficx's setup  
Processor & Cooler
Intel Q8200 + CM Hyper 212+
Motherboard
GA-G41MT-S2PT
Storage
Spinpoint F3 1TB
PSU
CM Elite 460
RAM
8GB [email protected]
Video card
Gigabyte GT640 2GB
Case
DeepCool Tesseract Black
Monitor
LG 22" TN
OS
8.1 64-bit

Hamlet

Intern
29 декември 2010
6
0
За тие пари тешко дека ќе најдеш нова графичка која ќе ти овозможи да ги играш игрите што ги спомена дека сакаш да ги играш на нативната резолуција на тој монитор, а посебно не на високо ниво на детали.

Да резимирам - продај ја таа графичка и присобери пари до 5000 ден, т.е. цена по која ти нудам Sapphire 5670 512MB GDDR5 со која ќе можеш да ги играш повеќето нови игри на максимум детали на нативната резолуција на мониторот што го имаш.

А за колку пари би можел да ја продадам мојата графичка? ( Radeon x550 )

Инаку имам 2 картички. ( Crossfire )
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,556
730
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,797
29,783
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,556
730
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,797
29,783
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Све под 22' во ова време е лош избор...
 

Hamlet

Intern
29 декември 2010
6
0
Разгледав што се нуди на пазарот во Македонија , и изборот го сведов на 3 картички , според парите со кои располагам. Знам дека не ги задоволуваат барањата на погоре наведените игри , но сепак сакам да ја сменам графичката картичка бидејќи не сум задоволен. Барам мислење од вас , која од овие 3 картички е најдобра , и највеќе се исплати да се купи :

Sapphire ATI PCX HD 5450 512MB - http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?pid=32352

Sapphire ATI PCX HD 4650 1GB-2GB - http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?pid=31641

Sapphire ATI PCX HD 4550 512-1GB - http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?pid=32350

И ќе може ли некој да ми објасни колкава е разликата помеѓу една картичка и две ( Crossfire ) ?
Бидејќи со Radeon x550 Crossfire можам да ја играм Call of Duty 4 која бара Radeon x1800 , а неможам да ја играм Dragon Age : Origins за која е потребна Radeon x850. Водејќи се по логика дека штом можам да ја играм Call of Duty ќе можам и Dragon Age , ја инсталирав , но кога ја пуштам се појавува грешка "Failed to detect a supported video card" , по што играта автоматски се гаси.
 

zorandesign

Баниран/a
6 јуни 2007
1,618
676
Разгледав што се нуди на пазарот во Македонија , и изборот го сведов на 3 картички , според парите со кои располагам. Знам дека не ги задоволуваат барањата на погоре наведените игри , но сепак сакам да ја сменам графичката картичка бидејќи не сум задоволен. Барам мислење од вас , која од овие 3 картички е најдобра , и највеќе се исплати да се купи :

Sapphire ATI PCX HD 5450 512MB - http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?pid=32352

Sapphire ATI PCX HD 4650 1GB-2GB - http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?pid=31641

Sapphire ATI PCX HD 4550 512-1GB - http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?pid=32350

И ќе може ли некој да ми објасни колкава е разликата помеѓу една картичка и две ( Crossfire ) ?
Бидејќи со Radeon x550 Crossfire можам да ја играм Call of Duty 4 која бара Radeon x1800 , а неможам да ја играм Dragon Age : Origins за која е потребна Radeon x850. Водејќи се по логика дека штом можам да ја играм Call of Duty ќе можам и Dragon Age , ја инсталирав , но кога ја пуштам се појавува грешка "Failed to detect a supported video card" , по што играта автоматски се гаси.

Со колкави средства располагаш?
 

zorandesign

Баниран/a
6 јуни 2007
1,618
676
За жал, за таа цена нема солиден избор. Најдобро би било да купиш Geforce 8600GT 512MB DDR3, користена, има по огласите на интернет. Таа е подобра од 9500GT DDR2 и 4650 DDR2, а што е најбитно - нема да ја преплатиш. Половни ги даваат околу 1500 ден.

Би ти препорачал и 9600GT, 8800GT/9800GT или 8800GTS 320/640,GT240 ddr3/gddr5 или 4730/4770/4830, но не видов по огласите, иако нивната цена за веќе користени би била околу 3000 ден.
 

silent_demon

Intern
1 јануари 2011
45
2
Види вака друже. Јас имам 9500 GT со 512 MB DDR2 RAM. Сите гореспоменати игри ги имам изиграно со неа. Не на максимум, туку на нормал. Е сега игриве кои излегуваат во последно време некои од нив ептен сецкаат.

Само, мојава графичка е стара веќе 2 години. Така да, ако имаш малце повеќе буџет, се согласувам со погорните мислења да земеш некоја појака за да ти биде на тебе поубаво :D
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,797
29,783
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Проблемот со овие тридови е што никогаш не се слушаат советите :)
 

Hamlet

Intern
29 декември 2010
6
0
Ati 4670 (DDR3) собери уште 1000 денари и земи ја, (ако најдеш со 512 рам уште подобро, поефтина од 1гб верзијата а малце побрза) се на се многу подобрa карта од 9500GT.

Све под оваа карта што би купил е ѓубре и не вреди за парите, освем ако не земеш нешто на старо.

Проблемот со овие тридови е што никогаш не се слушаат советите :)

Ќе сакаш ли да ми објасниш што е толку голема разликата меѓу Ati 4670 и 4650 ?
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,797
29,783
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Ќе сакаш ли да ми објасниш што е толку голема разликата меѓу Ati 4670 и 4650 ?

4650 има 128 битен мемориски интрфејс, има DDR2 меморија и 600mhz клок на јардро.


4670 има исто така 128 битен меморски интрефејс но DDR3 меморија (дупло побрза 1800mhz vs 800mhz) и јардро клокнато на 750mhz, протoкот на меморија кај 4670 е 32GB/s додека кај 4650 е 16GB/s, ако ни ова не ти е доволно иако тешко дека нешто посебно ти значи, тогаш погледни ја сликава.

wic.jpg


4670 е скоро дупло појака од 4650, 4650 не вреди за парите! ако најдеш 4650 со DDR3 меморија одма купи ја, вака оваа е многу послаба од 4670 без разлика дали 4670 има 512 или 1GB vram, капациетот на меморија не е битен, него видот DDR3 vs DDR2 значи што и да зимаш гледај да биде со DDR3 меморија. Собери уште 1000 ка и земи карта што колку толку лични на нешто, парите не си ги фрлај за 4650.

Затоа и најдобро да не коментираш и да читаш смешки од страна :LOL:

Ај дека е понов ќе му простиме :p
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,127
Мислења
878,388
Членови
30,742
Најнов член
Foolish Mastermind
На врв Дно