1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Графичка , CS GO

Дискусија во форумот 'Гејминг општество' започната од Slappy, 18 Мај 2018.

 1. Sephiroth

  Sephiroth
  Unstoppable

  3,501
  2,505
  14 Мај 2008
  Машко
  А нели човечкото око неможеше да гледа повеќе од 50-60 фрејма во секунда? Или таа теорија падна во вода кога на пазарот се појавија монитори со 120/144/240 херци? Маркетингот на големите компании ви ги "отвори" очите и одеднаш гледате 240 фрејма во секунда.
   
  Tenny, Astro и на shitpost101 им се допаѓа ова.
 2. Fredy

  Fredy
  Unstoppable

  872
  2,208
  12 oктомври 2014
  Машко
  Се заебаваш, така?


  Sent from my SM-G955F using Tapatalk
   
  Speedster, Sonic.01 и на AleksandarCaki им се допаѓа ова.
 3. Astro

  Astro
  Guru

  6,106
  8,294
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Не гледа ама нели поголем одзив као?
   
 4. Fredy

  Fredy
  Unstoppable

  872
  2,208
  12 oктомври 2014
  Машко
  Еве едно фино видео
   
  На Speedster му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Psycore

  Psycore
  Gaining Experience

  478
  409
  12 ноември 2013
  Не е подобро да се земе монитор со G-Sync отколку во празно да вадите 300 фрејма без поента? Зборам за муабетот погоре дека не биле перфектно синхронизирани фејмовите кога се на 60 заклучени.
   
 6. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  686
  282
  10 Април 2011
  исто е, г синк само ја менува херцажата ама фрејмовитре пак не се поклопуваат перфектно со мониторот

  и не се во празно вадење 300 фрејма, поголема респонзивност има, тоа е најбитно у фпс игри

  Црните линии се херците на мониторот, црвените се фрејмовите, а просторот мегу снив со зелен е риспонс тајм што викаат американците

  горе рецимое 60 хц монитор со 60 фпс

  доле е 60 хз монитор со 300 фпс

  dsad.PNG
   
  На Psycore му/ѝ се допаѓа ова.
 7. yasho

  yasho
  On your way to fame

  439
  507
  11 Јануари 2014
  Машко
  Мајкуму, можда е до мене, ама зошто побогу да ја запињаш графичката да генерира фрејмови ако мониторот го гледа/прикажува секој четврти/петти? Башка колку гледа или не окото, тоа друг муабет...
  Разбирам престиж, бенчмарк, мерење должина/дебелина на разни органи, ама ако мониторот го прескокне фрејмот, IMHO залудно си го генерирал.
   
 8. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  686
  282
  10 Април 2011
  па горе на сликата глеј убаво,

  прво фрејмовите не се константни секоја мили секунда се менуваат 205.4 па 206.6 итн и неможе да се поклопат точно со херците на мониторот, фрејмот ке се генерира и чека да биде прикажан на следниот рефреш од мониторот,

  нека ги прескокнува мониторот фрејмовите, битно последниот фрејм што треба да биде прикажан ке биде поблиску до рефрешот од мониторот и помалце време ке чека да биде прикажан.
   
  На yasho му/ѝ се допаѓа ова.
 9. yasho

  yasho
  On your way to fame

  439
  507
  11 Јануари 2014
  Машко
  Така де, ама тоа е прашање на синхронизација, не на frame rate, тоа ми е муабетот.
   
 10. apo808

  apo808
  Intern

  40
  17
  16 Август 2016
  Машко
  ниедна од двете нема да ти донесе поише FPS.. ти треба боље процесор, CS:GO енџинот во моментов работи на процесор fully
   
 11. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  546
  749
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  и5 3570 и гт 1050 и на коња си.
   
 12. Ninjaa

  Ninjaa
  Intern

  55
  26
  3 Декември 2017
  Машко
  Upgrade:
  gpu 1050
  cpu i5 x

  I taman si :)
   

Сподели

Вчитување...