Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

GPU Upgrade - Прашања

1s3ct0wN

Gaining Experience
18 септември 2013
389
334
Моментало ПЦ-то е со
Ryzen 5600x
B550M S2H Gigabyte
32gb RAM - x2 x16gb
1TB SSD
Sapphire Pulse 580 4gb
600w Cooler Master
4 x 27" - 1440p монитори

Сакам да си надоградам графичка со 7800 ХТ AsRock Challenger дали треба да надоградам и напојување? Според онлајн пресметките за напојување кажуваат дека ми треба 380w напојување.32135c06-22ef-4f70-b928-ce6bde088ae5.jpg
 

tomi

Sensei Модератор
16 април 2007
9.866
3.802
Скопје
Пошто е користено,кондензаторите со тек на време губат моќ и се сушат, веке сигурно е ослабнато за 20-30 посто... не би ти препорачал да го користиш со графичката погоре што ја спомна.... ке ти биде тесно грло на оптеретување.... Побарај го @gOJDO мислам има многу добри напајања и може да напраите старо за ново....
 

1s3ct0wN

Gaining Experience
18 септември 2013
389
334
Јас би идел со 700-750W

+ https://www.reddit.com/r/AMDHelp/comments/16alqf1 View: https://www.reddit.com/r/AMDHelp/comments/16alqf1/is_my_600w_power_supply_enough_for_the_new_rx/


brainzucka
·5 days ago
had crashes with 600w PSU and 7800xt
wattage spikes to 400w sometimes GPU alone
bought new PSU and now its fine

Дали оваа констатација е точна, пронајдена во горенаведениот линк?

1696452815440.png
Пошто е користено,кондензаторите со тек на време губат моќ и се сушат, веке сигурно е ослабнато за 20-30 посто... не би ти препорачал да го користиш со графичката погоре што ја спомна.... ке ти биде тесно грло на оптеретување.... Побарај го @gOJDO мислам има многу добри напајања и може да напраите старо за ново....

Може. @gOJDO шо има на понуда?
 

tomi

Sensei Модератор
16 април 2007
9.866
3.802
Скопје
Графичката максимум оптеретена во пик или константно би трошела околу 270w, CPU би било на фулл оптеретување околу 60-80w + имаш рамови и плус имаш 4 монитори .... значи доколку би го оптеретил цел систем би трошел околу 400-450w... Треба најмалце да имаш 750w за да не доага до големи оптеретувања на напојувањето.... Тоа е мое мислење, види размисли си или почекај други мислења
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
6.308
7.051
Скопје
www.facebook.com
Според онлајн пресметките за напојување кажуваат дека ми треба 380w напојување.

Ако ти фаќа око. Евгата 850 вати ти е оптимална.
Не е користена многу, нема суви кондезатори.
 

TheGamerTeacher

Gaining Experience
9 декември 2016
369
399
Скопје, Ѓорче Петров
www.twitch.tv
Моментало ПЦ-то е со
Ryzen 5600x
B550M S2H Gigabyte
32gb RAM - x2 x16gb
1TB SSD
Sapphire Pulse 580 4gb
600w Cooler Master
4 x 27" - 1440p монитори

Сакам да си надоградам графичка со 7800 ХТ AsRock Challenger дали треба да надоградам и напојување? Според онлајн пресметките за напојување кажуваат дека ми треба 380w напојување.32135c06-22ef-4f70-b928-ce6bde088ae5.jpg
Малце оф топик, ама пиши од кај планираш да ја набавиш графичката :)
 

1s3ct0wN

Gaining Experience
18 септември 2013
389
334

Ако ти фаќа око. Евгата 850 вати ти е оптимална.
Не е користена многу, нема суви кондезатори.

Бива бизнис, може старо за старо?


Малце оф топик, ама пиши од кај планираш да ја набавиш графичката :)

Локален дилер за бела техника, нема шо нема и неможи да набави.
 

1s3ct0wN

Gaining Experience
18 септември 2013
389
334
Менувам само за passat или golf 5 :)

Многу доплата ќе дојди до Гољф.
На оглас пише 750 линкот, во коментарот си пишал 850 кое точно?


Може во приватна порака број од тој дилер или го чуваш за лоши времиња?
Може пиши шо ти треба, кој модел.
 
Последна промена:

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.158
14.200
Дали оваа констатација е точна, пронајдена во горенаведениот линк?

Погледнете го атачментот 130107


Може. @gOJDO шо има на понуда?
Не се сложувам со констатацијата. Тоа не може никој да го гарантира. Лесно му е на тој, го боли пења дали овој ќе срика нешто или не. Кога рика напајање знае све да земе со себе. Батали тоа, најпаметно е да не ризикуваш во ниеден случај да цркнеш напојување.
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
3.812
3.787
Скопје
Моментало ПЦ-то е со
Ryzen 5600x
B550M S2H Gigabyte
32gb RAM - x2 x16gb
1TB SSD
Sapphire Pulse 580 4gb
600w Cooler Master
4 x 27" - 1440p монитори

Сакам да си надоградам графичка со 7800 ХТ AsRock Challenger дали треба да надоградам и напојување? Според онлајн пресметките за напојување кажуваат дека ми треба 380w напојување.32135c06-22ef-4f70-b928-ce6bde088ae5.jpg
Земи од Пане. Џабе ги дава - пожелно Голд 750 а и Бронза 750 ќе ти врши работа.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.070
Мислења
954.888
Членови
34.481
Огласи
2.292
Најнов член
BlagojaPrimo
На врв Дно