1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проценка GPU Asus GTX 750 Ti 2GB

Дискусија во форумот 'Продавам' започната од shitpost101, 20 ноември 2018.

 1. shitpost101

  shitpost101
  Gaining Experience

  404
  294
  9 Февруари 2018
  Машко
  GTX750TI-OC-2GD5 - PN: 90YV05J0-M0NA00

  Користена околу 2 год.

  Понудете цена па да се договараме :)
   

  Прикачени датотеки:

  • IMAG0526.jpg
   IMAG0526.jpg
   Големина:
   3.5 MB
   Прегледи:
   166
  • IMAG0527.jpg
   IMAG0527.jpg
   Големина:
   3.1 MB
   Прегледи:
   128
  • IMAG0528.jpg
   IMAG0528.jpg
   Големина:
   2.5 MB
   Прегледи:
   127
  • IMAG0529.jpg
   IMAG0529.jpg
   Големина:
   3.7 MB
   Прегледи:
   125
  На BlackOuttheWoRlD и dzunko им се допаѓа ова.
 2. martin17

  martin17
  Gaining Experience

  90
  92
  2 Септември 2013
  Машко
  Проценка бараш? Ако е така стај префикс да не се бунат членовите. Инаку јас вчера купив 750TI Point of view за 4250 денари. Толку отприлика и би ја проценил.
   
 3. VerifiedUsers Overlay
  gokica

  gokica
  Модератор

  8,382
  10,164
  13 Јуни 2009
  Штом нема цена е проценка. Изменето во насловот.
   
 4. VerifiedUsers Overlay
  olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,503
  3,408
  11 Декември 2008
  Машко
 5. Mario.Bog

  Mario.Bog
  Gaining Experience

  803
  398
  15 Декември 2013
  Машко
  Зависи колку ти се брза 3.5-4к
   
 6. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  910
  1,542
  20 Јануари 2015
  Машко
 7. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  886
  1,320
  6 ноември 2007
  Па пошто RX 560 ja цените 4000ден. Зделки од Огласи [Добри Огласи]
  а RX 560 е еквивалент и пазарен конкурент на GTX 1050 и двете за 30% појаки од GTX750ti.
  Следствено тоа.. 4000 - 30% помали перформанси = 2800ден.

  Нема везе што 750ti e 4та во 5та година стар чип

  Нема везе што Anhoch PC Market Online - Sapphire AMD PCX PULSE Radeon RX 560 OC 4GB GDDR5 DVI/HDMI/DP DX12

  Нема везе што Ценовник од Амако од 2015-та.
  sdsd.jpg

  Значи продажна пред 3-4год ова идело со сила 7700-7800ден.

  ама тоа e 750ti. Социјалка картица која одбива да умре.

  Порано беше GeForcе FX5200, па излезе 6200GT па неприкосновената 7600GT, неславната 8600GT, 250GT, 650 и се разбира 750ti која во тврдоглавост на постоење ми се чини полека ги надминува сите конкуренти.

  Значи 2800ден.
   
  Последна промена: 20 ноември 2018
  На gOJDO, Draynor, windows8 и уште 11 други им се допаѓа ова.
 8. Mario.Bog

  Mario.Bog
  Gaining Experience

  803
  398
  15 Декември 2013
  Машко
  Реално RX560 си вреди 5.5k/6к во зависност од модел, гаранција, а создава одбивност затоа што има многу копани 560-ки. А 750 TI си е картица со која сеуште можеш да гејмаш на 1080p со барем 30fps зависи од играта на low/med сетинзи. Секако најновиве игри како AC Odysey и Shadow of Tomb Raider се веќе премногу за графичкава односно немаш стабилни 30fps али пак си е ок картицата. :D
   
  На martin17 и zipi123 им се допаѓа ова.
 9. VerifiedUsers Overlay
  gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,438
  11,038
  23 Јануари 2008
  Манга
  2.5к денари. За 6k се купува половна 1050ti со гаранција, а за 9k се купува половна 570 4GB исто така со гаранција.
  Што ќе играш? Spider Solitare, шах, домино? Освен во HTPC и конфигурација со Ryzen non-APU каде нема да се гејма не гледам практична применливост на оваа картичка.
   
 10. VerifiedUsers Overlay
  Вајкинг

  Вајкинг
  Practice makes perfect

  1,012
  1,153
  9 Јуни 2015
  Машко
  ај најди ми 1050Ti за 6К ако може
   
  На Krk198, olikomerc, Mario.Bog и уште 3 други им се допаѓа ова.
 11. VerifiedUsers Overlay
  gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,438
  11,038
  23 Јануари 2008
  Манга
  Јас пред неколку месеци продадов една за 7000, а друга за 6500. Барај си, ќе најдеш.
   
  На zipi123 и igor_igor им се допаѓа ова.
 12. Mario.Bog

  Mario.Bog
  Gaining Experience

  803
  398
  15 Декември 2013
  Машко
  Јас сум втор после Вајкинг за 1050ti за 6к

  Барај си за да не најдеш е работава :D
   
  На Вајкинг и Ceco им се допаѓа ова.
 13. Mario.Bog

  Mario.Bog
  Gaining Experience

  803
  398
  15 Декември 2013
  Машко
  Еве гојдо колку пари ми побара за негова 1050 ti, пред неколку месеци :)

  [​IMG]
   
  На Draynor, bLaCk AnArChY, TylerMkD и уште 8 други им се допаѓа ова.
 14. martin17

  martin17
  Gaining Experience

  90
  92
  2 Септември 2013
  Машко
  EXPOSED!!! :p
   
  Draynor, Вајкинг и на Mario.Bog им се допаѓа ова.
 15. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  567
  719
  25 Февруари 2016
  Машко
  Ај бе не му ја трујте темава на детево, модератор ака админ бриши сечи со време !!!!!!
   
 16. VerifiedUsers Overlay
  Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,051
  3,022
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Davate 4000 den za graficka 2gb a skapa vi e za 8000 den 8gb :)
   
  На Draynor, SiPy`, zipi123 и уште 3 други им се допаѓа ова.
 17. Delta111

  Delta111
  Gaining Experience

  111
  115
  23 Мај 2010
  Слична картица (друг бренд) ми беше нудена пред некој месец за 4200. Мене не ми одговараше цената но изгледа тоа е некоја просечна цена по која се продаваат.
   
 18. toplel

  toplel
  On your way to fame

  552
  550
  18 Август 2016
  Машко
  2.8к-3.2к максимум.
   
 19. zipi123

  zipi123
  Gaining Experience

  377
  315
  14 Јануари 2016
  Машко
  3k max so ogled na toa deka 1050 2gb moze da se zeme za 5k.
   
 20. VerifiedUsers Overlay
  Вајкинг

  Вајкинг
  Practice makes perfect

  1,012
  1,153
  9 Јуни 2015
  Машко
  мислам дека проценки од типот „јас еднаш на времето најдов/дадов за **** денари“ не треба да се земаат во обзир. јас 1050Ti продадов за 7500 пред некоја недела, и верувам дека таа е коректна цена, +/- во зависност од гаранцијата. секогаш имало и ќе има „добри зделки“ а тие не ја отсликуваат вистинската вредност на производот.
   
  olikomerc, goce03 и на AleksandarSK им се допаѓа ова.
 21. VerifiedUsers Overlay
  gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,438
  11,038
  23 Јануари 2008
  Манга
  "Најди ми" муабетов ко должен да сум ви. Барајте, ќе најдете.
  Не зборував за таа графичка картичка, а инаку таа ја дадов 7500 во Јуни:
  Графички картички 2x 1050TI 4GB и 1060 3GB
  MSI-то ја дадов за 7000 во Јули, а уште една што не е огласена овде Asus дадов за 6500 во Септември. Не знам што сакаш и што мислиш дека постигнуваш со постирање на скриншот од приватна порака, ама ако сакаш да кажеш дека лажам само правиш мајмун од себе.
  И кога веќе си на тој курс, еве и јас малку да ти помогнам. Aко имаш проблем со меморијата на почеток на Април годинава RX570 4GB нова се продаваше за 450 евра(ако некаде успееш со врски да ја најдеш), a денес за 220 ерва.
  1050ti 4GB тогаш се продаваше за 15K, а денес за под 10K односно за 1/3 помалку: ASUS PH-GTX1050TI-4G
  Ако скратиш 1/3 на таа цена која сум ти ја нудел на почеток на Април годинава практично денес истата таа картичка би идела за под 6K. Патем тогаш била од најнова генерација 10xx, денес веќе не е.
   
  Последна промена: 22 ноември 2018
  Draynor, xenon и на Jovan2389 им се допаѓа ова.
 22. VerifiedUsers Overlay
  STEFF

  STEFF
  Unstoppable

  1,500
  2,255
  4 Јули 2013
 23. martin17

  martin17
  Gaining Experience

  90
  92
  2 Септември 2013
  Машко
  Не знам како може графичка што е 20-30% побрза, и нешто понова да ја вреднувате 7500 денари, а оваа да ја вреднувате 3 пати помалку.
   
 24. VerifiedUsers Overlay
  Вајкинг

  Вајкинг
  Practice makes perfect

  1,012
  1,153
  9 Јуни 2015
  Машко
  Многу повеќе од 20/30% е побрза

  не си должен да ни најдеш, но ферски е да го оправдаш она што го тврдиш а мнозинството не се согласува. ако скратиш 1/3 на таа цена што си ја нудел на почеток на Април годинава теоретски (не практично) истата картичка би одела за под 6к.
   
  Последна промена: 22 ноември 2018
  На Mario.Bog му/ѝ се допаѓа ова.
 25. VerifiedUsers Overlay
  gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,438
  11,038
  23 Јануари 2008
  Манга
  Двојно побрза, а грее и троши 10% повеќе. И точно не треба да се споредуваат бидејќи 750TI е графичка прегазена од време која денес е реално неупотреблива за гејминг додека 1050TI е сеуште прифатлива како минимум за low budget gaming на 1080p резолуција со medium i low settings. Патем цената никогаш не расте линеарно со перформансите.
   

Сподели

Вчитување...