• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

GPT to MBR без формат [како]

 • Ја почнал/а темата
 • #1

bokiscout

Unstoppable
17 март 2011
1,720
2,001
Скопје
bokiscout's setup  
Processor & Cooler
Intel Core I5 2500 // CM Hyper T4 // BeQuiet SILENT WINGS 3 120mm PWM x 1
Motherboard
Gigabyte P67 A UD3 B3
Storage
Samsung 840 EVO 120 GB // Kingston A400 480GB // WD 5000AZRX 500 GB // Toshiba L200 1 TB
PSU
EVGA B3 750W
RAM
Kingston HyperX Blu 2 GB x 2 // Kingston HyperX Blu 4 GB x 2
Video card
Assus Strix RX 570
Case
Sharkoon AM5 Silent // BeQuiet SILENT WINGS 3 120mm PWM x 3
Mouse
Logitech M590 // SteelSeries QCK mini
Keyboard
Logitech K380
Audio
Realtek ALC889 // Aiwa NSX BL-24
Monitor
BenQ GW 2470 ML 24"
OS
Windows 10 // kUbunutu 18.04
Дискот од MBR беше форматиран во GPT partition table поради инсталција на Linux. Linux-ot го избришав, и дискот го користев како storage на Windows, немав проблеми иако беше GPT.

Сега пробувам да иснталирам Windows на тој диск но неможам поради GPT, ми треба MBR partition table.

Со diskpart и преку Device Managment GPT to MBR може да се постигне само со бришење на партиции и креирање нови. Тоа значи губење податоци.

Google ме донесе тука AOMEI. Интернет вели дека се е во ред но ми е шубе заради податоците, немам доволно голем диск за целосен backup па ми треба некое проверено решение.

Темава ја ставив тука зашто се проблемот се однесува на иснталација на Windows, ако сметате дека не и е тука местото преместете ја во хардвер.
 

Steam.

On your way to fame
31 мај 2011
855
745
Чаир
Steam.'s setup  
Processor & Cooler
i7 2600 w/CM Hyper 212+
Motherboard
ASRock H61M-VG3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + 2TB WD20EZRX
PSU
Seasonic M12II 520W
RAM
12GB DDR3 @ 1333MHz
Case
CoolerMaster Elite 335U
Mouse
Glorious Model O (Matte White)
Keyboard
Anne Pro 2
Audio
Creative Play 3 w/ Sennheiser HD 215
Monitor
ASUS VG248QE/Dell 1909W
OS
Windows 10
Без тргање на веќе постоечките партиции нема конвертирање.Мучи мука колку сакаш барај али нема.Имам барано и ја за Мек кога правев без овие средените дистроа,такво решение нема.

На такви програми, и да ИМА, не би се ослањал.Сврти поглед накај Acronis, ко да загледав таму некоја опција.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,271
14,056
Нема лек. Треба бришење на сите партиции и рекреирање на истите во MBR
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

bokiscout

Unstoppable
17 март 2011
1,720
2,001
Скопје
bokiscout's setup  
Processor & Cooler
Intel Core I5 2500 // CM Hyper T4 // BeQuiet SILENT WINGS 3 120mm PWM x 1
Motherboard
Gigabyte P67 A UD3 B3
Storage
Samsung 840 EVO 120 GB // Kingston A400 480GB // WD 5000AZRX 500 GB // Toshiba L200 1 TB
PSU
EVGA B3 750W
RAM
Kingston HyperX Blu 2 GB x 2 // Kingston HyperX Blu 4 GB x 2
Video card
Assus Strix RX 570
Case
Sharkoon AM5 Silent // BeQuiet SILENT WINGS 3 120mm PWM x 3
Mouse
Logitech M590 // SteelSeries QCK mini
Keyboard
Logitech K380
Audio
Realtek ALC889 // Aiwa NSX BL-24
Monitor
BenQ GW 2470 ML 24"
OS
Windows 10 // kUbunutu 18.04
MBR.JPG

Направив бекап, форамтирав, реинсталирав Windows, диск менаџмент ги препознава како MBR но Linux не ми ги препознава партицииве воопшто, гледа unalocated space со големина еднаква на капацитетот на дискот. А можам да пристапам до податоците, преку file manager.

GParted дава ерор, незнае дали е MBR или GPT, не го памтам точно како гласеше но демек настанал од програма која наводно незнае добро да се справи со едниве или другиве и корумпирал ствари. Google ми рече дека ова се појавува поради остатоци или траги од бившо GPT на тековно MBR.

Како да го средам ова?

Quick format не помогна, да прбувам со hirens boot или некоја побезбедна (сум читал дека вградената знае да направи штета) алатка за full format или и тоа ми е џабе? Највеке ми е заради непотребното пошување на SSD-то денес претрпе 3 формати, ако експериментирам ке претрпи и тројно повеќе.
 

Dark HaCkeR

Баниран/a
14 јули 2009
2,632
1,359
Можеш Windows 8.1 да инсталираш на GPT преку уефи може и Windows 7 али нема да можеш да го активираш :)
 

Steam.

On your way to fame
31 мај 2011
855
745
Чаир
Steam.'s setup  
Processor & Cooler
i7 2600 w/CM Hyper 212+
Motherboard
ASRock H61M-VG3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + 2TB WD20EZRX
PSU
Seasonic M12II 520W
RAM
12GB DDR3 @ 1333MHz
Case
CoolerMaster Elite 335U
Mouse
Glorious Model O (Matte White)
Keyboard
Anne Pro 2
Audio
Creative Play 3 w/ Sennheiser HD 215
Monitor
ASUS VG248QE/Dell 1909W
OS
Windows 10
Можеш Windows 8.1 да инсталираш на GPT преку уефи може и Windows 7 али нема да можеш да го активираш :)
глупости тоа за тие со лоадери неможеш да ги активираш.Сите што се со VLK се активираат без проблем со MS Toolkit.
 

Dark HaCkeR

Баниран/a
14 јули 2009
2,632
1,359
глупости тоа за тие со лоадери неможеш да ги активираш.Сите што се со VLK се активираат без проблем со MS Toolkit.
Па Windows 7 не може да се активира со KMS освен enterprise и profesenal со volume лиценца што е останатите верзии се сите на ОЕМ
 

Steam.

On your way to fame
31 мај 2011
855
745
Чаир
Steam.'s setup  
Processor & Cooler
i7 2600 w/CM Hyper 212+
Motherboard
ASRock H61M-VG3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + 2TB WD20EZRX
PSU
Seasonic M12II 520W
RAM
12GB DDR3 @ 1333MHz
Case
CoolerMaster Elite 335U
Mouse
Glorious Model O (Matte White)
Keyboard
Anne Pro 2
Audio
Creative Play 3 w/ Sennheiser HD 215
Monitor
ASUS VG248QE/Dell 1909W
OS
Windows 10
Па Windows 7 не може да се активира со KMS освен enterprise и profesenal со volume лиценца што е останатите верзии се сите на ОЕМ
Ама сепак може, ти го направи ко да е безнадежно да ставаш W7.Ако веќе некој запнал да става така ќе симне Ентерпрајз нема некоја разлика од ultimate,осим ако не играш solitaire :D
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

bokiscout

Unstoppable
17 март 2011
1,720
2,001
Скопје
bokiscout's setup  
Processor & Cooler
Intel Core I5 2500 // CM Hyper T4 // BeQuiet SILENT WINGS 3 120mm PWM x 1
Motherboard
Gigabyte P67 A UD3 B3
Storage
Samsung 840 EVO 120 GB // Kingston A400 480GB // WD 5000AZRX 500 GB // Toshiba L200 1 TB
PSU
EVGA B3 750W
RAM
Kingston HyperX Blu 2 GB x 2 // Kingston HyperX Blu 4 GB x 2
Video card
Assus Strix RX 570
Case
Sharkoon AM5 Silent // BeQuiet SILENT WINGS 3 120mm PWM x 3
Mouse
Logitech M590 // SteelSeries QCK mini
Keyboard
Logitech K380
Audio
Realtek ALC889 // Aiwa NSX BL-24
Monitor
BenQ GW 2470 ML 24"
OS
Windows 10 // kUbunutu 18.04
Можеш Windows 8.1 да инсталираш на GPT преку уефи може и Windows 7 али нема да можеш да го активираш :)
Ке пробам и така, само кажи ми ке треба да правам ново бутабулни USB со Rufus или можам да го искристам CD-то што веке го имам само во UEFI да наместам "UEFI - CD-deveice" наместо "AHCI -CDdevice"
 

Dark HaCkeR

Баниран/a
14 јули 2009
2,632
1,359
Ке пробам и така, само кажи ми ке треба да правам ново бутабулни USB со Rufus или можам да го искристам CD-то што веке го имам само во UEFI да наместам "UEFI - CD-deveice" наместо "AHCI -CDdevice"
Исто е се само избираш уефи и тераш со инсталацијата мислам дека преку уефи работи побрзо
 

Software

Gaining Experience
15 август 2007
528
268
Software's setup  
Processor & Cooler
Intel i3 8100
Motherboard
Gigabyte B360M DS3H
Storage
Western Digital 1TB Blue
PSU
EVGA 450W BT 80+
RAM
8 GB Kingston HyperX 2400 Mhz
Video card
-
Case
Modecom Oberon 2F
Mouse
Genius
Keyboard
Genius 110
Audio
Trust 2.1
Monitor
Samsung P2270
OS
Windows 10 Pro 64bit
Здраво, за да не отварам нова тема ви пишувам тука.

Мене навистина не ми е јасно што се сега овие работи GPT MBR UEFI....
До сега имам форматирано преку 100 компјутери ама во последно време само ми се појавуваат проблеми. Пред еден месец ми донесоа лаптоп Asus so Win7 32 bit Ultimate. Им се пуштиле апдејтите и почнал да им кочи лаптопот па затоа бараа да им го форматирам.

Ставив DVD со Windows 7 SP1 Ultimate 64 bit бутирав и кога одбрав да се форматира ми излезе некој ерор дека нема да може да се инсталира на тој хард диск (не ми текнува нешто пишуваше MBR и уште нешто )..... После многу обиди и со УСБ бутабилно успеав да го форматирам како не ми текнува.
Сега другар ми го има истиот проблем.


UEFI мислам дека е кај новите лаптопи и компјутери со нов Биос.
ама другиве скратеници не ми се јасни.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,271
14,056
Recovery партициите можат да даваат такви проблеми. Оштетен (не физички) Master Boot Record (MBR) исто така, track 0 такоџе....
Подигнете го лаптопот со некој програм за едитирање на партиции колку да ја видите „структурата“ на партициите (има/нема скриени и слично)
Ако бил со фабрички Windows голема е веројатноста да има таква recovery партиција.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

bokiscout

Unstoppable
17 март 2011
1,720
2,001
Скопје
bokiscout's setup  
Processor & Cooler
Intel Core I5 2500 // CM Hyper T4 // BeQuiet SILENT WINGS 3 120mm PWM x 1
Motherboard
Gigabyte P67 A UD3 B3
Storage
Samsung 840 EVO 120 GB // Kingston A400 480GB // WD 5000AZRX 500 GB // Toshiba L200 1 TB
PSU
EVGA B3 750W
RAM
Kingston HyperX Blu 2 GB x 2 // Kingston HyperX Blu 4 GB x 2
Video card
Assus Strix RX 570
Case
Sharkoon AM5 Silent // BeQuiet SILENT WINGS 3 120mm PWM x 3
Mouse
Logitech M590 // SteelSeries QCK mini
Keyboard
Logitech K380
Audio
Realtek ALC889 // Aiwa NSX BL-24
Monitor
BenQ GW 2470 ML 24"
OS
Windows 10 // kUbunutu 18.04
Здраво, за да не отварам нова тема ви пишувам тука.

Мене навистина не ми е јасно што се сега овие работи GPT MBR UEFI....
До сега имам форматирано преку 100 компјутери ама во последно време само ми се појавуваат проблеми. Пред еден месец ми донесоа лаптоп Asus so Win7 32 bit Ultimate. Им се пуштиле апдејтите и почнал да им кочи лаптопот па затоа бараа да им го форматирам.

Ставив DVD со Windows 7 SP1 Ultimate 64 bit бутирав и кога одбрав да се форматира ми излезе некој ерор дека нема да може да се инсталира на тој хард диск (не ми текнува нешто пишуваше MBR и уште нешто )..... После многу обиди и со УСБ бутабилно успеав да го форматирам како не ми текнува.
Сега другар ми го има истиот проблем.


UEFI мислам дека е кај новите лаптопи и компјутери со нов Биос.
ама другиве скратеници не ми се јасни.
BIOS = basic input output system = стара школа
UEFI или само EFI = Unified Extensible Firmware Interface = модерен биос
MBR = Master Boot Record = сектор на дискот кој се наоѓа на почетокот од партицијата, се користи за да се стартува оперативниот систем
GPT = GUID Partition Table = шема според која се распроедуваат елементита на еден партиционизиран диск (вклучувајки го и бут секторот), потребен е за да се стартува оперативниот ситем.

Која е разликата?
- MBR е лимитиран да бутира дискови не поголемо од 2TB, а може да користи и поголемо но не како примарен диск.
- GPT ја нема оваа лимитација, може да бутира оперативен систем и од поголемо дискови. Ова е корисно во enterprise сегметот.

GPT e дизајниран заедно со UEFI и заедно дозволуваат некои дополнителни можности како на пример fastboot опцијата на Windows 8.1.

Најчесто за нови (модерни) компјутери по дифолт (препорачано) се срекава комбинациајта UEFI + GPT пртиционизиран диск, но можеш да ги сретнеш и BIOS + GPT (еквивалентно на корситење Legacy mod во UEFI) а UEFI + MBR се користи само во исклучителни случаи каде што GPT не е поддржан од оперативниот систем (неможе да бутира).

Како да промениш од GPT во MBR и обратно?
1. Неможеш без да ги изгубиш податоците.
2. Во BIOS или UEFI како firstboot device ако одбираш AHCI USB или само USB тогаш ке компјутерот ке проба да бутира и инсталира OS со MBR партиционизиран диск. За да го иснталираш со GPT во BIOS или UEFI треба да одбереш UEFI USB како primary boot device. Во овој случај оперативниот систем ке проба да се инсталира на GPT партиционизиран диск.
3. Ако инсталираш еден оперативен систем на празен (неформатиран диск) тој ке се форамтира автоамтски во зависност од она што си го одбрал во 2, но ако пробуваш да реинсталираш OS тогаш мора рачно да провериш каква шема за партиционизирање се корситела претходно па да ја одбереш соодветната, во спротивно ке се соочиш со 1.
4. Ако наидете на проблем да неможете да иснталирате OS поради конфликт на партизони шеми (GPT vs MBR) можете да ги следите чекорите под 3, или да ги избришете сите постоечк партиции по што опретаивниот систем автоматски ке креира соодветно MBR или GPT во зависност од тоа во каков мод сте одбрале за бутабилниот уред опишано под 2.
 

Software

Gaining Experience
15 август 2007
528
268
Software's setup  
Processor & Cooler
Intel i3 8100
Motherboard
Gigabyte B360M DS3H
Storage
Western Digital 1TB Blue
PSU
EVGA 450W BT 80+
RAM
8 GB Kingston HyperX 2400 Mhz
Video card
-
Case
Modecom Oberon 2F
Mouse
Genius
Keyboard
Genius 110
Audio
Trust 2.1
Monitor
Samsung P2270
OS
Windows 10 Pro 64bit
BIOS = basic input output system = стара школа
UEFI или само EFI = Unified Extensible Firmware Interface = модерен биос
MBR = Master Boot Record = сектор на дискот кој се наоѓа на почетокот од партицијата, се користи за да се стартува оперативниот систем
GPT = GUID Partition Table = шема според која се распроедуваат елементита на еден партиционизиран диск (вклучувајки го и бут секторот), потребен е за да се стартува оперативниот ситем.

Која е разликата?
- MBR е лимитиран да бутира дискови не поголемо од 2TB, а може да користи и поголемо но не како примарен диск.
- GPT ја нема оваа лимитација, може да бутира оперативен систем и од поголемо дискови. Ова е корисно во enterprise сегметот.

GPT e дизајниран заедно со UEFI и заедно дозволуваат некои дополнителни можности како на пример fastboot опцијата на Windows 8.1.

Најчесто за нови (модерни) компјутери по дифолт (препорачано) се срекава комбинациајта UEFI + GPT пртиционизиран диск, но можеш да ги сретнеш и BIOS + GPT (еквивалентно на корситење Legacy mod во UEFI) а UEFI + MBR се користи само во исклучителни случаи каде што GPT не е поддржан од оперативниот систем (неможе да бутира).

Како да промениш од GPT во MBR и обратно?
1. Неможеш без да ги изгубиш податоците.
2. Во BIOS или UEFI како firstboot device ако одбираш AHCI USB или само USB тогаш ке компјутерот ке проба да бутира и инсталира OS со MBR партиционизиран диск. За да го иснталираш со GPT во BIOS или UEFI треба да одбереш UEFI USB како primary boot device. Во овој случај оперативниот систем ке проба да се инсталира на GPT партиционизиран диск.
3. Ако инсталираш еден оперативен систем на празен (неформатиран диск) тој ке се форамтира автоамтски во зависност од она што си го одбрал во 2, но ако пробуваш да реинсталираш OS тогаш мора рачно да провериш каква шема за партиционизирање се корситела претходно па да ја одбереш соодветната, во спротивно ке се соочиш со 1.
4. Ако наидете на проблем да неможете да иснталирате OS поради конфликт на партизони шеми (GPT vs MBR) можете да ги следите чекорите под 3, или да ги избришете сите постоечк партиции по што опретаивниот систем автоматски ке креира соодветно MBR или GPT во зависност од тоа во каков мод сте одбрале за бутабилниот уред опишано под 2.
фала на деталниот одговор, но не ми е јасно кога правам реинсталирање на OS како ке проверам рачно каква шема за партиционизирање се користела претходно за да ја одберам соодветната ?
 

masterficx

Gaining Experience
5 јули 2009
1,345
348
masterficx's setup  
Processor & Cooler
Intel Q8200 + CM Hyper 212+
Motherboard
GA-G41MT-S2PT
Storage
Spinpoint F3 1TB
PSU
CM Elite 460
RAM
8GB [email protected]
Video card
Gigabyte GT640 2GB
Case
DeepCool Tesseract Black
Monitor
LG 22" TN
OS
8.1 64-bit
Постојат повеќе начини, најбезболно е HBCD на усб и преку него со Gparted или со команда во терминал да се исчита тоа што ти треба...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

bokiscout

Unstoppable
17 март 2011
1,720
2,001
Скопје
bokiscout's setup  
Processor & Cooler
Intel Core I5 2500 // CM Hyper T4 // BeQuiet SILENT WINGS 3 120mm PWM x 1
Motherboard
Gigabyte P67 A UD3 B3
Storage
Samsung 840 EVO 120 GB // Kingston A400 480GB // WD 5000AZRX 500 GB // Toshiba L200 1 TB
PSU
EVGA B3 750W
RAM
Kingston HyperX Blu 2 GB x 2 // Kingston HyperX Blu 4 GB x 2
Video card
Assus Strix RX 570
Case
Sharkoon AM5 Silent // BeQuiet SILENT WINGS 3 120mm PWM x 3
Mouse
Logitech M590 // SteelSeries QCK mini
Keyboard
Logitech K380
Audio
Realtek ALC889 // Aiwa NSX BL-24
Monitor
BenQ GW 2470 ML 24"
OS
Windows 10 // kUbunutu 18.04
^

До сега ова сум го решавал со GParted стартувана од Linux Live CD. Мислам дека може да се изреже и standalone бутабилно CD (или USB) само со GParted на него.

Или едноставно ке добиеш ерор, "windows can not be installed due to missing partition table...MBR... бла бла бла... GPT..." како што си добил претходно. Штом добиеш таква порака занеш дека треба да промениш од MBR во GPT или обратно.
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,331
4,427
И јас сум средувал со гпартед, со лајф цеде. Мислам дека е најдобро и најбрзо.
 

Boyan Orion

Intern
15 јули 2014
7
8
Boyan Orion's setup  
Processor & Cooler
Generic x86/64 multicore processing device
Погледнете го атачментот 19005

Направив бекап, форамтирав, реинсталирав Windows, диск менаџмент ги препознава како MBR но Linux не ми ги препознава партицииве воопшто, гледа unalocated space со големина еднаква на капацитетот на дискот. А можам да пристапам до податоците, преку file manager.

GParted дава ерор, незнае дали е MBR или GPT, не го памтам точно како гласеше но демек настанал од програма која наводно незнае добро да се справи со едниве или другиве и корумпирал ствари. Google ми рече дека ова се појавува поради остатоци или траги од бившо GPT на тековно MBR.

Како да го средам ова?

Quick format не помогна, да прбувам со hirens boot или некоја побезбедна (сум читал дека вградената знае да направи штета) алатка за full format или и тоа ми е џабе? Највеке ми е заради непотребното пошување на SSD-то денес претрпе 3 формати, ако експериментирам ке претрпи и тројно повеќе.
Колку само да се надоврзам, не знам дали си го средил комплетно проблемот или не но меѓутоа кога има проблем од страна на некој софтвер во распознавање помеѓу MBR и GPT не е доволно само формат и бришење на партиции комплет. Обавезно во diskpart програмот преку windows command line мора да се направи чистка на дискот со clean командата при што ќе бидат уништени сите податоци а дискот ќе биде вратен во MBR формат.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #20

bokiscout

Unstoppable
17 март 2011
1,720
2,001
Скопје
bokiscout's setup  
Processor & Cooler
Intel Core I5 2500 // CM Hyper T4 // BeQuiet SILENT WINGS 3 120mm PWM x 1
Motherboard
Gigabyte P67 A UD3 B3
Storage
Samsung 840 EVO 120 GB // Kingston A400 480GB // WD 5000AZRX 500 GB // Toshiba L200 1 TB
PSU
EVGA B3 750W
RAM
Kingston HyperX Blu 2 GB x 2 // Kingston HyperX Blu 4 GB x 2
Video card
Assus Strix RX 570
Case
Sharkoon AM5 Silent // BeQuiet SILENT WINGS 3 120mm PWM x 3
Mouse
Logitech M590 // SteelSeries QCK mini
Keyboard
Logitech K380
Audio
Realtek ALC889 // Aiwa NSX BL-24
Monitor
BenQ GW 2470 ML 24"
OS
Windows 10 // kUbunutu 18.04
Решен е проблемот и тоа на следниов начин:
- бришење на стие постоечки партиции
- "create new partition table" преку gparted
- однови креирање на партиции
- инсталација на Windows
- инсталација на Linux

Очигледно gparted е паметна алатка па сите тие дополнителни работи си ги сработила сама без да ме тормози.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,142
Мислења
839,331
Членови
29,054
Најнов член
Bojanco123
На врв Дно