Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

GPS tracking апликации

Brane77

Intern
4 јули 2023
97
27
Со оглед во какво општество живееме поради безбедност на моите деца ми треба некоја апликации за нивно следење, за да знам кај се и да не ги мислам. Пребарував апликации како life360, geozila и други на плајсторе ама сите се со плаќање. Ми треба некоја free

Испратено од AGS3-W09 преку IT.mk форум апликација
 

petkotrajko

Practice makes perfect
16 јуни 2017
1.427
1.534
Пробај со официјалните опции вградени во андроидите од гугл, како што е Family link.
На децата акаунтите во андроид телефоните ќе ги додадеш на еден главен родителски акаунт, па на тој начин ќе имаш контрола над уредот на децата (parental contol), и освен што ќе имаш можност да видиш на мапите кај се наоѓа уредот, имаш контрола над апликациите, односно дали да инсталира или не (ти како родител ќе добиеш нотификација и ако не ја одобриш инсталацијата, нема да можи да инсталира детето некоја глупост).
Исто така ќе имаш контрола и кои апликации од постоечките во телефонот смее да ги користи, а кои не смее, или пак можи да им поставиш тајмер за колку време смее да бидат користени во тек на еден ден.
Исто така има опции за автоматски да се заклучат апликациите во некои периоди/денови (од-до), односно телефонот не веќе смартфон, со тоа што функционираат само појдовни и дојдовни повици најнормално.
Бесплатно е, само потребен е интернет на телефоните, и толку.

Испратено од телефоно
 

Brane77

Intern
4 јули 2023
97
27
Благодарам. Ја инсталирав google family link ама ќе чекам да дојдат од школо за да ги вметнем затоа што ми бара да го земам уредот од моето дете а тие се во школо
Пробај со официјалните опции вградени во андроидите од гугл, како што е Family link.
На децата акаунтите во андроид телефоните ќе ги додадеш на еден главен родителски акаунт, па на тој начин ќе имаш контрола над уредот на децата (parental contol), и освен што ќе имаш можност да видиш на мапите кај се наоѓа уредот, имаш контрола над апликациите, односно дали да инсталира или не (ти како родител ќе добиеш нотификација и ако не ја одобриш инсталацијата, нема да можи да инсталира детето некоја глупост).
Исто така ќе имаш контрола и кои апликации од постоечките во телефонот смее да ги користи, а кои не смее, или пак можи да им поставиш тајмер за колку време смее да бидат користени во тек на еден ден.
Исто така има опции за автоматски да се заклучат апликациите во некои периоди/денови (од-до), односно телефонот не веќе смартфон, со тоа што функционираат само појдовни и дојдовни повици најнормално.
Бесплатно е, само потребен е интернет на телефоните, и толку.

Испратено од телефоно

Испратено од AGS3-W09 преку IT.mk форум апликација
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.303
14.435
Благодарам. Ја инсталирав google family link ама ќе чекам да дојдат од школо за да ги вметнем затоа што ми бара да го земам уредот од моето дете а тие се во школо

Испратено од AGS3-W09 преку IT.mk форум апликација
Ова е добро, го користам веќе година дена: Find my kids: Location Tracker - Apps on Google Play
Ќе прочиташ пар негативни коментари од некои токмаци кои не читаат упатства па после цацко им е крив. Башка ефтино е и често имаат акции, по пар долари месечно чини.
 

moongose

Unbeatable
19 јули 2013
3.795
4.596
RTT
Мана му е што го има само за андроид. Можеш да ги гледаш позициите и од апликација на телефон и од веб прелистувач. Основниот пакет е бесплатен, за напредни опции се доплаќа. Има куп опции за подесување и можеш да добиеш баш следење во реално време.

Тоа гугл фемили линк е добро за ограничување на користење на телефонот, ама со локации баш и не се снаоѓа. Често пати му треба долго време за да ја ажурира локацијата, некогаш и не успева комуникацијата. Со Realtime tracker, инстантно ја дава локацијата.

Ако ти треба и за на ајфон, тогаш Life360.
 

Brane77

Intern
4 јули 2023
97
27
Инсталирав кај децава па да видиме утре како ќе функционира
RTT
Мана му е што го има само за андроид. Можеш да ги гледаш позициите и од апликација на телефон и од веб прелистувач. Основниот пакет е бесплатен, за напредни опции се доплаќа. Има куп опции за подесување и можеш да добиеш баш следење во реално време.

Тоа гугл фемили линк е добро за ограничување на користење на телефонот, ама со локации баш и не се снаоѓа. Често пати му треба долго време за да ја ажурира локацијата, некогаш и не успева комуникацијата. Со Realtime tracker, инстантно ја дава локацијата.

Ако ти треба и за на ајфон, тогаш Life360.

Испратено од AGS3-W09 преку IT.mk форум апликација
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.303
14.435
Ако имаш телеком магента мислам има бесплатна лиценца Kaspersky safe kids и таму има за следење
Kaspersky Safe Kids има и бесплатна верзија ама не работи добро. Го користев пола година, се трудев да го проработам ама не е reliable.
 

Brane77

Intern
4 јули 2023
97
27
Не сум на телеком. Ама денеска тестирав со оваа апликација family link и задоволен сум. Кажува точно. Можеби со мало задоцнување. Единствено ми се јави ќерка ми и вика ,,тато неможам да вртам можам само со итни случаеви кон тебе,, Веднаш подесив и видов дека по 3 часа и се заклучи уредот кај детето и неможе да врти. Откако во опции ја тргнав забраната се отклучи и профункционира. Значи со оваа апликација можеш се да следиш кај децата и да им ги контролираш апликациите што ги имаат инсталирано како тик ток и други.
Ако имаш телеком магента мислам има бесплатна лиценца Kaspersky safe kids и таму има за следење

Испратено од AGS3-W09 преку IT.mk форум апликација
 

petkotrajko

Practice makes perfect
16 јуни 2017
1.427
1.534
Не сум на телеком. Ама денеска тестирав со оваа апликација family link и задоволен сум. Кажува точно. Можеби со мало задоцнување. Единствено ми се јави ќерка ми и вика ,,тато неможам да вртам можам само со итни случаеви кон тебе,, Веднаш подесив и видов дека по 3 часа и се заклучи уредот кај детето и неможе да врти. Откако во опции ја тргнав забраната се отклучи и профункционира. Значи со оваа апликација можеш се да следиш кај децата и да им ги контролираш апликациите што ги имаат инсталирано како тик ток и други.

Испратено од AGS3-W09 преку IT.mk форум апликација
Да, тоа се обидов да ти го кажам, дека со оваа апликација, како родител, освен GPS локација, ќе имаш и контрола врз уредот на детето, и со тоа на инсталирањето на апликации (односно ќе треба да им дозволиш преку твојот телефон за да воопшто продолжи инсталацијата кај детето)..
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.588
Мислења
965.657
Членови
34.962
Огласи
2.661
Најнов член
Nikolaking123
На врв Дно