GPS програм за Nokia N95?!

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4,333
3,359
Скопје
www.gorast.com
Знае ли некој добар програм Symbian v9.x за Nokia N95 кој ке има детална мапа на Македонија и Скопје? Nokia Maps, TomTom, Route66 и Garmin немаат.

Можеби некој има направено мапа па ке може да ја подели. Знам Тримакс (www.trimaks.com.mk) прават мапи за GPS уреди.

Благодарам.
 

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4,333
3,359
Скопје
www.gorast.com
hmmz ete sega ja stavif najnovata verzija na nokia maps vo telefonot

ima detalna karta na skopje ,strumica , bitola ,tetovo ,veles, prilep .......

Како мислиш ја стави новата верзија...?? Има нов Nokia Map Loader или Maps за N95? Или мапата што се става преку нокиа лоадерот е нова?
 

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4,333
3,359
Скопје
www.gorast.com
Google maps ! ... jas ja imam na mojot n95 8gb , raboti super , samo ti treba da ima6 internet vrska koga ke ja uklu4i6 programata ,i toj si downloadira mapi po potreba :)

Секогаш кога ке шетам од кварт до кварт ке бара интернет или за цело Скопје/Македонија си симнува?
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Ti najdi si lokacija so Wi-Fi, simni si ja mapata, namestija kako ti odgovara na ekranot, i sibaj.
Ako nema Net, nema da ti se izkluci, ke ti gi pokazuva samo mapite sto ti se vo cache.


ps. Sorry za latinicata
 

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4,333
3,359
Скопје
www.gorast.com
Ти ми зборуваш за Хибрид/Сателитска снимка цело време, така? Јас зборам за мапа, карта, исцртана како во атлас. Тоа уште го нема.
 

DaDo|BT

Intern
21 септември 2007
258
13
dad0bt.blogspot.com
има бе другар ете ти скрин шут од мојот тел , со мапа на скопје


ти треба нокиа мапс 2.0 и има6 ете детала мапа на ск , има мапи и за битола , струмица , плилеп , ама му фалат улички , а за скопје е детална и ги има сите 4икмаци ....
 

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4,333
3,359
Скопје
www.gorast.com
Ah for fuck sake... имам нокиа мапс 2.0. пи:censored:ке материне најнова верзија и аплоадерот што доаѓа од сајтот... да му е:censored:ам пиперот... незнам што е работата!

(ама се изнервирав :D)
 

Zvrk

Intern
20 март 2009
1
0
Abe luge uspea li nekoj da dobie detalna mapa za Skopje i drugi gradovi?

Jas nikako ne mozam, mi optvara mapa na NAVTEQ i e tapa.

Pogore gledam detalna mapa na Tele Atlas ama neznam kako da dojdam do nejze.

PLZ nekoj neka pomogne
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,828
1,397
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
како што прочитав на некој блог од Nokia, ги смениле мапите од тие на TeleAtlas во овие на Navteq.

Нема враќање назад... јеби га.. фирмите се тиња и човек мора да земе сѐ во свои раце.


Ако малце се потрудиме http://openstreetmap.org/ може ќе ги има сите улици во Скопје и Македонија па нема да мора да зависиме од копилињата.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,828
1,397
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
А активација на GPS. Цело време Searching for Satellites. No connection. :ua:

за GPS да работи треба да си надвор на отворено и да "гледаш" барем 4 сателита.

со опциите за network based positioning и assisted-GPS, кои ги има во некои телефони или уреди, понекогаш и внатре може да се добие позиционирање
 

mesar

Intern
16 јануари 2010
3
0
DaDo|BT ako mozes da kazes dali na nokia maps macedonija ja ima posebno ili treba da ja slegnam cela evropa zatoa sto kako sto gledav ne uspeav da ja najdam makedonija
 

stavrov69

Gaining Experience
26 ноември 2008
433
219
Garmin има мапа за Скопје и за други поголеми градови во земјава...
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43,987
Мислења
869,582
Членови
30,311
Најнов член
mrdeni
На врв Дно