• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Gps - google maps

Arsima

Intern
31 јануари 2015
12
2
Zdravo,


Me interesira, naskoro ke patuvam vo stranstvo sakam da koristam GPS so google maps aplikacijata , ali imajte vo predvid deka internetot ke mi bide isklucen. Dali mozam da koristam gps so maps app , bez internet. Ako se moze dali t mobile go naplaka ova. Malce mi e komplicirano , posto imam prasano kaj niv , eden vika se plaka , eden vika ne se naplaka. Pa se zbuniv neznam sto da praam. Aj ke ve zamolam kratok sovet.

Vi blagodaram odnapred.

Pozdrav
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4,458
13,552
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Ducky One2 SF
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Неможе. Гугл мапс не работи офлајн, т.е. неможе да пребаруваш и креираш рути а да не си на линија. Му треба интерент само за да ја креира рутата после може да тера и без него. А интернет во роаминг... НИКОГАШ! Освен ако не идеш во Унгарија да речеме, па за таму има некое пакетче 10МБ за 10 евра и ај да речеме дека е тоа релативно ОК, пошто за 10 евра можеш нонстоп да си онлајн и да користип вајбер, мајбер, скајп ова/она...ситни работи.
 

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,412
3,029
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5800X & NZXT Kraken X63
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
2xSilicon Power P34A80 1TB, 6TB WD Red + 2TB Toshiba +1TB WD Blue
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
4 x 8GB Kingston HyperX @ 3600 MHz
Video card
MSI RTX 3080 Suprim X
Case
NZXT H710i black/white
Mouse
Logitech G903 Lightspeed
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
SteelSeries Arctis Pro Wireless & Logitech X540
Monitor
LG UltraWide 38WN95C-W
OS
Windows 10 x64 Pro
Не со Google Maps, барем не навигација . Можеш да снимиш сегменти од Google Maps офлајн (ќе пишеш Ok Maps во полето за пребарување во Google Maps), и да си ги користиш нив офлајн, ама не можеш да користиш навигација, за пресметување на рутата бара интернет.

Имаше една тема за офлајн навигација, препорачувам да го пробаш OsmAnd, и да си ги симнеш мапите претходно нормално.
 

Arsima

Intern
31 јануари 2015
12
2
Da vi kazam pravo , pred nekolku meseci bev vo Turska , internetot mi beshe isklucen. GO uklucuvav GPS'ot , i najnormalno rabotese GPS'ot. Odma mi pokazuva lokacija i idejki po ulici PLAVA tocka sveti. Ali ne sum probal za destinacii mozda zatoa zborite vie. Da napises od tuka do tamu.Toa ne sum go probal + toa nemi treba. Samo neka se ubaci plavata tocka da imam orientacija kade sum.
Neznam dali se razbravme.
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3,548
4,255
Скопје
Во последно време ја користам Here на Нокиа. Работи офлајн и сосема солидно, плус бесплатна и без кракови и заебанции. Ја има за iOS и Android.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,127
Мислења
878,388
Членови
30,742
Најнов член
Foolish Mastermind
На врв Дно