1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

GPS Блокатор

Дискусија во форумот 'Сигурност кај мобилни телефони' започната од lamja, 14 ноември 2012.

 1. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,128
  7,030
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Ај чим се оживеа темава да прашам. Наскоро ќе монтирам 4 уреди Cisco Aironet 3800 (802.11ac Wave 2) на релативно мала затворена површина (200 м2, во сред центар). Ќе зрачат на 2.4 и 5Ghz. 99% сум сигурен дека каналите што јас ќе ги фатам ќе угушат се во радиус од +100 метра. За ова треба да се има дозвола или не?
   
 2. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,085
  4,481
  4 ноември 2013
  Машко
  Не треба бидејќи ке зрачиш на слободен канал (но имај на ум дека и ти ке си имаш мака со наоѓање послободна фреквенција...да не речам ке се гушиш и ти).
   
  На Oktar и ARMac им се допаѓа ова.
 3. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,128
  7,030
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Видеќемо :)
  Значи кафиќите и кафаните под мене ако нивниот сигнал опадне е нивни проблем, мислам немаат правна основа да бараат од АЕК да гасам, тоа ми беше муабетот.

  Треба да ги знам овие работи али јеби га.
   
 4. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,085
  4,481
  4 ноември 2013
  Машко
  Па нема што да бараат, слободен е каналот.
  Ние со базните зрачиме на 2.4 и 5GHz, другите не гушат нас но и ние нив :) (и затоа секогаш бараме послободна фреквенција за да го средиме нетот до крајниот корисник).
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 5. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,128
  7,030
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Ма ова е интерна работа, не е за широк опсег. Интранет проект некој, а за каналите нормално на лице место ќе видам.
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 6. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,085
  4,481
  4 ноември 2013
  Машко
  Терај другарче, нема да имаш никаков проблем.
   
 7. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,410
  10,164
  23 oктомври 2012
  Машко
  @ARMac ти ке зрачиш во слободен опсег со јачина која е регулирана, така да нема никаков проблем. Ако набавиш уред кој ќе зрачи 10 вати, тогаш веќе е проблем, се додека си под еден ват се е под контрола. Патем цисковците не е дека се толку јаки, убикјути зрачат со еден ват ап ац про, исто и микротик, па нема проблем. Инаку не би дозволиле увоз на тие уреди доколку не се во согласност со регулативите.
   
  FLEGMA, yasho, HardCorec и на уште 1 им се допаѓа ова.
 8. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Многу ми се валидни. Зашто никаде не напишав кој сака и каде сака. Пишав само за на мојот имот. Ако нејќат да ги блокирам - нека не зрачат на мојот имот. Имам право да ставам ѕид или стреа на мојот имот? За да не ме гледаат комшиите, да ми биде потесно или потопло? Исто и ова - мој имот, моја стреа, мои фреквенции. Државата не може да биде над се.
   
 9. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  2.4 и 5 се слободни за користење. Једино не смееш над 100mW на излез од антена или така нешто. Иста е како ЕУ регулатива AFAIK
   
 10. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Епа имаат овластување. Тоа е фрката. Дури и да не зрачат надвор од имотот.
   
 11. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,410
  10,164
  23 oктомври 2012
  Машко
  1000mW не 100

  И сеуште аргументите не ти се валидни. Дали можеш да го контролираш блокаторот точно до ивицата на твојот ѕид и да си сигурен дека не сметаш на никого? Неможеш ни вифито да го контролираш да не ти се закачуваат комшиите не па нешто посериозно. Дајте луѓе здрав разум е во прашање, еве го примерот со музика, ако е кај тебе дома значи можеш во 4 сабајле да рокаш музика и не ти е гајле за другите пошто е кај тебе дома? Сите сакаме слобода и секој да прави што сака се додека на нас не ни засмета некој таков па се повикуваме на закони правила и прописи.
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 12. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Они нека ги контролираат зраците надвор од мојот имот и нема никаков проблем

  Инаку за 2.4GHz е 100mW. За 5 може да е 1.000. Завод за метрологија ќе да е надлежен
   
 13. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,822
  3,935
  5 Јули 2013
  Се извинувам за ОТ

  Гледам има членови кои ги знаат законските регулативи. Ме интересира, дали е регулирано поставувањето на антени на мобилните оператори. На колкаво растојание од населено место треба да се поставуваат? Дали има пропишано колку антени може да зрачат од една точка? Знам место во Битола каде што на едно место има 2 антени, од двата оператори по една. На 500м воздушна линија од нив има уште една. Некако ми изгледа претерано да им се става на глава 3 антени од овој тип.

  Дали кај нас има некоја регулатива за намалување на зрачењето врз населението? Ако нема, дали некој има сознание каде можам да прочитам за тоа како точно се прави ова во развиениот свет? Сега барем (би требало!) да можеме да делуваме како граѓани и да издејствуваме некоја измена за нешто кое се однесува на нашето здравје.
   
  nik0la_, NERD. и на yasho им се допаѓа ова.
 14. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Имаше еден Бранко Степановски во Воена болница издаваше некакви атести. Пред многу години. Јавувај се по телефони у Завод за метрологија за почеток. Не е метеОрологија туку метрологија...

  Maximum wifi transmission power per country
   
 15. yasho

  yasho
  On your way to fame

  427
  504
  11 Јануари 2014
  Машко
  секако дека има, има и во Закон за електронски комуникации и во Закон за здравствена заштита, сосе правилниците... дури регулативата превземена од СФРЈ е построга од европската... и емисиите од мобилните оператори се далеку под дозволените нивоа, освен ако не си стварно блиску (<10м) до антената, во правец на нејзиното зрачење.
  Ама па радио и ТВ предаватели што имаше порано по згради, е тоа е веќе проблем, се работи за огромни снаги, и опасноста е голема.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 16. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,128
  7,030
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Епа сега АЕК сите скопјани ќе не „благослови“ директно од крстот горе.
   
 17. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,364
  3,070
  4 Септември 2008
  Ако набави таков уред тогаш ќе треба да набави и оловни гаќи.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 18. krema

  krema
  Professor

  9,805
  9,499
  24 Јуни 2009
  Машко
  Може и во кафез без проблем :)
   

Сподели

Вчитување...