1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

GPS Блокатор

Дискусија во форумот 'Сигурност кај мобилни телефони' започната од lamja, 14 ноември 2012.

1. lamja

lamja
    Gaining Experience

424
    181
    1 oктомври 2008
    Машко
  2. Jokerski

Jokerski
    On your way to fame

858
    765
    28 oктомври 2010
    Машко
    Прашоци, бели пецива и др. средства за бистрење
  3. рангог

рангог
    Intern

1
    0
    12 ноември 2017
    Машко
  4. HardCorec

HardCorec
    Unbeatable

3,117
    4,271
    4 ноември 2013
    Машко
    goran_oh, kirev, krema и на уште 1 им се допаѓа ова.
  5. smole

smole
    Unstoppable

2,920
    3,265
    18 Април 2007
    GPS блокатор од тоа што имам читано се користи за кражба на возила.

Друга намена не ми текнува.

На mdeni и Вајкинг им се допаѓа ова.
  6. kirev

kirev
    Unstoppable

5,337
    3,729
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Полагање испити, тајни преговори, болници, кино, ... Има, има. Само што се навикнавме на мобилните ептен па мислиме дека цело време нѝ требаат.

7. yasho

yasho
    On your way to fame

438
    506
    11 Јануари 2014
    Машко
    Освен што е малку нелегално... Аек лови вакви уредчиња и пушта пријави по оние што ги користат.

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  8. kirev

kirev
    Unstoppable

5,337
    3,729
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Чек, јајцето или кокошката? Јас смеам да одлучам дали во мојот простор ќе има некакви зраци или не? Кој е па тој АЕК да одлучува во мое име за мој простор? Комплицирано е.

На SaleSk и yasho им се допаѓа ова.
  9. smole

smole
    Unstoppable

2,920
    3,265
    18 Април 2007
    Претпоставувам збориш за блокатор на GSM мрежа, не за GPS блокатор.

На worker_x му/ѝ се допаѓа ова.
  10. kirev

kirev
    Unstoppable

5,337
    3,729
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    И тоа што викаш, ама па исто важи и за GPS блокатори... Нели сега сите бомби зависат од ГПС координати, зошто точни да бидат? Да може полесно да ме лоцираат? Може со гпс блокатор сакам да сокријам од гпс уредот во телефонот да ме лоцира нон стоп. Додуша со триангулација ептен блиску ќе ме најдат и без тој гпс, ама па. Исто важи и за колите - сите што имаа гпс локатор имаат и гсм уред кој што нон-стоп се пријавува на мобилните базни станици и така си ја издава положбата. Со барање од МВР/обвинителство/суд, ќе ги добиеш податоците од операторите и ќе ја лоцираш колата

11. kirev

kirev
    Unstoppable

5,337
    3,729
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
  12. smole

smole
    Unstoppable

2,920
    3,265
    18 Април 2007
    За бомби не знам, не сум во таа бранша.

За колите - додека да земеш одобрување за трианглуација колата или е надвор од МК или на делови, затоа крадците на коли користат GPS блокатор првенствено. GPRS ако не отчитува GPS координати нема да може да ти даде локација, било преку СМС или преку real time апликација.

Постојат и друго системи за заштита од кражба на моторни возила, други технологии но да не одиме многу ОТ.

13. Banjifiko

Banjifiko
    Unbeatable

2,919
    4,029
    28 oктомври 2008
  14. yasho

yasho
    On your way to fame

438
    506
    11 Јануари 2014
    Машко
    Со исклучок на фарадеев кафез варијантите, сите други “блокатори” не ги спречуваат сигналите од гпс, мобилна или вифи, туку ги препокриваат со друг, појак сигнал. Тој сигнал најчесто излегува далеку од просторот каде се емитува и прави пречки на сервиси за кои луѓе плаќаат. Скоро ексклузивно ваквите уредчиња се jammer-и кои емитуваат на фреквенции на кои е забрането да се емитува без дозвола. Therefore AEK.

На Psycore и Oktar им се допаѓа ова.
  15. kirev

kirev
    Unstoppable

5,337
    3,729
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Therefore нека ги приберат сигналите. Нивните смеат да се шират насекаде, ама моите не смеат во блиска околина заради покривање на нивните во мојот дом? АЕК не е продолжена рака на царот, апсолутен владетел, туку тело назначено од гласачите. Има разлика.

На yasho му/ѝ се допаѓа ова.
  16. yasho

yasho
    On your way to fame

438
    506
    11 Јануари 2014
    Машко
    За жал, или за среќа, Аек е одговорен за сигналите, сите сигнали, насекаде низ државата, емитувани од било кого... ти не смееш да емитуваш без нивно експлицитно одобрение на повеќето опсези, без разлика дали се работи за твојот дом. Фреквентниот спектар не е твој, ни мој, туку е национално добро и АЕК се тие кои го пазат/регулираат, за добро на гласачите :). Ова пред се бидејки не можеш да ги ограничиш сигналите што ги емитуваш само на својот дом, ќе излезат надвор и ќе направат проблем на некој друг.

Колку знам, а знам, ова прилично ревносно го контролираат, со одземање на уреди, со казни, со све.

FLEGMA, Oktar и на HardCorec им се допаѓа ова.
  17. HardCorec

HardCorec
    Unbeatable

3,117
    4,271
    4 ноември 2013
    Машко
    Прашуваат прво кој е сопственик на таа антена :), доколку не добијат одговор, после кратко време сами си ја демонтираат таа антена и си ја земаат со себе :) (ова пред мене се има случено па затоа знам)

На yasho му/ѝ се допаѓа ова.
  18. kirev

kirev
    Unstoppable

5,337
    3,729
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Никој не се позанимавал со нив. АЕК може да управува со нешто доверено од гласачите. Но не е сопственик. Особено во мојот дом. Значи дека блокаторите се сосема легитимни и легални. Нека налетаат на некој упорен па ќе стигнат и до ЕСЧП...

На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
  19. kirev

kirev
    Unstoppable

5,337
    3,729
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    На приватен имот? Малце потешко. Ја гледав читачи на броила од ЕВН како бегаат од двор во кој што влегле неповикани. Мутна е материјата

20. HardCorec

HardCorec
    Unbeatable

3,117
    4,271
    4 ноември 2013
    Машко
    Локален оператор имаше поставено линк на еден хотел. Јас и колегата си работевме на наша антена, дечките од АЕК дојдоа до нас и не прашаа кој е сопственик на таа и таа антена, ние им кажавме дека не знаеме... после кратко време (и разговор на телефон) си ја демонтираа (сето ова се случуваше на кровот на хотелот).

На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
  21. kirev

kirev
    Unstoppable

5,337
    3,729
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Абе прост народ силна држава

На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
  22. hipo

hipo
    Practice makes perfect

1,588
    1,347
    27 Јануари 2011
    Машко
    Од секогаш постоело тело што ги регуира фрекфенциите во етерот. Се викаоло Комисија, Агенција исто му дојде. Ред треба да си има. Само што има снајпери вработени кај нов кои многу сакаат да глумат каубојци и да се понашаат тоа е друга проблематика.

Офф Топик за овој Топик
    Пред 10+ години не памтам, дома имав безжичен Скајп телефон (iPhone је го сликам само да го најдам) на LinkSys донесен од УСА. Уред кој се приклучува на рутер и имаш служалка кој е поврзана на Скипе со закупен УС број. Работеше супер. И по 1,5 години користење се појави комбе со антени пред врата и нешто претеле тужби мужби од Космофон демек некој уред зрачел на нивна 3Г мрежа. А јас едвај сигнал во двор а не на улица. И по 1 месец добив решение да го исклучам рутерот тој зрачел. Го пензионирав телефонот, излегоа Смарт телефони потоа.

На borcep, FLEGMA, yasho и уште 4 други им се допаѓа ова.
  23. krema

krema
    Professor

8,811
    8,562
    24 Јуни 2009
    Машко
    За сево ова постои закон, е сега каков е законот тоа е друга приказна!
    АЕК работи по овие законски нормативи, а и јас често го гледам комбето што врши увид на терен.

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  24. Oktar

Oktar
    Guru

3,259
    9,358
    23 oктомври 2012
    Машко
    @kirev аргументиве ти се скроз невалидни. Тоа е исто ко кој е тој МВР што ме спречува да возам 180 во населено место, моја е колата, колку сакам ке ја возам. Или колку сакам гласно и во кое сакам време ке рокам дома музика затоа што тоа е кај мене дома. Можеби сакам да шетам со облак од антракс над мене, нема зашто некој да ме спречува. Или па да цепам атоми кај мене во двор, шо ги е*ам ќе ги цепам!
    Таман работа ако секој си зрачеше што сака и колку сака и каде сака.

На Psycore, yasho, cacko1 и уште 2 други им се допаѓа ова.
  25. marko.bangiev

marko.bangiev
    Gaining Experience

66
    97
    30 Април 2017
    Машко
    Регулација на фрекфенциите мора да има, во спротива хаос ќе се дешава, затоа АЕК мора да превземаат одредени мерки. ОД друга страна ти на твој имот можеш што сакаш да правиш се додека не сметаш на другите и тука АЕК нема никакво овластување. Ама па од друга страна со што ти гарантираш дека делуваш само на твој имот?
    Можеш да користиш уред со кој ќе блокираш сигнали, дали на принцип на преплавување со посилен сигнал или на принцип на поништување со иста фрекфенција ама поместена фаза. Ама тој уред може да ги попречува сигналите и надвор од твојот имот со тоа што веќе ти правиш престап.

Сподели

Вчитување...