• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

GPRS na Nokia 3110 classic

  • Ја почнал/а темата
  • #1

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Imam Nokia 3110 classic i nikako ne mozam da se najdam da aktiviram GRPS probav da podesuvam nekoi raboti ali stalno dobivam nekoi error poraki
Packet data authentication failed
Subscribe to data packet
itn..
Na T-Mobile na sajtot i na 122 kontakt centarot mojo model ne e spomnat ima li nekoj aktivirano da ne se brlavam po internet da trazam da kaze kako.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,809
82
MMS подесување за Nokia 3110

Од главното мени се одбира Settings, Select
Се одбира Configuration settings, Select
Се одбира Personal configuration settings, Select
Се одбира Options, Add new, Select
Се одбира Multimedia msg., Select
Се одбира Account name, Select
Се пишува TM MK MMS , OK
Се одбира Server address, Select
Се пишува http://mms.t-mobile.com.mk , OK
Се одбира use preferde access point,
Се одбира, No
Се одбира Access point settings, Select
Се одбира Proxy, Select
Се одбира Enable, Select
Се одбира Proxy address, Select
Се пишува 62.162.155.227 , OK
Се одбира Proxy port, Select
Се пишува 8080 , OK
Се одбира Bearer settings, Select
Се одбира Packet data access point, Select
Се пишува mms , OK
Се одбира Authentification Type, Select
Се одбира Normal, Select
Се одбира User name, Select
Се пишува mms , OK
Се одбира Password, Select
Се пишува mms , OK
Се пишува уште еднаш за потврда mms , OK
Со Back се враќаме назад во Personal account, Options
Се одбира Activate, Select
Назад на почетното мени
Од почетното мени се одбира Messages, Select
Се одбира Message settings, Select
Се одбира Multimedia msgs., Select
Се одбира Configuration settings, Select
Се одбира Configuration, Select
Се одбира Personal config., Select
Се одбира Account, Select
Се одбираTM MK MMS, Select
Назад на почетното мениGPRS WAP подесување за Nokia 3110

Од главното мени се одбира Settings, Select
Се одбира Configuration settings, Select
Се одбира Personal configuration settings, Select
Се одбира Add new
Се одбира Web, Select
Се одбира Account name, Select
Се пишува TM MK WAP GPRS , OK
Се одбира Homepage, Select
Се пишува http://wap.t-mobile.com.mk , OK
Се одбира use preferde access point,
Се одбира, No
Се одбира Access point settings, Select
Се одбира Proxy, Select
Се одбира Enable, Select
Се одбира Proxy address, Select
Се пишува 62.162.155.227 , OK
Се одбира Proxy port, Select
Се пишува 8080 , OK
Се одбира Bearer settings, Select
Се одбира Packet data access point, Select
Се пишува wap , OK
Се одбира Authentification Type, Select
Се одбира Normal, Select
Се одбира User name, Select
Се пишува wap , OK
Се одбира Password, Select
Се пишува wap , OK
Се пишува уште еднаш за потврда wap , OK
Со Back се враќаме назад во Personal accts, Options
Се одбира Activate, Select
Назад на почетното мени
За старт од главното мени се одбира Web па Home

Uzivaj inace ovie podesuvanja rabotat za mnogu Nokia modeli
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Da i jas gi napravi istite setinzi ali koa ke otvoram Web mi dava error
Subscribe to packet data first.
ej i da prethodno na istiot SIM imam aktivirano GPRS na Motorola V547 znaci GPRS mi e aktiviran od T-Mobile.
 

efto

Gaining Experience
19 април 2007
324
273
Има и полесен начин, преку сајтот на Nokia си ги праќаш сетинзите дирекно на твојот телефон. На сајтот има линк обележан со Download standard settings. Ги прифаќаш условите, бираш модел на телефон, бираш земја, го внесуваш твојот број и готово.

Линк: http://europe.nokia.com/A4144889
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
vlatkorun само да знаеш дека 3110 класик нема обичен gprs туку понапредна верзија на gprs. Доколку намести сетинг ќе видиш дека наместо G како знак за gprs има E, за тој тип на интернет ти пишува во проспектот што ти го даваат со мобилниот. Овој интернет би требало да е побрз но на брат ми му правеше проблем при конектирањето на МСН од мобилен. Имено не можеше да се конектира на мсн никако, а на сите страни фураше супер.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Има и полесен начин, преку сајтот на Nokia си ги праќаш сетинзите дирекно на твојот телефон. На сајтот има линк обележан со Download standard settings. Ги прифаќаш условите, бираш модел на телефон, бираш земја, го внесуваш твојот број и готово.

Линк: http://europe.nokia.com/A4144889
Proba go i taj nacin ne biva stigne mi poraka zastitam gi settings istata error poraka mi ja dava kako gore so ja spomna.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
ne znam so da pravam

@comander
brat ti kako go aktivira uopste grps som mu otvaralo strani

niso ke odam u ponedelnik u T-Mobile da vidam oni so ke mi kazat.
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
ne znam so da pravam

@comander
brat ti kako go aktivira uopste grps som mu otvaralo strani

niso ke odam u ponedelnik u T-Mobile da vidam oni so ke mi kazat.
Брат ми користеше број од космофон и уште поголема мука видов додека го сетирав, зошто сетинг за тој телефон у космофон нема така да морав да се снаоѓам од други телефони слични на тој да земам сетинг. Да бидам искрен не ми текнува од кој телефон го зедов сетингот.
 

BoXeR

Intern
14 мај 2008
58
0
ja iam nokia 3110 classic, i mene toa me maci da aktiviram. ama ostaj toa ja iam i drug problem. Koa ke ja uklucam kamerata i koga ke stisnam na kopceto za slikanje mi se pojavuva CAMERA ON STANDBY. nezz sto e problemot.:lut2:
 

maci

On your way to fame
2 април 2008
3,061
712
koja sifra se stavase da se prodolzi baterijata koga ke ti se isprazni?
*3370# ako mislite na taa ne reagira na ovoj telefon i na 6070.
p.s.imase nekoja sifra citav nekade na nekoj forum sto koga ti e prazna baterijata se stavase sifra i se dopolnuvase do pola baterijata.
 

angel485mk

Gaining Experience
26 март 2008
267
58
angel485mk's setup  
OS
Windows 7
Работи само на постарите модели за нокиа
 

maci

On your way to fame
2 април 2008
3,061
712
*#0000#---osnovni karakteristiki
*#06# ---seriski broj na telefon

ako znae nekoj drugi neka pise
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,671
Мислења
862,044
Членови
30,034
Најнов член
Goxo43
На врв Дно