• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

GParted ili Partition Magic???

  • Ја почнал/а темата
  • #1

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Trebase mi softver za promena na goleminata na particiite?Najde go GParted kako free nasproti Partition Migic.
Momentalno od ednata particija imam odzemano 15 GB i od drugata 6 GB za celiot taj sloboden prostor da go napravam uste edna particija so 21 GB.
Ali nogu sporo mi ide skoro 4 saata se odviva celio proces.Normalno li e tolku da trae (sepak se rabote za nogu kapacitet da) ili programo ne e tolku efikasen.
Slicno li e cekanjeto i so Partition Magic, poefikasen li e daj kazite mislenje oti nemam vreme da si igram so 2ta programa.
 

Eva Molotow

Intern
14 април 2008
106
30
Јас лично користам Acronis Disk Director и немам налетано на проблеми со него.
Освен тоа што се плаќа (јас користам кракуван) одличен е. :)
А за чекањето...последен пат кога ги прераспоредив партициите...чекав околу 1-2 минути +рестарт.

А за Partition Magic, не знам дали ти дозволува да креираш партиции поголеми од 2-4 GB, ама не сум сигурна.
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
270
15
Skopje
Женско? Инаку акронисот е ОК ако ти се ОК партициите. Ако има некоја бош грешка која се појавува ако инсталираш BSD или некои други ретки оперативни системи..целиот се збунува и уште поголем хаос праи. Инаку за обични операции креирање, ширење, поместување е ок исто како и GParted
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Јас едно време го користев Gparted за да спремам партиција за инсталација на Windows, ама Windows Setup сам сакаше да си ја форматира. Па ако планираш да го форматираш хард дискот за да ставиш Windows, немој со овој програм.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,763
Мислења
850,112
Членови
29,466
Најнов член
ninobass
На врв Дно