1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Gospell DVB-C 1822

Дискусија во форумот 'Антени,предаватели,апарати/уреди и останата опрема' започната од Antonio Vasilevski, 15 Јуни 2016.

 1. Antonio Vasilevski

  Antonio Vasilevski
  Gaining Experience

  241
  90
  3 Јануари 2016
  Машко
  Да не го има некој овој ресивер, овие ги даваат вип сега за телевизија. Имам еден проблем со истиот. Во менито има уредување на листи, но кога и да ја смениш листата пр. ставаш некој канал на бр.1 по некое време се враќа на истото место како претходно. Исто така како што видов неможе да се направи кастом листа со канали. Дали го има некој решено проблемов?
   
 2. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,764
  7,221
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Ако најдеш чаре кажи, саат време местев канали, вечерта све се врати на дифолт. Не го чепкав баш многу да разгледувам опции, ама мислам и дека нема нешто корисно, освен ако може да се исклучи аутоскен. Пошто ја и бришев канали, гледам после пак си ги најде, значи веројатно прави скен и сејф по автоматизам.
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 3. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,304
  4,834
  4 ноември 2013
  Машко
  Точно, каналите се распоредени од страна на операторот и мислам дека џабе се мачите со распоредување.
  Самиот ресивер си прави скен (некој вид на update за каналите) за во случај ако се додадат нови канали од страна на операторот, корисникот да ги добие по автоматизам.
   
  На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,662
  4,112
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Истото е и со тотал тв каналите се местат автоматски .
   
 5. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,398
  3,117
  4 Септември 2008
  Нема чаре за жал, најблиску што можеш е да си ги ставиш омилените канали во фаворит листа и така да ги бараш со отварање на листата но комбинацијата на бројки ако преку далечинското си останува онаа од ресиверот.

  Старава дома мислам дека недела-две се откажа од гледање телевизија поготово на омилените канали. На стариот ресивер и беа наместени и си беше научена со директно бирање да си менува канали, откако цркна стариот и ни дадоа ваков незнаеше како да си ги најде каналите што ги прати и знам дека се откажа од телевизија. На крај отидов купив нов телевизор и вториот приклучок односно кам модул го ставив во телевизорот кој има опција да си ги редиш како сакаш, специјално пред да го купам телевизорот проверував дали може да си ги редиш тоа беше битно при одлуката да се купи.
   
 6. Antonio Vasilevski

  Antonio Vasilevski
  Gaining Experience

  241
  90
  3 Јануари 2016
  Машко
  Уште еден проблем најдов кај уредов. Симнувам филм х264 mp4 (има уредот подршка за вакви фајлови/филмови) го ставам на усб и нема звук кога ќе го пуштам на ресиверов. Некој да не нашол решение за ова, да не треба да се биде усб-то во FAT32 или NTFS?
   
 7. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,764
  7,221
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Нема врска форматот на усб-то. Пробај да ставиш филм со друг аудио кодек, може е овој некое DTS или нешто такво покомплицирано за сиротово уредче. А и што се масираш со усб? Фркни еден HDMI кабел од компјутер до тв и нема потреба од посредници како рисиверот.
   
 8. Antonio Vasilevski

  Antonio Vasilevski
  Gaining Experience

  241
  90
  3 Јануари 2016
  Машко
  Компјутерот е во друга соба, кој ќе преместува толку кабли и 300 чуда. На кутијата од ресиверот пишува x264 MPEG-4 така да не гледам причина да не го подржува. Стаив MKV фајл не го гледа, ќе пробам и некои други ама не верувам.
   
 9. viktorce

  viktorce
  Gaining Experience

  369
  262
  13 Март 2015
  Машко
  Дечки дали знае некој каде да најдам далечинско за ресиверов GOSPEL. Ми се расипа и сега незнам каде да најдам заменско.

  Да не имал некој ваква случка?
  [​IMG]
   
 10. krema

  krema
  Professor

  11,052
  10,558
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ако е од VIP, однеси го расипаниот и треба да ти дадат исправен.
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 11. viktorce

  viktorce
  Gaining Experience

  369
  262
  13 Март 2015
  Машко
  Да да вип е
   
 12. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,107
  3,262
  2 Септември 2012
  Машко
  И да си плати 200 денари. :)
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 13. krema

  krema
  Professor

  11,052
  10,558
  24 Јуни 2009
  Машко
  Што знам, јас на двапати ми сменија без плаќање.
  Па и да плати, барем ќа има оригинално а не заменско (универзално).
   
  На angel485mk и igor_igor им се допаѓа ова.
 14. don_ruzin

  don_ruzin
  Intern

  1
  0
  1 Февруари 2019
  Машко
  Дали некој има пробано да уклучи превод на филм преку УСБ? Пробав се шо ми текна: .srt, .sub, .txt, со исто име како филмот, со различно, во ист фолдер, во друг фолдер и секојпат исто - листата на преводи празна...
   
 15. krema

  krema
  Professor

  11,052
  10,558
  24 Јуни 2009
  Машко
  Симни друг превод.
   
 16. CaKi_PrO

  CaKi_PrO
  Intern

  38
  5
  24 Април 2011
  Na koj nacin raboti toj resiver go imam a ne faka ni eden kanal?!?

  Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
   
 17. krema

  krema
  Professor

  11,052
  10,558
  24 Јуни 2009
  Машко
  Мора да има картичка од провајдерот за да работи, ресиверот е кабловски и не е DVB-T.
   
 18. CaKi_PrO

  CaKi_PrO
  Intern

  38
  5
  24 Април 2011
  Da, no na kakov kabel se priklucuva pozadi ima vlez za antenski priklucok?!?!?

  Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
   
 19. krema

  krema
  Professor

  11,052
  10,558
  24 Јуни 2009
  Машко
  На другиот до него се приклучува, не на антенскиот.


  Sent from my иПхоне using Tapatalk
   
Слични теми
 1. filipsis
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  627
Вчитување...

Сподели

Вчитување...