• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

gOS

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
gOS или good Operating System, е нова линукс дистрибуција поточно се работи за убунту но со нов графички интерфејс Enlightenment. За повеќе информации тука

 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Интересно. Дали го спушти некој да ми кажи дали има LiveCD во инсталацијата?
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Интересен е дизајнот, но некако не успеав да го симнам, се надевам утре ќе го симнам па ќе го пробам
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
јас го спуштив live cd е ама ми правеше проблем со резолуцијата 1440 х 900 и со бежичниот адаптер имав проблем мрежата многу слаба ми ја даваше ама ќе го инсталирам на лап топот таму би требало во ред да е. иначе изгледа многу добро вреди да се проба.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Како мрежната ти ја дава многу мала? А за резолуција, сите Live CDња што сум ги свртел правиле проблеми со резолуција.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
na desktopot pod windows wifi mrezata dobiva mnogu pojak signal, sigurno falat nekoj drajveri, ama na laptopot super e signalot vo momentov go pisuvam postov od gOS instaliran na laptopon i odlicno si raboti i rezolucijata e odlicna, a na desktopot i od live cd koga butirav ja davase 1440 x 900 rezolucija ama ne odgovarase voopsto ostanuvase mnogu prazen prostor na ekranot. ama za sreka na laptopot super si raboti, za site simpatizeri na ubuntu sto im e zdosaden izgledot definitivno ja preporacuvam ovaa distribucija.
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
135
Ми нема поента да снимам одново нешто што е базирано на нешто што е базирано на нешто трето :chudenje: ...
Можам комотно да си го додадам ова на веќе инсталираното Ubuntu.
And here's how ;) :)) :)) :))
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,807
Мислења
850,878
Членови
29,494
Најнов член
Nikimoler
На врв Дно