1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Гори Австралија

Дискусија во форумот 'Off-topic теми' започната од psyside, 3 Јануари 2020.

 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,015
  26,727
  4 Септември 2008
 2. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,287
  700
  9 Мај 2012
  Машко
  Штета голема нанесе на екостистемот и причината е од еукалиптусот кое е запалив само кога е исушен , а во Австралија е со најголема површина на еукалиптусот и само коалата и опосумот кои се торбари и се храни од еукалиптусот и се одржува рамнотежа на екосистемот и помал пожар , а ако нема доволно број животни и еукалиптусот е во многу број и еве резултатот пожар.
   
 3. damil

  damil
  On your way to fame

  705
  696
  2 Јануари 2015
  Машко
  Само Енигмата од подрум да ја извадам па да разберам што сакаше да кажеш.
   
 4. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,287
  700
  9 Мај 2012
  Машко
  Ако имаш еукалиптус и запали го па ќе знаеш што сакам да кажам и да знаеш има околу 200 видови еукалиптуси и во Австралија ја покрива површина скоро 75% еукалиптуси и тоа разни видови


  Sent from my iPad using Tapatalk
   
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,015
  26,727
  4 Септември 2008
  Oh my....ни faceplam не е доволен за ова.
   
  На damil му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,287
  700
  9 Мај 2012
  Машко
  Па секое лето се случува ова пожарот и зарем не ви е јасно ?? Прашај ги експертите зошто настанал пожарот ? За facepalm за тебе се ти е facepalm ако постирам нешто или само критикуваш оти тоа ве бива и ништо друго


  View: https://youtu.be/OpH9gBsNEwI  View: https://youtu.be/Y3G64zhlrGs


  Sent from my iPad using Tapatalk
   
 7. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,015
  26,727
  4 Септември 2008
  Еукалиптус, и неговата залапливост, немаат допрична точка со пожарите, причината за пожарите се кратењето на буџетот за борба со непогоди на владата на Австралија, како и игнорантскиот однос и негирањето на климатските промени. Дали еукалиптусот е запалив или не, нема доприна точка со нивниот СТАРТ. Ова ти е како да ги кривиш бензиските пумпи за одредени пожари кои избиваат бидејќи наводно имаат запаливи супстанци, наместо негрижата на луѓето кои ги оддржуваат.

  Затоа си заслужи facepalm.
   
 8. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,287
  700
  9 Мај 2012
  Машко
  И те како има допирна точка со тоа дрво, и плус и тоа што наброја како човечки фактор и незаинтерисиранст за климатските промени и сушниот период што јасно се гледа изминативе лета периоди пожарите што се случи во калифорнија и портигалија и исклучок и грција . Во калифорнија има расади дрвја еукалиптиси 25% увезени од австралија и истото и во портигалија имаат расади еукалиптуси за потребите на дрвната индустрија и најголема дрвна индустрија се портигалија,калифорнија и скандинавските земји (шведска и норвешка) значи шумите не може сам од себе да се запали освен ако има многу сушени дрвја и пиромани и тоа е човечки фактор и плус природен процес да се запалат за да растат друго се тоа сум проучувал . Ботаничка гледна точка наброи ги од прво до десетото кое дрва е најчесно запаливо и со комбинација сушниот период или пироман знаете што следува . Ај сега facepalm


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 9. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,015
  26,727
  4 Септември 2008
  :)
   
  На damil му/ѝ се допаѓа ова.
 10. damil

  damil
  On your way to fame

  705
  696
  2 Јануари 2015
  Машко
  Јао мајко...

  Пане, дали си од Македонија или Австралија? Доколку е под бр.2 се извинувам за критиките за граматиката.
   
 11. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,287
  700
  9 Мај 2012
  Машко
  Ок, мисли с што сакате


  Sent from my iPad using Tapatalk
   
 12. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,440
  3,162
  24 Септември 2012
  Заради ЕКО активисти не палеа доволно контролирани региони кои служат за превенција на пожарите. Многу е едноставен проблемот. Со надеж дека следната година ќе се потрудат да ги отфрлат ЕКО активистите без мозок кои се "против палење" и ќе си ги пламнат контролирано потребните региони, за да ги намалат штетите од неизбежните пожари кои си ги имаат секоја година.
   
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,015
  26,727
  4 Септември 2008

Сподели

Вчитување...