• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Google знае се`...

  • Ја почнал/а темата
  • #1

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
Според самиов наслов верувам дека ја разбирате поентата околу темава.
Значи, сугестирам а воедно и би замолил да се избегнува постирање од типот "google знае се`" ; "побарај на гугл" ; "погуглај" ect ect..
Гледам дека многу се чести такви постови на форумов, а верувајте дека тоа не се одразува баш добро спрема членовите, а и спрема самиов форум..
За барање на гугл секој знае, но поентата е, доколку некој има искуство со некој проблем и го знае решението, нека помогне.. А доколку незнае никој ништо..

Ако секој одговор е „прогуглај ќе најдеш„ или „гугл знае се`„ зошто всушност постои форумов? Зошто всушност воопшто се регистрираме на форумов? Нема да има потреба ништо од тоа.. Едноставно секој нека си бара чаре на гугл и тоа е се`..

Или крај краева, како што еден член наведе во еден од последните постови ( моментално избришан пост ) - Најмалку што можеш да направиш е: постирај линк од гугл со внесен keyword, па потоа членот нека си провери конкретно за проблемот...

Подразмислете околу ова, пред да постирате пост од таков тип..
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Најмалку што можеш на направиш е: постирај линк од гугл со внесен keyword, па потоа членот нека си провери конкретно за проблемот...

Подразмислете околу ова, пред да постирате пост од таков тип..
Добра забелешка и цитираниот дел е и моја препорака до останатите членови. :bravo:
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,456
1,247
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Ако секој одговор е „прогуглај ќе најдеш„ или „гугл знае се`„ зошто всушност постои форумов? Зошто всушност воопшто се регистрираме на форумов? Нема да има потреба ништо од тоа.. Едноставно секој нека си бара чаре на гугл и тоа е се`..
И јас се спремав деновиве да пишам нешто слично. Последно време многу пати го среќавав тој израз.
Нели целта на форумот е во него да има што повеќе решенија на одредени проблеми и да научиме нешто ново и да допринесеме кој колку може.
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
se soglasuvam i mene me frustriraat vakvi odgovori....ako google znaese sve togas zs postoi forumov...site ke baravme na google... osven za opsti IT muabeti forumov go gledam kako resavanje na nekoj kompjuterski problem a ne da se pisuva samo google znae sve :)
 

FiC DoGG

On your way to fame
17 април 2007
932
912
www.behance.net
FiC DoGG's setup  
Processor & Cooler
i7 2600k Noctua NH D14
Motherboard
Asus Sabertooth P67
Storage
840 pro 128GB + 500GB HDD + 1000GB HDD
PSU
CM Real Power 550W
RAM
2x4GB DDR3 1333
Video card
Gigabyte GTX 760 2GB
Case
CM Centurion 5
Mouse
A4tech X7
Monitor
2x Dell U2412m
OS
Windows 8.1 Pro
Nekoi prasanja ne zasluzuvaat odgovor:p

Nekoi banalni raboti koi nekoi pocetnici gi baraat ne ni treba da se odgovorat so cekor po cekor odgovor, spoonfeding e zabraneto na mnogu forumi.
PS
Da naucis nekogo da googla e povredno negoli na sekoe banalno prasanje da mu serviras na posluzavnik
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Дефинитивно се сложувам со фузи вузи. Барем keyword пишете и дајте линк подобро, отколку да му кажете некому гуглај.
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Се сложувам, но еве и јас го користам но само кога се бара нешто недозволено на форумот.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
Nekoi prasanja ne zasluzuvaat odgovor:p

Nekoi banalni raboti koi nekoi pocetnici gi baraat ne ni treba da se odgovorat so cekor po cekor odgovor, spoonfeding e zabraneto na mnogu forumi.
PS
Da naucis nekogo da googla e povredno negoli na sekoe banalno prasanje da mu serviras na posluzavnik
Без разлика за какво прашање се работи.. Крај краева не се сите ИТ професионалци.. Ако за тебе нештото изгледа ептен едноставно ( па макар да е и два клика ) за некого и тоа е тешко, па на форумов си го бара спасот.. Не сите ги интересира чепкање по компјутер ..
Така да, колку и да е банално прашањето, на некој не му е јасно па замолил да му помогнеме..
Почитувај ги и почетниците.. Не само ИТ професионалците..
Тоа што некој незнае основни работи, не значи дека него не треба да му се помогне..

А доколку ти лично мислиш дека прашањето стварно не заслужува одговор, тогаш не постирај воопшто на таа тема..
Некој ќе се најде што ќе одвои некоја секунда и за него..
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,456
1,247
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Никој учен не се родил!
 

PBaller

Intern
6 март 2008
76
0
Sepak smetam deka onie koi baraat pomosh treba malce da pobraat na strana ili da ja prochitaat soodvetnata dokumentacija/troubleshooting za nekoj produkt shto sakaat da go koristat pa da pishat tuka, zatoa shto ima mnogu koi odma doagjaat tuka, se zhalat za nekoi raboti i chekaat odgovor na gotovo shto mislam deka ne e vo red.

Pozz...
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
Никој учен не се родил!
ДА но има разлика
за секоја ситница да бара помош или пак да одвои 5 мин да си најде самиот

мислам дека тука има многу глупи работи кои луѓето бараат и тоа бараат неколку дена а многу се и 5 мин да го најдат самите
сепак иако ова е ИФ форум не е Help Desk и иако сега сите гледаат дека некој одговор е пребанален да се одговара и му кажат барај на гоогле
подобро е тоа отколку никој да не му одговори и дечкото/девојката ке помисли дека никој не знам
значи вака е подобро да се учат од свои грешки

Sepak smetam deka onie koi baraat pomosh treba malce da pobraat na strana ili da ja prochitaat soodvetnata ...
да токму така
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
@boki003-hacking
Внимавај малку на правописот на постовите и користи интерпункциски знаци за да твоите постови бидат разбирливи.

BTW Немој да постираш со големи букви. Доколку не се дереш на некого, во иднина кога постираш исклучи го Caps lock.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
HAHA MNOGU INTERESNO GOOGLE ZNAE SE PA ZNAE A KOGA VEKE SE VNESUVAAT LINKOVI BAREM DA SE KAZE NA KOJ PODLINK DA SE KLIKNE A NE SAMO STAVI PA POSLE MISLI SI TI KOJ LI KE BESE..
да дечко и ти сеа доколку некој ти даде линк од google веке со одредени зборови пребаран. тоа значи дека сите линкови се горе доле точни
се го има на повеке места и секој си го обработил на свој начин
е сеа ти почни си од почеток и кое го разбираш најдобро од тоа гледај:)
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Abe google moze znae se.. ama na nekoj mu e tesko da pobara. Navistina ne treba da se upotrebuva tolku cesto na forumov.. "guglaj" za da si go resis problemot.. no istovremeno i ne treba za se i sesto da se prasuva na forum. Treba prvo da se progugla, pa ako ne se najde resenieto.. da se prasa na forumov.
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
895
73
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Abe google moze znae se.. ama na nekoj mu e tesko da pobara. Navistina ne treba da se upotrebuva tolku cesto na forumov.. "guglaj" za da si go resis problemot.. no istovremeno i ne treba za se i sesto da se prasuva na forum. Treba prvo da se progugla, pa ako ne se najde resenieto.. da se prasa na forumov.
Можеби треба да се погугла ама некој од почетниците можеби не знае англиски, и овде на овој форум ќе го најде решението на македонски. А за google не верувам дека не можеш да најдеш решение скоро за секој проблем.
 

milevskiz

Intern
9 април 2007
214
5
Секој не може да се снајде, може гугл знае се, ама сите не знаат да го прашаат убаво :chudenje: па за тоа и прашуваат..
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,754
Мислења
864,034
Членови
30,087
Најнов член
Гиги5
На врв Дно