• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Google Wave ќе излезе на 30 Септември

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77


Google Wave е нов клиент на Гугл за интернет комуницирање. Всушност Google Wave е комбинација од е-пошта, инстант комуницирање, веб чет, социјална мрежа, управување проекти. Со овој клиент вие ке можете да комуницирате со вашите пријатели и споделувате фајлови.
Еве неколку интересни опции кои што ке ги има во овој клиент :

Реално време - Ке можете да видите што пишува некој карактер-по-карактер.

Апликации и Екстензии - Ќе можете да користите и правите различни апликации и екстензии како игри и ботови исто како на Facebook.

Слободен
- Овој клиент е слободен,за добивање иновација на програмерите.

Природен јазик - Google Wave може автоматски да го поправи вашето спелување,знаејќи ја разликата помеѓу сличните зборови како “been” и “bean”.

Влечи-Пуштај Споделување - Без додатоци,само влечи-пуштај фајлови во Google Wave и фајловите ке бидат достапни за сите.

За терминологиите, геџетите, Роботите и друго,можете да прочитате повеќе тука.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,799
76
Замислете пишувате е-маил на некој пријател,колега или пак сакате да контактирате некоја установа,компанија или пак пишувате CV,колку е само глупаво некој да ви ги чита зборовите уште пред да ги испратите??:ua:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
@filipvselena и мене ме збуни тоа,меѓутоа мислам дека тоа ке го читаат само тие што се во тој твој Wave круг кој си го правиш ти,а ако читаат сите тоа што пишува ќе биде многу глупаво :ua: Нај убаво ке видиме во Октомври :)) И затоа го ставив линкот да прочитате повеќе :)
 

Megatron

Intern
18 април 2007
146
4
@filipvselena ima opcija da se iskluci, spored mene e top proizvod.. kako i se ostanato od Google

mozi i da ja gledate [ame="http://www.youtube.com/watch?v=v_UyVmITiYQ"]prezentacijata[/ame]
 

>>Vlatko<<

Intern
14 јули 2009
2
0
Најверојатно а би требало по сите тие можности што ќе ги има Goolge Wave
да ги замени драстично останатите софтвери за комуникација за широки маси.Плус голем приоритет е тоа што Goolge Wave е на вашиот пребарувач.:bravo::bravoska:
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,529
930
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Главната финта на Google Wave е "federation" .. т.е. системот не работи само на серверите на Google туку секоја компанија може да си инсталира свој сервер кој, пазете сега, ќе комуницира со сите други wave сервери... исто ко mail, jabber и другите ОТВОРЕНИ МРЕЖИ!

Дополнително секој ќе може да направи (испрограмира) agent (или widget) кој прави разни автоматски работи во некој wave документ (тој spellchecker-от е еден таков пример - не е вграден во wave програмот, туку е agent кој се поврзува на него).
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Причекајте малку, за ден-два ќе имате и слики од секој дел, по ваше барање :) (си скопчав invite)
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Еве народе и една слика од мене:


Како за впечатоци:

  • Многу збунувачно, незнам што да правам со него.
  • Катастрофално споро во оваа фаза на изработка, кочи на сите прелистувачи и тоа многу.
  • Неможам да си ја сменам DP :LOL:
Сепак ова е само почеток, да се надеваме дека ќе го досредат до крајот.
 

WhiteDeath

Intern
2 јуни 2008
117
1
Навистина покрај жив facebook и twetter зошто ова уопште би го користел?? Мора нешто навистина многу корисно да уведат па луѓето да го остават facebook и ова да го користат, исто така ке ти треба брз интернет за да ти работи се убаво.
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,529
930
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Навистина покрај жив facebook и twetter зошто ова уопште би го користел?? Мора нешто навистина многу корисно да уведат па луѓето да го остават facebook и ова да го користат, исто така ке ти треба брз интернет за да ти работи се убаво.
дека
1) facebook е еден централизиран систем а ова е дистрибиран (federated) .. можеш да си инсталираш и свој сервер кој ќе соработува со сите други
2) отворена мрежа и платформа ... што значи многу поголеми можности за развој
 
3 јуни 2009
607
36
тешко дека некој ќе се навикне на ова ми изгледа доста испомешано за мене ај ќе видиме што можности има
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,087
Мислења
838,208
Членови
29,009
Најнов член
frameofmind
На врв Дно