• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Google Street View во Македонија?

Ficiani

On your way to fame
1 јуни 2012
509
959
Скопје
www.filipkordanovski.com
Дечки, баш сега ми текна за street view и за тоа како доста голем процент од земјите ширум светот ги користат неговите финеси, али чудно ми е зашто во Македонија го нема. Сепак Скопје наскоро станува милионерски град.

Мислам дека ги исполнуваме сите точки од аспект на град за тоа како би имале street view. Сега малце себично зборам само во име на Скопјани, али и тоа е почеток за државичка како нашата.

Дали некој знае каде може да се контактира Гугл, да се отвори петиција или слично за всушност истата да допре до Гугл и да добиеме некој повратен одговор, макар и негативен? Да знаеме на што сме, дали не имаат во план, или не, ако не - зашто, а ако да, кога би бил сервисот достапен?

Дајте малце иницијатива, сигурен сум дека ќе се прошири петицијата.
 

The_Man

Unstoppable
18 ноември 2009
2.341
2.044
За ова мислам властите треба да преговараат со Гугл. Има таму некој услови за приватноста на лицата и информациите кои би биле снимени.
Е сега ние комесар(незнам дали е комесар аполитичен сум) за информации од јавно значење или некое министерство за заштита на податоци од јавно значење имаме ваљда. Они треба да преговараат со Гугл мислам.

Moра да се легализира сервисот под одредени услови,дали ќе бидат заматени лицата,табличките па дури и фасадите и прозорците на домовите. Грците 5 години се преговараа не можеа да се договорат едвај.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.388
16.484
Не можам да си доловам слика на возилото од Google во Арачиново. Убијте ме, ама не можам..еве не знам.

Или во Радишани
 

MarkoHF

Practice makes perfect
30 септември 2008
850
1.138
Скопје - Кисела Вода
MarkoHF's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3570k w/ Corsair H100
Motherboard
Gigabyte Z77X-UD3H
Storage
Samsung 840 EVO / Western Digital 1TB EZEX
PSU
Gigabyte ODIN 700W
RAM
8GB Kingston HyperX Beast
Video card
Intel HD 4000
Case
Corsair Air 540
Mouse
Microsoft Sidewinder X8
Keyboard
Microsoft Sidewinder X6
Audio
AKG MK212
Monitor
Samsung S22B300H
OS
Windows 7 Ultimate 64-Bit
Ке си ги искршат колите ако возат на нашите патишта.
 

OldSchoolPvP

Practice makes perfect
13 февруари 2014
744
1.169
Shutter Island
Прво треба да влеземе во европска унија.Па после гугл ќе сака да преговара со нас за други работи :).
Стајте се во кожата на тој што ќе го вози возилото од гугл кога прв пат ќе поминува низ битпазар,шутка,итн. Има ДА се чуди типот кај дошол.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3.497
5.226
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Ке го колнит денот кога дошол во МК :D
 

uwemi

Unbeatable
20 февруари 2011
4.761
4.321
Skopje
2b.com.mk
uwemi's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3450s
Motherboard
Gigabyte GA-z68xpUD3
Storage
Samsung EVO 840 / 320GB + 1TB HDD.
PSU
CM SilentPro 700W
RAM
2x4GB Kingston - 1333mhz
Video card
Sapphire R9 280x Vapor-X
Case
CoolerMaster K-350
Mouse
Logitech MX-518
Keyboard
A4Tech B120 Red BackLight
Audio
Creative Inspire P380 2.1
Monitor
BenQ RL27" + SyncMaster 24"
OS
Windows 7 / 64Bit
Баш сакам да видам како изгледа Гоогле стрит по нашиве улици ко Швајцарски кашкавал...
А у Шутка ако стигне, утре дента у Отпад го наогате сигурно :)
 

Ficiani

On your way to fame
1 јуни 2012
509
959
Скопје
www.filipkordanovski.com
За нови возачи, како мене, кои не го знаат градот сосема, е релативно корисно, многу ќе ми помага кога ќе треба да стигнам на некое место.

Исто е океј и за покажување на околината на странски туристи што сакаат/планираат да го посетат Скопје.
 

Rodrigo

Gaining Experience
18 ноември 2013
175
91
Ќе има ли некоја презентација пред да дојде или директно само ќе дојде ќе си одвози и готово.
 

OldSchoolPvP

Practice makes perfect
13 февруари 2014
744
1.169
Shutter Island
10171045_976651029018798_6672958781818256892_n.jpg


Седам и случајно гледам некој го сликал возилото на гоогле во Драчево.
Епа ова ќе биде последен пат како го гледаме XD.
 

Ceco

Gaining Experience
29 септември 2010
621
182
Ceco's setup  
Processor & Cooler
intel i5 2500 stock
Motherboard
Asus p8h61-m
Storage
Seagate 1Tb
PSU
Cooler Master 500w
RAM
Kingston 2x2Gb 1333Mhz
Video card
Gigabyte 1050ti
Case
Cooler Master Elite 371
Mouse
Gigabyte gm m6880
Keyboard
A4tech Kl-7Mu
Audio
Logitech X-530 5.1
Monitor
Lg E2240
OS
Windows 7 64bit
ОМГ ХХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХААХ се газам од смееење УРЛАМ хахаха
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.820
Мислења
910.912
Членови
32.553
Огласи
790
Најнов член
Risteski Filip
На врв Дно