Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Google стави $30 милиони како награда за трка до месечината

Статус
Затворена за нови мислења.

A^1^T^E^A^M

Баниран/a
18 април 2007
393
2
brmbrm.blog.com.mk
Google одлучи да стави $30 милиони долари као награда за првиот тим кој успешно ќе слета роботско возило на месечината. Поголемата сума од 20 милиони долари ќе биде доделена на тимот кој ќе победи, а другите 10 милиони се предвидени за разни други награди.За да победи тимот ќе мора да направи сигурно слетување на месечината, а возилото скитник ќе мора да биде способно да патува барем половина километар а во исто време да пренесува специфичен сет на HD снимки до земјата. Гоогле ќе ги емитува снимките направени од роботот.

Втората награда на натпреварот ќе вреди 5 милиони долари плус бонус награди како на пример 5 милиони долари за пронаоѓење на лунарен мраз. Наградите на Google се држат во залог од страна на фондацијата X PRIZE во обид да го стимулираат истражувањето на вселената.

Извор:http://tehnologija.com.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=370&Itemid=2
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.127
Мислења
975.157
Членови
35.434
Најнов член
Ljupce Boshkov
На врв Дно