• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Google со 'GPS killer' за мобилни телефони

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

Delicon

On your way to fame
10 јуни 2007
1,043
507
delicon.mk
Google has just added a new feature "My Location" feature to Google Maps for mobile phones. Basically, it works like GPS, but instead of connecting to a satellite, it gathers information from nearby cell towers to determine your location. So your phone doesn't need to be GPS enabled, it just needs to have a data plan in order to plot your position on a map.

Google Maps for Mobile runs on most J2ME-enabled devices, including BlackBerry phones, Windows Mobile, Palm, and Symbian devices. Although you can run Google Maps on Windows Mobile PDAs that are not cellphones, you won't be able to use the My Location feature, since your device won't know how to connect to cellphone towers.

Oh, and while Google could theoretically use this information to stalk you, if you believe the promotional video above, the company claims that it doesn't keep tabs on your personal information and location.
[ame="http://www.youtube.com/watch?v=v6gqipmbcok"]YouTube - Google Maps for mobile with My Location (beta)[/ame]

:rolleyes:
 

Медиа

Intern
29 ноември 2007
24
0
Имам телефон со вграден GPS рисивер. Баш денес го инсталирав Гугл мапсов на мобилниот, не можеше да ме позиционира, односно да го иницијализира GPS рисиверот.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,536
Мислења
858,921
Членови
29,941
Најнов член
искра
На врв Дно