• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Google Реклами - Unauthorized charge

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
2,159
1,612
Неготино
Доколку не е за тука темата, преместете ја.

Пред малку работејќи, ми стигна порака на телефон:
NEUSPESNO plakanje so VISA Debit karticka na iznos 400.00USD na prod. mesto GOOGLE *SERVICES poradi NADMINAT INTERNET LIMIT.Info na +389215600

Се јавив веднаш во НЛБ, и ми го намалија лимитот од картичката на 0 за онлајн плаќања, кажувајќи ми дека некој од Струга пробал да си ги „собере“ парите. Ќе одам во четврток да поднесам барање за нова.

Картичката ми беше зачувана на Хром и на Google акаунтот бидејќи плаќав Google Drive претплата, 100 денари месечно.

Проверувајќи го Google акаунтот, гледам дека сум најавен на мојот телефон, ПЦ и уште еден телефон што ми седи во фиока. Никаде на друго место.
Отидов на Google ads и пријатно бев изненаден од следново:
1638898721283.png

Ова воопшто не личи на некој од Струга, ниту пак ми е јасно дали некој успеал да се логира во мојот Google акаунт каде што имам сетирано 2FA.
Понатаму, гасејќи го акаунтот, или барем обидувајќи се да го изгасам, ми стигна потврда, но и ова:
1638898821642.png
1638898928023.png

Пред некој ден имав ваква случка на ФБ, сосем истото, само на фајл имаше туѓа картичка. Не беше мојата, но беше на мој акаунт.

Бидејќи првпат се сретнувам со вакво нешто, дали би можеле да ме посоветувате што понатаму? Google нема да ги земе париве бидејќи за 2 дена оваа картичка веќе нема да постои.

Благодарам.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
6,061
9,922
Скопје
Како се случило кога имаш 2FA?
Моја претпоставка е крадење на cookies.
Може некој да тестира? Симнете ја екстензијата Edit this cookie, напрајте експорт на колачиња кога сте логирани со Google, по можност од друг интерент и друг уред пуштете пуштете Хром и направете импорт на колачињата.

AdSense никогаш во живот немам користено, тоа сигурно е интегрирано со Google account како Gmail, Drive, Forms и сличните? Да не им иде по некои посебни канали па да не бара 2FA?

Што понатаму?
Па, ништо. Ќе имаш нова картица, смени ги секаде лозинките и стави комплицирани, пази што екстензии имаш у броусер, скенирај со антивирус...
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
2,159
1,612
Неготино
Фала ти. Не платија со картицата бидејќи дневниот лимит ми е на 6000 денари. Тие пробуваа да „соберат“ 22000.
Мене ми е да не ми направат од Google некој проблем и да си ги бараат парите.

@Avid после долго барање, испадна дека за Google Ads имало посебно 2FA. Е сега не знам дали е тоа од кога се најавуваш со gmail акаунтот или не. Не ни сакам да пробам.

Го деактивирав ads акаунтот, ама ми е страв Google да не си ги бара парите. Утре ќе се пробам на Live chat.
За картицата не е проблем, одам у четврток. Дури и ќе си отворам втора сметка само за online плаќања.

ПС: Екстензиите се овие:
1638920352921.png

За комплицирани лозинки, такви се секаде. Над 20 карактери со @#!$ итн.
 
Последна промена:

LaLi

Gaining Experience
3 февруари 2010
335
218
Najverovatno imas virus u pc/laptop i ne im treba 2fa
Cim i vo fb ista prikazna i google
Ti si logiran so tvoja ip adresa i sve ide preku tvojot pc/laptop

1. Scan na tvojot pc
2. Proveri na startup sto imas aplikacii
3. firewall i proveri sto kade se konektira s
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
2,159
1,612
Неготино
Фејсбук случката беше пред 2 недели, на Windows 10.
На први декември инсталирав 11. Ова со Google се случило денес во период од 10:35 сабајле (ПЦто не беше вклучено, спиев тоа време) до 18:00 прегеска.
Околу апликации и Startup, повели скриншоти:
1638928739732.png
1638928751654.png

Не гледам ништо сомнително тука.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4,450
5,021
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home
Страшно упм. Да не имаш нешто купувано од сајтови како plati.ru или слични, некои игри, акаунти, Game Pass и слично?
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,230
5,915
Facebook само ќе ти го блокираат акаунтот, додека Google ќе те гонат со извршител - така што исконтактирај уште денес со нив.
 
  • Хаха
Реакции: Avid

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
2,159
1,612
Неготино
Страшно упм. Да не имаш нешто купувано од сајтови како plati.ru или слични, некои игри, акаунти, Game Pass и слично?
Немам, се обидов на еден руски сајт за рандом работа одамна (препорака од другар) ама неуспешно беше плаќањето и баталив. Е сега дали е од тој или не, не знам.
Facebook само ќе ти го блокираат акаунтот, додека Google ќе те гонат со извршител - така што исконтактирај уште денес со нив.
Најдов форма специфично за оваа работа, гледав по reddit средувале без проблем.
Пополнета е па ќе видиме.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
6,061
9,922
Скопје

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,388
10,350
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Еве сега се логирав на адсенсе и на адвордс акаунтите, не гледам посебен 2FA. Секаде си стои главниот гугл акаунт и кога пробав да се логирам од инкогнито одма искочи на тел. поп-ап

Незнам како би можел да се заобиколи 2FA освен со некој добар тројан на телефонот. Нешто друго да не е?
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
2,159
1,612
Неготино
Еве сега се логирав на адсенсе и на адвордс акаунтите, не гледам посебен 2FA. Секаде си стои главниот гугл акаунт и кога пробав да се логирам од инкогнито одма искочи на тел. поп-ап

Незнам како би можел да се заобиколи 2FA освен со некој добар тројан на телефонот. Нешто друго да не е?
Не знам. Ете и на reddit има дека успеале некако да го заобиколат.
Како и да е, ќе чекам одговор од Google сега.
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,572
1,223
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Google Ads користи 2FA од Google акаунтот, така да како е заобиколено тоа и јас се чудам.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4,450
5,021
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4,450
5,021
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
2,159
1,612
Неготино
Дека спомна од банка ти рекле „Некој од Струга...“.
Така ја разбрав стварно. Ама па да речеше Русија, ќе ја разберев :/
Ок си е бројчето, се најавував на фејс наново сега и ми стигна смс.

Како и да е, пазете се. Ете после толку пазење што правам по нет, се деси и ова.
Ќе видиме од Google што ќе кажат, ваљда за неколку дена.
Според reddit, проверувале ип адреси и остало и поништувале со тоа што ти го гасат Google Ads акаунтот.
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
1,021
998
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3700X + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
MSI MPG Gaming PRO Carbon
Storage
Samsung 970 Evo Plus NVMe + HDD 1TB WD EZEX
PSU
NZXT C750
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 64GB
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Ете после толку пазење што правам по нет, се деси и ова.
Не. Не си се пазел доволно. Памет во глава во иднина. Уз пат постави си неколку прашања. Симнував торенти? Користев Windows? Користев екстензии за browser? Кое е нивото на безбедност на домашната мрежа?
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
2,159
1,612
Неготино
Не. Не си се пазел доволно. Памет во глава во иднина. Уз пат постави си неколку прашања. Симнував торенти? Користев Windows? Користев екстензии за browser? Кое е нивото на безбедност на домашната мрежа?
1. Торент симнувам од rarbg и тоа само за серии. Ништо друго.
2. Windows, да.
3. Овие екстензии ги користам од 2008ма.
4. Доволно безбедна е. Сетирана е од мене, со огромна лозинка на вифи и нонстоп увид колку и кои уреди се поврзани. Така е сетирана од 2011 и работи беспрекорно.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
6,061
9,922
Скопје
А бе горе долу у право е можеби чоекот но па не иде некако на некој шо фатил пневмонија да му речеш „од шо живееш у Ново Лисиче, тоа ти е..“
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
2,159
1,612
Неготино
Да не стои ова нерешено, после еден месец ми вратија од Google:

Your Google account has been secured. More detailed findings of our team’s review are included below, as well as steps to ensure the security of your Google Account going forward. What We Found: Based on our review and investigation, we found that your Google Account was potentially compromised on [2021-12-07] and a new fraudulent Ads account was created and linked to your Google Account. We have suspended the fraudulent ads account which was created using your identity. In the event that you were charged for the fraudulent advertising costs, Google may provide a reimbursement. If the advertising costs have been charged to your form of payment, you can work with your bank to charge the amount back in your account. We will remove any advertising costs that have not yet been charged to you. Your account security is of the utmost importance to us and to safeguard your account against other potential security attacks, we recommend the additional security measures included below:

Средија битно дечките а што и како се десило, сеуште не знам.

На другар исто со 2FA пуштено, му напраиле 7 ads accounts, па и тој чека одговор сега :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,187
Мислења
879,741
Членови
30,813
Најнов член
viktor7
На врв Дно