• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Google повторно не штеди...

Статус
Затворена за нови мислења.

D

Администратор
31 март 2007
3.643
3.306
www.iwmnetwork.com
Гигантот Google одлучи да ја купи компанијата за он-лајн маркетинг DoubleClick за неверојатни $3,1 милијарда долари(скоро двојно поголема сума од онаа за која беше купен YouTube)!

FYI: DoubleClick е создадена во `96 и овозможува дисплеј реклами и маркетинг софтвер на веб сајтови како MySpace, страната на The Wall Street Journal и AOL И други.

Бидејќи битката е сведена скоро само на Microsoft,Yahoo! и Google во последно... што мислите дека е следното нешто што ќе се случи?

Дали Microsoft ќе влезе со полна пареа во он-лајн маркетингот? Дали Yahoo! ќе бара очајнички излез од битката која очигледно ја губи? Дали пак цените на он-лајн маркетингот ќе паднат?

Целата "приказна":
http://www.nytimes.com/2007/04/14/technology/14DoubleClick.html?_r=1&oref=slogin
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Според мене ништо не се знае. Иако Google делува многу моќно и сигурно во последно време неверувам дека Yahoo може да изгуби нешто. А за Microsoft стварно немам коментар :)
 

Ismet

Intern
7 април 2007
250
4
Мислам дека Google од ден на ден станува помоќна "ѕверка" :D
Сепак времето ќе си го покаже своето ;)
 

Fatihh

Gaining Experience
14 април 2007
372
50
Скопје
saaf.mk
Fatihh's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 - 6700
Motherboard
ASUS TUF
Storage
2TB Western Blue + 480GB SSD A-DATA
PSU
SPIRE SILENTEAGLE 550W REAL
RAM
4x 8GB DDR4
Video card
STRIX GTX 1050Ti 4GB
Case
Case Cooler Master K380
Mouse
Mouse Genesis kypton 500
Keyboard
A4 TEC B318
Monitor
Samsung 27" 4K
OS
win10
Да ! Се согласувам со Исмет дека GOOGLE секој ден станува се по моќен и по моќен , но не верувам дека ке го помине и Yahoo со Мултимедијалнi Реклами ... Бидејки Yahoo долго време е на врвот со такви работи ...
 

D

Администратор
31 март 2007
3.643
3.306
www.iwmnetwork.com
Да ! Се согласувам со Исмет дека GOOGLE секој ден станува се по моќен и по моќен , но не верувам дека ке го помине и Yahoo со Мултимедијалнi Реклами ... Бидејки Yahoo долго време е на врвот со такви работи ...

Моменталниот он-лајн маркетинг пазар се проценува дека вреди 70 милијарди американски долари, а со купувањето на DoubleClick, Google држи нешто под 10 милијарди американски долари пазар.

Google е далеку пред Yahoo! со он-лајн маркетинг.
 

ana

Intern
10 април 2007
12
0
Microsoft ja objavi izjavata na Bred Smit, potpretsedatel i praven sovetnik, koja glasi otprilika vaka:
"Pripojuvanjeto pottiknuva somnezi vo vrska so konkurencijata i privatnosta, bidejki povrzuvanjeto na ovie dve kompanii pruza dosega nezamislivi moznosti za nadzor vrz oglasuvanjetpo na internet i pristap kon golema kolichina podatoci za potroshuvachite, dobieni so sledenje na nivnite online-aktivnosti. Smetame deka ova pripojivanje zasluzuva golemo vnimanie od strana na regulatornite organi, so cel da se obezbedi konkurenten pazar za oglasuvanje na internet"
http://www.microsoft.com/presspass/press/2007/apr07/04-15DoubleclickStatementPR.mspx

:)
 

D

Администратор
31 март 2007
3.643
3.306
www.iwmnetwork.com
@ Ана

Точно така Microsoft го нападна Google, сега врз Google рипнаа многу регулативни органи, но Eric Schmidt имаше многу ефикасна изјава за NYT, немам време да барам, ако ја начекам ќе ја пастирам тука. Во изјавата тој едноставно вели дека не е се така како што се чини и дека Microsoft е уплашен и ова му е одбранбен механизам.

@ delix

Microsoft и Google заедно... таа слика нема шанси да ја видиме во блиска иднина.
 

direktor.e

Intern
6 април 2007
608
4
Mozebi ne zaedno, no nekoj ke kupi nesto i nekako ke se spojat. Na kraj, se ke se sveduva na 2-3 gigantski firmi, koi sigurno i ke bidat povrzani sopstvenicki, no za lugjeto toa nema da bide poznato. Globalizacija=monopolizacija
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.408
Мислења
900.224
Членови
32.119
Огласи
503
Најнов член
CilCil
На врв Дно