1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Google play movies и music

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од [email protected], 4 ноември 2014.

 1. M@RKO

  [email protected]
  Intern

  585
  25
  3 Јуни 2009
  После не знам колку месеци а и години решив даселогирам на форумов за да пишам тема пошо прочитав дека е пуштени Google play сервисите за музика и филм во Македонија. Па нека биде темава за дискутирање се и сешто поврзано со нив.

  Сакам јас да прашам зошто филмовите се со македонски цени а музиката е со долари ?
   
  На RagingDemon му/ѝ се допаѓа ова.
 2. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,246
  24 Март 2009
  Машко
  Не се пропуштени, веќе ги дискутираме тука ама добро е да се има вака посебна тема за нив.
  Тоа зошто едното е во денари а другото долари не знаеме, ама знаеме дека филмовите се скапи.
   
 3. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,297
  3,702
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Ако кликнеш на денарите за да платиш, мене ми бара долари
   
 4. Allex

  Allex
  Practice makes perfect

  817
  1,055
  8 Март 2013
  Машко
  Е добро де, денарите ги рачуна во долари. Иначе со денари плаќаш, не ти требаат долари на картица.
   
 5. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,297
  3,702
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  И за песните е исто
   
 6. Allex

  Allex
  Practice makes perfect

  817
  1,055
  8 Март 2013
  Машко
  Абе реално, многу малку луѓе ќе ја користат услугава, пази македонче покрај попкорнмк замунда торенти итн ќе ти купува филмови од тука по скапи цени, згора на телефон, нема теорија. Поентата е да сме во тек, да не има негде, да не сме назад многу со времето :) :) А за другово, за Music, можно е повеќе луѓе да користат.
   
  На RagingDemon му/ѝ се допаѓа ова.
 7. M@RKO

  [email protected]
  Intern

  585
  25
  3 Јуни 2009
  Oва Google play music ќе биде супер за радиава во Македонија Антена 5, Метрополис и сл па да си набавуваат легално албуми .


  Ме интересира, на пример ти си пеач или имаш бенд кој има авторски песни и има албум па дали може да прикачиш албум и да го продаваш ?

  Видов има некој песни од Влатко Стефановски, Есма Реџепова, Кочани оркестар :)
   
  Последна промена: 5 ноември 2014
 8. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,246
  24 Март 2009
  Машко
  На мувис гравити го даваат бесплатно ама не можам да го додадам во библиотека, вели грешка 500
   
 9. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,508
  1,965
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  А како иде продажбата на македонски песни? Кој ги продава песните и ги зима парите? Претпоставувам издавачките куќи..
   
 10. hmmm

  hmmm
  Gaining Experience

  1,242
  81
  30 ноември 2007
  Зошто сте толку скептични околу пазарење од овој тип? Доколку Вие или блиските околу вас немаат доволно средства да дозволат ваков "луксуз" (што воопшто и не е), или пак некој процент од другите корисници, немора да значи дека "македончето" нема да купува. Мора ли во секоја тема во која е спомнато нешто што се купува да бидеме оцрнети како сиромашни и неиживеани луѓе кои користат само пиратирани/изветреани/од втора рака работи ?!?

  Се извинувам за оф-топик ама ме револтираат вакви ниски работи.
   
  На alekcackko му/ѝ се допаѓа ова.
 11. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,297
  3,702
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Друже скапо е. Џабе све - цената мора да е прилагодена
   
 12. hmmm

  hmmm
  Gaining Experience

  1,242
  81
  30 ноември 2007
  Сепак, тоа не е причина да се омаловажуваме себеси.
   
 13. The_Man

  The_Man
  Unstoppable

  2,341
  2,007
  18 ноември 2009
  Скапо е, сиромашни сме, неизживеани сме, тоа е вистината. :)

  Па на max tv ќе ставиш најевтината претплата и ќе активираш HBO пакетот се што сакаш можеш да изнајмуваш , многу поефтино ќе те фане од ова. Е сега тука е поголема базата.

  Ако има претплата некоја десетина долари тогаш е друг муабетот,вака е скапо.


  Зборам за филмовите, песните се ок, дури и поефтини од југотон албуми има.
   
  Последна промена: 5 ноември 2014
  На RagingDemon му/ѝ се допаѓа ова.
 14. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,459
  7,445
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Не е омаловажување ако е факт дека на човек со 10.000 ден плата месечно, филм од 660 денари му е чист луксуз. Мило ми е ако за тебе ова не е ништо и дај боже сите да можат да си купат ама реалноста не е таа.
   
  На RagingDemon и tupacan им се допаѓа ова.
 15. hmmm

  hmmm
  Gaining Experience

  1,242
  81
  30 ноември 2007
  Воопшто не е "ништо", но претеризам е секогаш кога се спомне нешто поврзано со купување да почнеме со тоа како сме напатени души. Да не одиме повеќе во офтопик.
   
 16. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,246
  24 Март 2009
  Машко
  Омаловажување или не тоа е вистината. Процентот на луѓе во Македонија кои можат да си дозволат 800 денари за филм се брои на прсти. Од едната рака. Напатени души сме, тоа е.
   
  На tupacan и goranzoran им се допаѓа ова.
 17. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,519
  14 Мај 2008
  Машко
  Џорџ, не е проблем цената, филм во Cineplexx е 300 денари по човек, вака за 800 ќе го купиме и ќе го гледаме 5-6 души друштво кај некој дома. Екстра евтино.

  Проблем е што истиот филм ќе го најдеш на торент. Тие со WEBRIP таг се рипови од iTunes и Google Play. Ама за луѓе кои што појма немаат што е тоа торент или не знаат убаво да пребаруваат, филмче за 600-800 денари на Google Play е топ. Не е за нас сервисов. Ние сме малцинство. Поголемиот дел од луѓето не се толку спретни со компјутери како нас.
   
  На hmmm му/ѝ се допаѓа ова.
 18. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,246
  24 Март 2009
  Машко
  Јас зборувам од аспект на човек што гледа филмови, филмоман. 800 денари месечно за филм е ништо, ама ако сакаш да си гледаш филмчиња да речеме еден на два дена, 800 денари е убер оган скапо. Да има претплата како на пример Нетфликс 9 долари месечно, за тие 9 долари месечно ќе се убиеш гледајќи филмови колку сакаш и кога сакаш.
   
  На hmmm му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,519
  14 Мај 2008
  Машко
  Го поскапеа нетфликс мислам, на 15 долари ама пак и тоа е евтино. Штета што не е достапен во МК.
   
 20. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,246
  24 Март 2009
  Машко
  Не е поскапен пак, 9 долари за ХД и 8 за СД, има и претплата од 12 долари со можност за повеќе уреди.
   
 21. The_Man

  The_Man
  Unstoppable

  2,341
  2,007
  18 ноември 2009
  Aирлија нека е. Направете акаунт на disneymoviesanywhere(us proxy) гратис иде филмот.

  [​IMG]


  Инаку муабетот е тој, за луѓе кои гледаат преку 20 филмови месечно постои нешто наречено претплата и гугл ќе мора да го воведе порано или подоцна.

  Оној што гледа филм еднаш во 2 месеци нека плаќа 800ден. , оној што гледа повеќе ќе се претплати.  Дотогаш, стариот добар торент.
   
 22. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,184
  2,704
  21 Јануари 2011
  Машко
  Гледам Wreck It Ralph и на замунда гратис го има, без(us proxy) :oops:.
  драгон.PNG
  860 денари за да го тренирам змејот :annoyed:.........незнам со кој памет?
   
  Последна промена: 5 ноември 2014
  На ekonomist му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Tegla

  Tegla
  Gaining Experience

  196
  357
  19 Јуни 2014
  Машко
  Како функционира ова Google Play Music поточно? Ако стиснам на play на некоја песна тоа е преслушување само така, се дури не одберам план за плаќање на цената од десно нема трошок така, или и за преглед наплаќаат преку оператор?
   
 24. Allex

  Allex
  Practice makes perfect

  817
  1,055
  8 Март 2013
  Машко
  Не наплаќаат за слушање, ама можеш да слушаш само дел од песната, скратени се. Не можат да наплатат преку оператор бидејќи плаќањето оди преку картица виза пример поврзана со google wallet акаунт.
   
  На Tegla му/ѝ се допаѓа ова.
 25. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,184
  2,704
  21 Јануари 2011
  Машко
  Мене ми дава вакво нешто..... one month free trial???
  mujsic.PNG
   
Слични теми
 1. MetalGear
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  3,751
 2. nikola_mk
  Одговори:
  20
  Прегледи:
  3,187
 3. goKi90
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  600
 4. Nordanski
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  2,202
 5. bokiscout
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  646
Вчитување...

Сподели

Вчитување...