• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Google, PhotoShop и Linux

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Google неодамна потврди на својот официјален блог дека му платиле на Codeweavers за да го усовршат WINE за да може PhotoShop да работи без проблеми на Linux.
"Photoshop е една од апликациите за која Linux корисниците постојано дигаат врева дека немаат можност да работат со неа и денес благодарение на Google тоа веќе не е проблем." -тврди Дан Кегел, еден од менаџерите на Wine. Според неговите изјави, околу 200 пачови се додадени во wine-0.9.54 со што Photoshop CS2 би требало да биде речиси наполно функционален.

Извор: MakPCworld

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Mislaev da go istestirame.. nabrzina go pisuvav toa oti se spremav za restart

Ajde, eve rezultati : (Ama seushte treba da se dograduva... Se nadevam deka wine 1.0 kje bide totalno kompatibilno so mnogu windows programi)

moondowner

Intern
5 јануари 2008
33
1
Иако делуваат монополски на моменти Google, сепак многу помагаат ;)

Инаку испробав денес на Mandriva, првиот пат ми крешуваше инсталацијата (незнам зошто), по се инсталираше вториот пат, и работи програмата без проблеми.

Se nadevam deka wine 1.0 kje bide totalno kompatibilno so mnogu windows programi
Па и јас се надевам на истото, имам XP само поради Native Instruments Tractor DJ Studio. Ако би ми работела програмата на Линукс, ќе го олеснам дискот малце ;)

finger.k4

Intern
9 април 2007
228
3
www.myspace.com
Иако делуваат монополски на моменти Google, сепак многу помагаат ;)

Инаку испробав денес на Mandriva, првиот пат ми крешуваше инсталацијата (незнам зошто), по се инсталираше вториот пат, и работи програмата без проблеми.

Па и јас се надевам на истото, имам XP само поради Native Instruments Tractor DJ Studio. Ако би ми работела програмата на Линукс, ќе го олеснам дискот малце ;)
traktor dj studio 3 uspesno go koristam vekje mesec dena pod ubuntu!
raboti pod wine, ama ne out of the box, ti treba rt kernel, i da gi prekompajlirash asio driverite za da rabotat podobro so wine. malce povekje rabota, ama se isplati (pomalce latency nego pod win)!

Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,529
Мислења
822,693
Членови
28,052
Најнов член