1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Google нема да користи повеќе Win

Дискусија во форумот 'ИТ Вести од светот' започната од ChemicalAngel, 1 Јуни 2010.

 1. ChemicalAngel

  ChemicalAngel
  Gaining Experience

  788
  205
  24 ноември 2008
 2. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,388
  948
  8 Декември 2009
  Како што гледам Linux почнаа полека да ја добиваат битката со Microsoft за освојување на пазарот на оперативни системи (и тоа многу опасно) и мислам дека во наредниот период и Linux ОС ќе се наплаќа исто како и Windows.
   
 3. ''TcM>>

  ''TcM>>
  Intern

  961
  39
  6 Јануари 2008
  Машко
  Ако Linux се наплаќа тоа ќе значи дека ќе биде затворен, и одма ќе се намали сигурноста...

  Али по би рекол дека Mac би владеел со OS одколку Linux. Да не беа толкави цените поставени на производите на Apple, одма ќе си бев нивни корисник..
   
 4. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,388
  948
  8 Декември 2009
  Сепак сеуште можеме да го користиме Linux, барем во школите зашо е бесплатен. И уште нешо: Како би било ако сите оперативни системи се наплаќаат по цена на производите на Microsoft ( Windows ) или Apple ( Mac )? Тогаш нашава држава ќе стане 90% пиратска во администрацијата или ќе банкротираме за лиценци..:LOL:
   
 5. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,236
  514
  3 Април 2008
  Разни GNU/Linux дистрибуции се наплаќаат и денес. Сепак многу други не се наплаќаат.

  GNU/Linux е слободен софтвер - што значи и кога некој ќе го продава, некој друг може легално да направи копија и бесплатно да ја споделува.

  Можеш да го прочиташ и есејот „Selling Free Software“ кој подлабоко се осврнува на ова прашање:
  http://www.gnu.org/philosophy/selling.html
   
 6. ChemicalAngel

  ChemicalAngel
  Gaining Experience

  788
  205
  24 ноември 2008
  Добро сте се фатиле за ситници, што е слободен софтвер или слично, како ви изгледа ова, што значи ова за M$ и слично дај терате за тоа дебата а не за малите работи сте се фатиле.
   
 7. Alex

  Alex
  Gaining Experience

  336
  152
  10 Август 2008
  Машко

  Ако мислиш дека користат пиратерија се лажеш.


  Плус така стално тресеш некои непромислени работи така да не ми е чудно од твоја страна.
   
  1 person likes this.
 8. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,388
  948
  8 Декември 2009
  Не викам дека сеа користат, туку викам дека АКО се` се наплаќа тогаш ќе биде едно од овие двете..
   
 9. Alex

  Alex
  Gaining Experience

  336
  152
  10 Август 2008
  Машко
  Нема да биде пак дечко. Државната администрација секогаш ке користи легален софтвер. Или сакаш да ти нацртам ?
   
 10. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,333
  5,248
  24 Март 2009
  Машко
  Aбе мислиш дека администрацијата нема пари за легален Виндоус и Офис?
  Имат тие бе џони, народот нема.
   
 11. Vlatzki

  Vlatzki
  Gaining Experience

  1,254
  286
  1 Мај 2008
  Баш ме израдува оваа вест. Конечно да се чуе како Мајкрософт губи....

  @Cika Линукс на пазар ? Нели е бесплатен... ? :ermm:
   
 12. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,333
  5,248
  24 Март 2009
  Машко
  Колку битки и да изгуби, војната секогаш ја добива. :)
   
 13. ''TcM>>

  ''TcM>>
  Intern

  961
  39
  6 Јануари 2008
  Машко
  Не е првпат некој да го критикува Microsoft или било која друга компанија/фирма или што знам.. Едни ќе ги критикуваат други ќе ги фалат/соработуваат и пак си останува на исто..
   
 14. ChemicalAngel

  ChemicalAngel
  Gaining Experience

  788
  205
  24 ноември 2008
  Ова е една од првите добиени битки кој водат кон добивање на војната, ако компаниите почнат да преминуваат на *nix системи, ќе почнат издаваат софтвер за *nix системите и тогаш многу е лесно корисник да премине на *nix систем затоа што целиот софтвер што го користи ќе го има плус поголема заштита од вируси и напади без антивирус да инсталира. Значи ова е прв чекор кон добивањето на војната.
   
 15. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,333
  5,248
  24 Март 2009
  Машко
  Aбе и линукс да беше популарен и користен како виндоус и за него ке имаше вируси. И ако го дочека некогаш тој ден да биде инсталиран на 90% од компјутерите како што е Вин сега биди сигурен дека и тој ке стане мета на пробивања.
  На комерцијално ниво и не е ни чудо да се користи линукс затоа што компаниите не смеат да користат пиратерија, но за домашна употреба линуксот никогаш нема да го стигне виндоусот.
   
 16. Jovan.74

  Jovan.74
  Intern

  209
  6
  6 Јуни 2010
  Машко
  Linux некогаш не сум го користел и нема да го користам, MAC е доста добар и Windows... да го најдам MAC одма ќе си го инсталирам :) :) :)
   
 17. feit

  feit
  Intern

  684
  43
  12 Февруари 2009
  Еве ви еден податок превземен од W3schools поврзан во врска оперативните системи.
  [​IMG]

  А еве и една за тоа зошто луѓето го бираат MacOS :)
  [​IMG]
   
 18. filipvselena

  filipvselena
  Gaining Experience

  2,794
  75
  7 Април 2007
  За школо,институции,претпријатија Линукс е ОК затоа што нема вируси,стабилен сигурен а за домашна работа многу време ќе помине и знак прашалник е дали ќе стане мега популарен на тоа ниво
   
 19. burce

  burce
  Intern

  268
  38
  1 Април 2009
  Според мене Google и Microsoft се конкурентски компании (се јадат што би се рекло) и ме чуди што воопшто Google користел Windows. Воопшто не мислам дека е ова некоја битка добиена. И во Microsoft сигурно не го користат Google како search engine и Chrome како browser.
   
 20. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,333
  5,248
  24 Март 2009
  Машко
  Ваков каков што е сега не за многу време, туку никогаш нема да стане користен како Виндоус.


  Па нормално, нивни се Bing и IE.
   
 21. feit

  feit
  Intern

  684
  43
  12 Февруари 2009
  Бидејќи Гоогле нема свој оперативен систем користи Windows :). A Microsoft на тоа поле царуваат...
   
 22. DynamicMK

  DynamicMK
  GFX

  1,618
  154
  11 Април 2007
  Машко
  Значи да очекуваме Chrome Desktop OS наскоро. Уште една Линукс дистрибуција која ќе му „конкурира“ на Windоws.
   
 23. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,333
  5,248
  24 Март 2009
  Машко
  Google има свој оперативен систем, Андроид.
   
 24. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  163
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  Android e mobile OS , za razlika od toa kako sto spomna DynamicMK moze da ocekuvame Google OS naskoro
   
 25. Petkovsky

  Petkovsky
  Intern

  323
  31
  7 Декември 2009
  Chrome OS е наменет за нетбуци. Осакатен е до коска така да на домашни компјутери сигурно нема да се користи, барем не за сега.
   

Сподели

Вчитување...