• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Google - највлијателен светски бренд

  • Ја почнал/а темата
  • #1

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,842
887
Ohrid
Verojatno na mnogumina poznato, no sepak osven pregolemata aktivnost, pregolemiot pridones za svetot, google spagja vo "najvlijatelnite svetski brendovi". Eve neshto povekje za toa:

Една од највлијателните и најрелевантните аналитички куќи, Milward Brown, секоја година објавува листа на највлијателни светски брендови. Исто како и лани, и годинава на врвот се најде интернет џинот Google со вредност од 86 милијарди долари. Кои се останатите?

Најновата анализа на Milward Brown го позиционира Google на врвот со 35% раст на вредноста на компанијата, а која според оваа аналитичка куќа сега изнесува импозантни 86 милијарди долари. Ова е втора година по ред Google да се најде на врвот на листата, а листата на првите пет останува непроменета. Секоја од првите топ 5 компании забележила пораст на вредноста на брендот помеѓу 15 и 39% во однос на минатогодинешните податоци.

На второто место се најде General Electrix (71,37 милијарди), а зад него е Microsoft со 70, 88. Четврта е Coca Cola со 58,20, a зад неа е China Mobile со 57,22 милијарди долари.

Најголем пораст на вредноста на компанијата помеѓу првите десет забележа Apple, и тоа 123%, кој со 55,2 милијарди се смести на седмото место. Значаен пораст на вредноста од 65% забележа и IBM кој е на шестото место на листата.

Комплетната листа на 100-те највредни светски брендови според анализите на Milward Brown можете да ја погледнете тука.

Превземено од Kajgana, Извор: http://www.millwardbrown.com/Sites/...ws/PressReleaseView.aspx?id=/BrandZTop1002008
ps. Mozhebi temava poprecizno e da stoi vo It vesti od svetot, no..
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,842
887
Ohrid
Од овде Google само нагоре оди. Назад никако.
Mnogu jasno.. Sekoj bi odel nagore dokolku go ima toj kapital shto go napravi google.. Majstorijata e na pochetokot.. Ako na pochetok si uspeshen i znaesh kako da se krenish, za podocna prepreka nemash..
Teshki se samo prvite nekolku milijardi, a potoa para nad para odi..
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
Абе и Netscape мислеа дека идат само нагоре па ете... :) Never say Never :))
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,646
Мислења
829,596
Членови
28,651
Најнов член
Mr.Fiki
На врв Дно