• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Најдобар одговор google maps спојување на два маркери во еден

Статус
Оваа тема е решена! Одете до решението…
 • Ја почнал/а темата
 • #1

mimica

Intern
15 декември 2010
106
39
Ми треба помош дечки.
Имам mysql табела во која има id, title, lat, lng
И треба да ги прикажува на мапа, и се е ок се до моментот кога ќе дојдам до исти координати на два или повеќе маркери, тие се поклопуваат еден врз друг и го прикашува само едниот.

Јас сакам да направам да проверува во база, ако има два записи со исти lat, lng да ги спојува маркерите и да покажува само еден, а кога ќе кликнам на него на popup да се листа title за сите што се наоѓаат на таа локација.

Како референца http://prntscr.com/1qg1uxo

Користам и Marker Clusterer за спојување, но кога ќе зумирам пак дава само еден маркер.

Ако е потребен и некој код ќе споделам, работам во php
 
Оваа тема е решена! Одете до решението…
 • Ја почнал/а темата
 • #3

mimica

Intern
15 декември 2010
106
39
Да, го дава пишува 2. Кога ќе кликнам на него ми зумира и ми дава само еден маркер, пошо другиот е под него
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

mimica

Intern
15 декември 2010
106
39
Еве баш ова ми треба, но да не бидат со копче next туку да се листаат едно под друго. Некој да го измени кодот?

Благодарам.

PS еве го и мојот код
var self = $(this),
infowindow = new google.maps.InfoWindow({content: self.html()}),
markerOptions = {
title: self.attr('title'),
position: new google.maps.LatLng(self.data('latitude'), self.data('longitude')),
icon: styles/red-dot.png'
};
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #6

mimica

Intern
15 декември 2010
106
39
Па не баш,
Значи она во база што ми е title е уствари контентот што треба да се прикаже во infowindow -от, и сега ако на иста локација има два записи да се прикаже title во еден infowindow.

Пример
|id title lat lng
1 test 1 41.9946305 21.432894
2 test 2 41.994630 21.432894

На истата локација ќе има два маркери еден врз друг, но се прикажува само последниот додаден. Наместо тоа да има еден маркер а кога ќе се кликне во него да се прикаже test 1 а до него или под него сеедно да се прикаже test 2.

Мислам дека е појасно сега, map title е иста за сите (кога си на hover на маркерот)
Мислењето е автоматски споено:

idtitlelatlng
1title 141.994630521.432894
2title 241.994630521.432894
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

mimica

Intern
15 декември 2010
106
39
Токму тоа, благодарам.
Ќе ти дужам лајк кога ќе исполнам услови :)
 
Статус
Оваа тема е решена! Одете до решението…

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,518
Мислења
858,346
Членови
29,929
Најнов член
Jov4e
На врв Дно