• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Google лансира нова он-лајн енциклопедија

  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139


Интернет пребарувачот Гугл (Google) започнува нов проект, он-лајн енциклопедија Knol, која ќе се разликува од Википедија по тоа што ќе има по неколку статии од една тема, а авторите ќе бидат потпишани.

Корисниците ќе имаат можност да учествуваат во формирањето на новата енциклопедија, со тоа што ќе испраќаат свои мислења или предлози за промена во содржината.

Секој читател ќе може да ги коментира и оценува статиите, но и да му поставува прашања на авторот. Целосна контрола врз статиите ќе има само авторот.

Во моментот енциклопедијата Knol е само на англиски јазик, но се предвидува услугата наскоро да стане достапна на 14 јазици.

Извор: А1 IT.com.mk
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,446
1,231
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Корисниците ќе имаат можност да учествуваат во формирањето на новата енциклопедија, со тоа што ќе испраќаат свои мислења или предлози за промена во содржината.

Тука е и проблемот кај овие енциклопедии. Ќе се користат за препукукувања, најчесто политички меѓу земјите. И на многу статии се губи веродостојноста. Пример статиите во врска Македонија, повеќето се пишувани од грци, бугари и се знае што може тие да напишат!
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Инересно,сепак тешко дека ке ја стигне википедија.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,536
Мислења
858,918
Членови
29,941
Најнов член
искра
На врв Дно