• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Google Image Labeler

  • Ја почнал/а темата
  • #1

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info

Интересна нова алатка од Google, и заразна, баш! :))

Фината е дека ти мерат 2 мин., а ти и анонимен партнер гледате исти слики и давате тагови.
Имате две опции:
1, Да напишете исти таг и да добиете поени во зависност тоа колкав е зборот
2, Да продолжите на следната слика без поени.

На крајот можеш да видиш кој тагови ги дал партнерот за одредени слики.

--По желба на Aleks :bye1:
How does it work?

You'll be randomly paired with a partner who's online and using the feature. Over a two-minute period, you and your partner will:
  • View the same set of images.
  • Provide as many labels as possible to describe each image you see.
  • Receive points when your label matches your partner's label. The number of points will depend on how specific your label is.
  • See more images until time runs out.
After time expires, you can explore the images you've seen and the websites where those images were found. And we'll show you the points you've earned throughout the session.
Tips:
  • You may click the "pass" button if you can't think of any more labels for an image. If you and your partner both click "pass," you'll see the next image but receive no points for the passed image
  • You'll receive more points for matches with more descriptive labels. For example, this image can be described by the labels: sky (50 points), bird (60 points), soaring (120 points), or frigate bird (150 points).

What do you need to participate?

Just an interest in helping Google improve the relevance of image search for users like yourself. If you log in to your Google account, we will keep track of your points for you. You may also enter a nickname, but we do not require either a nickname or a login to use Google Image Labeler.
Линк: http://images.google.com/imagelabeler/
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Interesno od google :bravo: , ama bi mozel li da se potrudish da go prevedesh ova ?
 

macedonia

Intern
1 јануари 2008
78
2
Интересно :)
Јас (заедно со непознатиот партнер) направив 930 поени

Браво hijackhacker за информацијата
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
интересно и заразно... Добар чекор на google... Ем им правиш услуга, ем си се занимаваш... браво
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Онака баш ме интересира што мислите... Колку време ќе им треба да се помине скоро секоја слика што ја имаат available? :p
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,725
Мислења
863,399
Членови
30,063
Најнов член
Кузман
На врв Дно