• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Google Hacking

DynamicMK

премиум член
11 април 2007
1.636
182
Ова се начините на кои хакерите го користат google. Разгледајте ги да не бидете ептен лесен плен.

"filetype:" со оваа синтакса му задавате наредба на google да пребарува одредени типови на фајлови по интернет.
ПР.:
filetype:txt site:com.mk
Многу често текст фајлови со доверливи информации се забораваат на серверите.

"cache:" кеш служи за приказ нa последната верзија на некоја веб страна зачувана во кешот на google.
ПР.:
cache:www.it.com.mk

"inurl:" пребарување на веб страни кои во својот url содржат одреден збор.
ПР.:
inurl:admin filetype:txt
inurl:admin filetype:db
inurl:admin filetype:cfg
inurl:mysql filetype:cfg
inurl:passwd filetype:txt
inurl:iisadm ininurl:auth_user_file.txt
inurl:eek:rders.txt inurl:"wwwroot/*."
inurl:adpassword.txt inurl:webeditor.php
inurl:file_upload.php
i
nurl:gov filetype:xls "restricted"

"intitle:" бара страни кои по intitle: содржат одрдени зборови...
ПР intitle: index of master.passw
прикажува index од фајлови

intitle: Index of .sh_history
intitle: Index of .bash_history
intitle: index of passwd
in
title: index of people.lst
intitle: index of pwd.db
intitle: index of etc/shadow
intitle: index of spwd
intitle: index of master.passwd
intitle: index of htpasswd
intitle: index of members OR accounts
intitle: index of user_carts OR user_cart
allintitle: sensitive filetype:doc
allintitle: restricted filetype :mail
allintitle: restricted filetype:doc site:gov

"related:" пр: related:www.it.com.mk ќе прикаже страни тематски поврзани со www.it.com.mk

"link:" пр: link:www.it.com.mk ќе прикаже страни кои содржат линкови до www.it.com.mk
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
273
17
Skopje
Добри се камериве. Уште да можев да ги мрдам хихи

Стварно треба добро да се внимава што дозволувате да се индексира инаку може стварно да се чудите што ве снашло.
 

DaDo|BT

Intern
21 септември 2007
258
13
dad0bt.blogspot.com
Добри се камериве. Уште да можев да ги мрдам хихи

Стварно треба добро да се внимава што дозволувате да се индексира инаку може стварно да се чудите што ве снашло.

можеш да ги мрдаш , не сите ама повеќето бараат user -pass ... јас успеаф да влезам во 2-3 ... user admin , а за пасс ке пробаш со BruteForce , и тоа со keyWORD листа .. напад со зборови од речник ( милсам дека на една од нив беше Starwords ако ти помага ) :)

и не ги шпионирајте лугето по цели денови бе :LOL:
 

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
I jas uspeav da vlezam i da gledam preku ovie kameri ...... kef e!!!

Успеав да мрднам 2-3 многу е јако, како дозволуват пристап до овие камери !!!
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Еве нешто интересно за сите вистински Googleri.Simply Google е вебсајт на кој може да ги најдете сите јавни и скриени опции и продукти од Googlе. :bravo:
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43.669
Мислења
889.393
Членови
31.510
Огласи
36
Најнов член
Tanya666
На врв Дно