Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Google го купува хрватскиот стартап PhotoMath за сума од над сто милиони евра

ContentBot

Робот (content unit)
12 ноември 2021
227
716
www.IT.mk
Google најави купување на хрватскиот стартап PhotoMath, едукативна апликација со над 300 милиони преземања. Веста за купувањето доаѓа од Европската комисија, која треба да даде потврда за да се финализра зделката. Европската комисија постави рок до 28 март, до кога треба да ја донесе конечната одлука. Ако се реализира, ова може да биде најголемо купување на компанија во Хрватска. Вкупната сума би можела да надмине над 130 милиони евра (1 милијарда куни), пишува Jutarnji List.

Интересот на Google го потврди и основачот на PhotoMath, Дамир Сабол.

Што е PhotoMath?​

PhotoMath е апликација за математичка едукација. Корисникот треба само да го фотографира математичкиот проблем и ќе добие решение. Апликацијата користи камера од паметен телефон за да го препознае математичкиот проблем. Започна со препознавање на проблеми кои се печатени, но сега веќе може да препознае и рачно напишани формули.

 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.519
Мислења
964.177
Членови
34.887
Огласи
2.610
Најнов член
aleksimonovski
На врв Дно