• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Google custom search...pomos?

 • Ја почнал/а темата
 • #1

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
znaci prv pat vaka poseriozno da se fatam za web strana i prv pat se srekjavam so nekoi problemi...ajde nekoj koj ima iskustvo so google search na negovata web strana neka kazuva....eve kod od control panelot na google

Paste this code in the page where you'd like your search box to appear:
Код:
<form action="http://hiphop.mkd.net" id="cse-search-box">
 <div>
  <input type="hidden" name="cx" value="010788515729163111700:qiw5mb8szty" />
  <input type="hidden" name="cof" value="FORID:11" />
  <input type="hidden" name="ie" value="UTF-8" />
  <input type="text" name="q" size="31" />
  <input type="submit" name="sa" value="Search" />
 </div>
</form>
<script type="text/javascript" src="http://www.google.com/coop/cse/brand?form=cse-search-box&lang=en"></script>
Paste this code in the page where you'd like your search box to appear.
Код:
<form action="http://hiphop.mkd.net" id="cse-search-box">
 <div>
  <input type="hidden" name="cx" value="010788515729163111700:qiw5mb8szty" />
  <input type="hidden" name="cof" value="FORID:11" />
  <input type="hidden" name="ie" value="UTF-8" />
  <input type="text" name="q" size="31" />
  <input type="submit" name="sa" value="Search" />
 </div>
</form>
<script type="text/javascript" src="http://www.google.com/coop/cse/brand?form=cse-search-box&lang=en"></script>
probav na mnogu nacini...i dvata na ista strana so no ednostavno koga ke pisam da mi najde nekoj file na stranata ne mi pronaogja toa sto baram..probav edniot na edna drugiot na druga strana,probuvav i nekako da gi povrzam no pak niso....ima li nekoj sto znae kade treba da se promeni vo kodot za da go dobijam posakuvanoto
 

^Predator

Intern
12 март 2008
293
18
Почекај некој ден бе и ти па одма сакаш. Ако ти е вметнат тој код, ботовите на гугл ќе те најдат за 2-3 дена, и ќе те посетуваат одвреме навреме. Иначе ако си на мкд.нет(мислам оти таму ти беше форумот) немој да го ставаш сајтот на пребарувачот погодок, бидејќи имаат некои гадни ботови, кои што ненормално го трошат трафикот, по 1000 мега(а имаш се на се 3000 месечно). Јас направив така и сервисерите што од мкд.нет требаа да го кренат дозволениот трафикот на мојот форум, за да може да функционира.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
Почекај некој ден бе и ти па одма сакаш. Ако ти е вметнат тој код, ботовите на гугл ќе те најдат за 2-3 дена, и ќе те посетуваат одвреме навреме. Иначе ако си на мкд.нет(мислам оти таму ти беше форумот) немој да го ставаш сајтот на пребарувачот погодок, бидејќи имаат некои гадни ботови, кои што ненормално го трошат трафикот, по 1000 мега(а имаш се на се 3000 месечно). Јас направив така и сервисерите што од мкд.нет требаа да го кренат дозволениот трафикот на мојот форум, за да може да функционира.
e ovaa informacija ne ja znaev....u sekoj slucaj kodov treba da bide na edna strana ili na dve posebni?
 

^Predator

Intern
12 март 2008
293
18
Абе јас го правев со мета тагови, и кодот го ставив само во фајлот header.tpl мислам.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
Абе јас го правев со мета тагови, и кодот го ставив само во фајлот header.tpl мислам.
u stil si stavil vo header da ti bide searchot a rezultatite da se otvaraat vo posebna strana taka?

jas ne mozam da najdam kaj da naznacam vo koja strana da mi se otvaraat rezutatite mislam go svakjam kodot ali nema kade da se stavi na pr rezultatite da bidat vo rez.html
 

^Predator

Intern
12 март 2008
293
18
А ти да си инсталираш joomla, и да си го направиш форумот во hiphop.mkd.net/forum, најдобро би ти било. :LOL::LOL::LOL:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
А ти да си инсталираш joomla, и да си го направиш форумот во hiphop.mkd.net/forum, најдобро би ти било. :LOL::LOL::LOL:
e sega me zbuni....nejkam da koristam joomla...site koristat mnogu e komrcijalno i nejkam stranata da mi bide kako takva....jas te prasav za google custom search na stranata a ne na forum....forumot mi e sreden....otvori ja stranata ke svatis...u sekoj slucaj imam prasanje i sakam da go resam nejkam da praam na drugi nacini :)
 

PBaller

Intern
6 март 2008
76
0
@^Predator

Mislam deka ne ja imash razbrano temava kako shto treba. Mac-ufs ne zboruva za dobivanje rank na search engine ili SEO. mac-ufs zboruva za search box pole na negovata strana shto ke mozhe da prebaruva na negoviot sajt.

@mac-ufs

Siguren sum deka ima mnogu ubava dokumentactija za toa kako se koristi google searchot taka da namesto da prashuvash tuka ednostavno prochitaj ja dokumentacijata i se nadevam ke zavrshish se rabota... Zashto za sekoja mala sitnica otvorash nov topic? Dokolku nemash poznavanje za razvoj na web strani ke mora i neshto od taa oblast da proshitash bidejki vaka samo redish neshto a ustvari nemash poima shto redish.

Nemam nishto protiv... Pozz ;)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
inaku svativ zs nejkelo da prebaruva ko sto treba...sve ok sum prael ali ednostavno na mkd.net ne mozelo google search

sega baram edna pomos od vas...znaci barav i na google i na asp.net ali ne najdov nekoj prebaruvac od koj sum zadovolen t.e free search-ovite maksimum prebaruvaat do 250 strani taka da toa ne mi se dopagja...

ako nekoj iskoristil nekoj free search engine i e zadovolen neka mi pise ime na produkt ili ako znae link neka pisuva
 

Deki_te

Intern
31 јули 2011
100
11
Дали некој имал проблеми со индексирање на постоечките постови на WordPress веб страна на Google Custom Search?

Пројдоа 2-3 месеци, дел од страницата е индексиран, дел не е. Се убив пишувајќи со Гугл, не можат да ме сватат, ми објаснуваат дека треба да пројде толку време за индексирање...

Проблемот е што дел од страницата е индексиран а поголемиот дел не е.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,048
Мислења
860,923
Членови
29,909
Најнов член
Klosus
На врв Дно