• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Google Chrome

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
Гугл конечно го издаде својот прелистувач, Google Chrome

dlpage_lg.jpg


Како додаток има специален УРЛ бар:
[ame]http://www.youtube.com/watch?v=HhabhOKMUQA[/ame]

Дознајте повеќе за прелистувачот овде и симнете го овде.

ПС. Сега го симнувам, па повеќе за него ќе ви кажам одкако ќе го испробам.
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
676
685
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Ми ги импортира сите bookmarks од Firefox, ми ги нареди по ист редослед во toolbar-от, па дури и пасвордите гледам ми ги префрлил овде. Ми се свиѓа изгледот, ме радува тоа што табовите не завзимаат место како на Firefox и History-то е закон! Ме нервира што нема опција да бараш текст по страниците (Ctrl+F na Firefox) а без таа опција едноставно не ми е баш полезен овој browser. Се надевам дека ќе ја вклучат во некоја наредна верзија. До тогаш останувам на Firefox.

ЕТА: Баш уклучив Task Manager и гледам дека за секој таб, нов .exe фајл е подигнат. Уствари имам 3 таба и 5 chrome.exe во Task Manager. За разлика од Firefox, chrome со сите 5 .exe подигнати користи помалце меморија, но разликата е минимална. По брзина е тука некаде со Firefox. Тоа е се што успеав да приметам во овие 10 минути. За понатака ќе видиме.

Поздрав,
Димитар
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
Ме нервира што нема опција да бараш текст по страниците (Ctrl+F na Firefox) а без таа опција едноставно не ми е баш полезен овој browser.

:D, Го има.
Стисни Ctrl+F и види горе десно под УРЛ барот или букмарк барот
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
676
685
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Да бееее!!! А ја пак барам доле некаде!!! Пуста навика од Мозила :D

Фала шефе.

И тоа е боље него ли на Firefox, директно ти кажува колку пати зборот се содржи на страницата, не треба да кликаш previous/next како на Firefox. Закон!

Поздрав,
Димитар
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2.497
77
Супер е,ми се свиѓа поради неговата едноставност,да му го дадеш на дете ке се снајде,има супер дизајн,има некои добри опции,како што кажаа префрлува работи од мозилата,едноставно супер е.Што се нема да им текне на професионалците од гугл :bravo:
 

dimitars

Gaining Experience
8 мај 2007
1.687
341
И јас сум многу задоволен. Единствено што ќе ми недостига е многуте аддони на firefox што овде ги нема..
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Добар е! :bravo:
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
На прв поглед ми делува доста едноставно и симпатично а и гледам дека е некако побрз од Firefox, дефинитивно ги освои моите симпатии.:bravo:
 

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
Брзината на вчитување на chrome е одлична, исто и веб страните се вчитуваат побрзо. Нема јава подршка моментално тоа е голем минус, ама ќе средат сигурно. Ако продолжи вака гугл, во 2012 година навистина интернетот ќе е со пари, Гугл ќе го поседува.:ermm: Остана некој веб сервис каде што не се најдобри ?
 

Kupe3

Intern
2 јуни 2008
138
1
Главната предност на Firefox ја има во големиот избор на додатоци, но сигурно луѓето од Гугл мислеле и за тоа. Во последната верзија наFirefox има добар (и паметен) URLBar.

Баш ќе го пробам Chrome на постара конфигурација, се надевам побрзо ќе работи.

За прегледување на страни од она што го гледам би требало да е ОК да се користи. За WebDevelopment со него тешко додека не извадат некои дотатоци наменети специјално за тоа.

Овој пост го пишувам од Chrome и баш ми се допадна што дозволува textarea-та да ја зголемам колку што сакам.

Севкупно изгледа компактно, средено и оптимизирано. Ќе видиме како ќе се покажат понатаму, сепак ова е само бета. Ч)
 

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
I luv it!!
Одличен е, брз... само оти изгледот сличен на IE? :)
Се нa се добар конкурент на Firefox.
 

Majestic

Gaining Experience
25 јули 2008
130
123
Битола
Дали некој го има пробано со Facebook?

Ако не, пробајте да кликнете на приватен профил (на оние кои ви се отвора поп-ап), или пак да коментирате на Status/Mini-feed, додадете пријател од People you may know.. во суштина се што налага поп-ап. Не фаќа на скоро ништо, за разлика од другите страни каде што има поп-ап прозорчиња и се е ОК. Коментари?
 

pepo123

Gaining Experience
8 април 2008
167
308
www.google.com
Momentalno sum na Chrome...
Mnogu pobrz od mozilla a za IE da ne pravime muabe.Isto zafaka i mnogu malku ram. Mnogu mi se dopadna sto si gi prefrliv site podesuvanja i bookmarksi od mozillata.
 

dani_janev

Intern
19 април 2007
280
7
ништо ново...ко сафари ми е ист...едино ако сум гугл фан па ај сеа да ми биде дифолт. како и да е се шо може да го сруши ИЕ е добредојдено и најверојатно финалната верзија ќе биде со подршка на екстензии и плагини...главна причина шо лисицата е незаменлива.
 

Garfield

Intern
9 декември 2007
277
5
ништо ново...ко сафари ми е ист...

Па истиот engine го користи како Safari, WebKit. WebKit моментално е најбрз engine, па ништо чудно што Google се одлучиле за него. Има уште неколку прелистувачи кои користат WebKit, а имаат и подобар изглед и можности од овој на Google.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.215
Мислења
918.816
Членови
32.875
Огласи
1.031
Најнов член
Jass89
На врв Дно