• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Google Chrome Virus

 • Ја почнал/а темата
 • #1

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Откако го испофалив дознав дека некои антивируси го препознаваат инсталациониот фајл како вирус, Тројанец. Не знам што е работава ама сигурно е нешто финта, Nod 32 и Norton од Yahoo не го познаа како вирус додека Avast и Kaspersky прочитав некаде дека го препознаваат како вирус. Дали вие сте го приметиле истото, а може доколку ги имате некој од антивирусите може да тестирате дали и кај вас ќе го покаже како вирус. Дали е ова трик не знам ама еве тука е добро да го откриеме. Chrome e вирус или не?
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,428
1,184
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Ако може да кажеш од каде ти е таа информација? Наведи извор? Нема шанси да е точно.
Само што го проверив сетапот со KIS 2009. Нема ништо.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Симнат е од официјалниот сајт, пробав да го пратам од Yahoo mail на Hotmail и на Gmail. На Hotmail го блокираше маилот, а на Gmail ми прати порака дека не е легално да се прати таков фајл. Значи avast го препозна како Тројанец, тоа и ме натера да мислам што е работава.:isplashen:
Додека прочитав еден коментар дека и Kaspersky го препознал како вирус исто.
 

Elektrikz

Intern
21 септември 2008
473
12
Велес - Скопје
Нема шанси да го препознава како вирус.. Единствена опција е да се залепило "нешто" на инсталката па да го препознава АВ како вирус (незнам дали е ова можно,најверојатно е)..
Јас ја чувам инсталацијата во Мај Документс од кога е испадната и до сега Авира,БитДифендер и НОД ми го немаат препознаено инсталациониот фајл како вирус...

Ако се сомневаш во исправноста на фајлот,директно симни го од Google еве ти го линкот
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Од таму го симнав јас користам Nod 32 и кај мене не го препознава како вирус сакав да му препорачам на еден другар и лично кај неговиот компјутер ми кажа дека е тројанец. Пробав да му го пратам мојот фајл преку skype и пак исто му кажа тројанец.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,428
1,184
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Ај утре прати слика од тоа да видиме?
А неговиот антивирус да не е тројанец:LOL:
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Види можеби не ти дава да то закачиш затоа што го ставаш или како .exe или како .msi фајл. Пробај стави го во .rar и пробај пак.
Не е Google Chrome вирус 100%. :muahaha:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Во .zip го ставив зошто .rar немам програма и пак неможе вика вирус е. Уште додека се симнува вика дека е вирус и дури и го брише.
 

Elektrikz

Intern
21 септември 2008
473
12
Велес - Скопје
Ај утре прати слика од тоа да видиме?
А неговиот антивирус да не е тројанец:LOL:
Дај стварно слика стави,да не не си видел ти убаво,да не не е вирус?

Обично месенџерите како скајп или мсн не дозволуваат праќање на .exe и .msi фајлови (како што кажа LiquidWorm) и дава известување што по малку личи на warning за вирус на ПЦ... :tainstven: (онака,црвен извичник и блабла текст...)

едит: кога го напишав ова го немаше ова над постов. може мод/админ да го исбрише постов,не е потребен.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
LOOOOL.. Не ми се верува дека го гледам ова..

Сепак, мислам дека има некаква грешка.. Пред се` повеќето познати анти вирусни не го откриваат.. Незнам што би можело да биде.. Ај утре ќе направам тест со повеќе анти вирусни.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

reng

Intern
13 август 2007
683
19
И на официјалната страна на Аваст го скенирав и го кажа истото. Некаде прочитав дека аваст го препознава како вирус заради склопот на кодот, колку е точно дека е вирус или не допрва треба да се открие.
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1,550
52
www.it.com.mk
Mozhe nekoi od taskovite shto gi izvrshuva chrome gi prepoznava kako voobichaeni za trojaneci... Eventualno neshto u stilot kako notifikacija na nekoj si server za nova instalacija so shto bi imale statistika za ponatamoshen marketing ili shto znam proveruvanje updejti ili pak mozhebi i neshto postrashno.... Se nemam zadlabocheno u nego taka da mozhe i da zboram gluposti :D
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Ова изгеда како Хромот да си зема преголема слобода по компјутериве. Менгу чудно.:chudenje:
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Друже може имаш вирус во компјутерот,кој заразува други фајлови и преку нив се пренесува,значи изворот може не е од пребарувачот,туку тој фајл е заразен од друг :)
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
Друже може имаш вирус во компјутерот,кој заразува други фајлови и преку нив се пренесува,значи изворот може не е од пребарувачот,туку тој фајл е заразен од друг :)
Сите имаме таков вирус? :)) Го спуштив exe-to и направив online scan. Гледам погоре се обиде и CyberSpic и reng.. Неможе кај сите исто..
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Може го смета како вирус бидејќи не е безбеден,или дека има некоја опасна функција,све е можно.
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
Skenirano so AntiVir i nema nikakov virus. False Positive.
Ama edno nesto sto me iznervira e toa sto ne me prasa kade da go instaliram tuku si se instalira kaj sto saka(default). Vakvo nesto moze samo na Google da pravi a ne na mojot PC, tuka sum jas gazda i jas kazuvam kade ke bide instaliran. Poradi ovaa pricina ne go ni isprobav odma go izbrisav.
Inace ne najdov virus.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,009
Мислења
854,589
Членови
29,639
Најнов член
Ivica_regan
На врв Дно