1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Google Chrome опасност!

Дискусија во форумот 'Компјутерска безбедност' започната од krema, 24 oктомври 2018.

 1. krema

  krema
  Professor

  8,987
  8,742
  24 Јуни 2009
  Машко
  Колку ли ќе наседнат на оваа измама и ќе си ги дадат информациите од платежната картичка.

  Прво ви честитаат дека сте избрани по случаен избор и дека добивате бесплатен ипхоне икс.
  Прашалникот се минува едноставно со кликање на понудените опции.

  Screenshot from 2018-10-24 20-53-58.png

  На наредната страна треба да се пополни валиден меил (не направив принтскрин), и на третата страна треба да се внесат информациите за картичката со која треба да се плати шипингот од 1 евро. :D

  Пак ќе поставам прашање, колку ли само ќе се залетат!? :D

  Screenshot from 2018-10-24 21-00-52.png
   
  На DonFrozex, Pane-G, farkizz и уште 4 други им се допаѓа ова.
 2. Boco1987

  Boco1987
  Gaining Experience

  105
  71
  25 Март 2017
  Машко
  Па едно 50 иљади сигурно, ко шо знам толку паднаа и на таа измамата за летови од 1 евро од Wizzair.
   
 3. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,095
  3,013
  2 Септември 2012
  Машко
  Ама ти пишува дека е безбедно плаќањето. :p
   
  DonFrozex, JasSum, mkextremer и на уште 1 им се допаѓа ова.
 4. dddragan

  dddragan
  Gaining Experience

  196
  202
  12 Август 2014
  Машко
  Како успеа да налеташ на ова?
   
 5. Boldozer

  Boldozer
  On your way to fame

  1,150
  569
  2 ноември 2012
  сега има тетките по месец дена да го чекаат телефонот
   
 6. krema

  krema
  Professor

  8,987
  8,742
  24 Јуни 2009
  Машко
  Отварам вивалди и ми се појави ова!
   
 7. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,095
  3,013
  2 Септември 2012
  Машко
  Зошто не ми се појави мене ќе си имав ај фон сега. :D
   
  На JasSum му/ѝ се допаѓа ова.
 8. krema

  krema
  Professor

  8,987
  8,742
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ти си андроидџија :)

  btw, не мора да ги украдат податоците, доволно е 1000 „среќни“ корисници да платат по 1 евро за „шипинг“ и ете ти 1000 брзи парички :D
   
  DonFrozex, StOrMK и на igor_igor им се допаѓа ова.
 9. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  694
  374
  25 Јули 2015
  Машко
  Икономист
  Во секунда кога ќе го погледнам дизајнот знам што е, а не па да читам... Во наредна секунда затварам прозор.
   
 10. krema

  krema
  Professor

  8,987
  8,742
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не е проблем нашата ИТ заедница, таргетот е насочен кон оние кои не можат да препознаат измама и кои веруваат во вакви случајни награди.

  За воља на вистина воопшто не користам google chrome. :D
   
  DonFrozex, angeld, igor_igor и на уште 1 им се допаѓа ова.
 11. krema

  krema
  Professor

  8,987
  8,742
  24 Јуни 2009
  Машко
  Еве дел и од задоволните корисници на Google Chrome :D

  Screenshot from 2018-10-24 21-39-56.png
  Screenshot from 2018-10-24 21-41-10.png
   
  На DonFrozex, StOrMK, StalkeR и уште 2 други им се допаѓа ова.
 12. angeld

  angeld
  Gaining Experience

  129
  120
  2 Декември 2013
  Машко
  Ова е баш смислено ко за кај нас, бесплатен телефон? Па уште ајфон?
  Уфф, ќе се насамарат луѓево. Жално.
   
 13. krema

  krema
  Professor

  8,987
  8,742
  24 Јуни 2009
  Машко
  Него кај се специјалките што се борат против сајбер криминал!?
  Или зафатени се со барање по социјални мрежи кој на кого му опцул мајка и кој ширел говор на омраза.
   
  На JasSum и Pane-G им се допаѓа ова.
 14. boro1

  boro1
  Practice makes perfect

  1,628
  1,271
  13 Август 2009
  Машко
  Моментот кога Google ти дава поклон iPhone :oh::oh::oh:
   
  На DeeJayZone, aleksandardespotovikj, JasSum и уште 8 други им се допаѓа ова.
 15. krema

  krema
  Professor

  8,987
  8,742
  24 Јуни 2009
  Машко
  Тоа ти се вика ПАРАДОКС :D
   
 16. BorisSapphire

  BorisSapphire
  Gaining Experience

  648
  455
  11 ноември 2015
  Машко
 17. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,108
  3,080
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Не се замараат со по 1 долар... Ниту овоа е криминал бидеќи никој не е присилен / ниту опљачкан . Туку спрема своја воља си го куца бројот од картичката и своеволно со плаќа на свој ризик иако е свесен за тоа дека 1 милион измами има али ипак инаетот го тера да си направе пак беља . А ако ги злоупотребаат веќе внесените податоци и повлечат од картиците поголеми суми тогај големи се шансите да ги фатат и лоцираат. Ама за 1 долар никој не се замара со тоа бидеќи постапката кошта многу повеќе .
  Исти е и случајот ако некоја девојка ти прате од нејзе голи слики а ти идеш у полиција ке ти се смеат на цел глас оти ја пријавуваш за порнофилија али ако тие слики ти ги пратеш на друго лице тогај пази да не ти падне сапунот у колективната бања :D
   
  DonFrozex, Martinovski, angeld и на уште 1 им се допаѓа ова.
 18. krema

  krema
  Professor

  8,987
  8,742
  24 Јуни 2009
  Машко
 19. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  694
  374
  25 Јули 2015
  Машко
  Икономист
  Да пишале демек даваат Pixel, ќе држеше вода.
   
 20. krema

  krema
  Professor

  8,987
  8,742
  24 Јуни 2009
  Машко
  Да, ќе држеше вода, ама ипхоне си е ипхоне. :D
   
  На StOrMK му/ѝ се допаѓа ова.
 21. angeld

  angeld
  Gaining Experience

  129
  120
  2 Декември 2013
  Машко
  Да знаеа дека е така добро ќе беше...
   
 22. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  699
  645
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Ќе прате ќе прате. Немој да ги лажеш луѓето, ова е криминал и за ова се лежи сериозен период во затвор. Злосторничко здружување, измама, злоупотреба на лични податоци ...
   
 23. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,108
  3,080
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Koga ke mi dades nekoj primer od nekoj sto ( kupil ) bateriska strafilica od net za samo 10e so popust od samo 80% odnosno od 90e na 10e i ja platil so kartica posteno i nikogas ne ja dobil na adresa i prijavil vo stanica deka e izmamen i imalo rezultati. Togaj ke ti poveruvam u pogorenavedenoto.
   
 24. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,730
  1,806
  8 Мај 2007
  Машко
  Преплавен ни е интернетот со овакви глупости.
  Туку вие, оти не направите пријава за ова? Вие сте ми за ќотек. Знаете многу, а мавате сеир на некои што не се толку интернет и технолошки писмени. Самата идеја за измама е да се измами некој што не е упатен во некој сегмент. Вие како свесни дека ова е измама, зошто не ги заштитите помалку искусните? Затоа не не бива. Ова треба да е пријавено, и одма ќе биде изблокиран/процесиран (освен ако не го прави тоа со одобрение од криминалците/властите)
   
  Oktar, igor_igor, DonFrozex и на уште 1 им се допаѓа ова.
 25. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  892
  1,044
  9 Јуни 2011
  Машко
  Па фрлете линкови и од фејк страната и ФБ пејџ (ако има) - да ги репортнеме...
   
  Oktar, jovankaramac и на igor_igor им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. HijackHacker
  Одговори:
  59
  Прегледи:
  6,054
 2. dragonV
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,572
 3. olikomerc
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,355
 4. anonimen12
  Одговори:
  120
  Прегледи:
  7,765
 5. pane96
  Одговори:
  49
  Прегледи:
  4,134
Вчитување...

Сподели

Вчитување...