1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

google chrome freezing

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Zabegann, 23 Април 2019.

 1. Zabegann

  Zabegann
  Gaining Experience

  54
  54
  19 Јануари 2015
  Машко
  Имам проблем кој се јавува се почесто и почесто. При нормална работа или скролање на фејсбук наеднаш целиот компјутер се замрзнува маусот функционира но што и да кликнеш не реагира дурни ни CTRL+ALT+DELETE и така тоа трае околку 30 секунди до минута и потоа се што си притиснал наеднаш се извршува. Додека се случува ова на google chrome доле лево се појавува "waiting for cache" за кое што барав решенија чистење на кеш, надградба на Chrome, антивируси и слично но ништо не помага. Успеав само да обезбедам една слика од TASK MANAGER каде што се гледа точно по процеси што се случува, значи дискор е резервиран 100% а нема никаква активност на дискот и response time на процесите е многу висок.
  Компјутерот ми е со SSD Kingston HyperX Fury 120 GB.
  Дали некој имал иста или слична ситуација.
   

  Прикачени датотеки:

  На Speedy му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,051
  3,016
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Proba li so format na operativniot ? Win10 znae ponekogas epten da go natrupa ssd so razni gluposti od apdejti i da go uspore uste tolku.
   
 3. null_ptr

  null_ptr
  Gaining Experience

  507
  407
  20 ноември 2013
  Машко
  На мене ми замрзнуваше, траеше ~30 секунди, после реинсталација на виндовсот го снема (виндовсот тераше 1,5 година без проблем се до пред 2 недели кога хромот почна вака да се*е)
   
 4. Zabegann

  Zabegann
  Gaining Experience

  54
  54
  19 Јануари 2015
  Машко
  Windows 7 ЅР1 имам, и не сум го форматирал.
   
 5. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,808
  2,040
  19 Јули 2013
  Само на хром вака ти прави? Со други прелистувачи или програми нормално работи?
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Astro

  Astro
  Guru

  6,025
  8,157
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Провери го и ССД-то дали е добро, провери СМАРТ да не има грешки внатре. Ова е типичен пример за проблем со хард диск.
   
 7. Zabegann

  Zabegann
  Gaining Experience

  54
  54
  19 Јануари 2015
  Машко
  Еве слики од смартот од HD TUNE
  Реално статусот е ОК
   

  Прикачени датотеки:

 8. Astro

  Astro
  Guru

  6,025
  8,157
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Тогаш јас би одел на реинсталација.
   
 9. Zabegann

  Zabegann
  Gaining Experience

  54
  54
  19 Јануари 2015
  Машко
  Еве ги и другите тестови
   

  Прикачени датотеки:

  На Speedy му/ѝ се допаѓа ова.
 10. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,648
  2,949
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Пиши го ова во cmd - Run as administrator :

  sfc /scannow

  Почекај да заврши, не чепкај ништо друго, па после еден рестарт и би требало да се опрај
   
 11. Zabegann

  Zabegann
  Gaining Experience

  54
  54
  19 Јануари 2015
  Машко
  Го направив горенаведеното и ми даде дека има најдено грешка sfc.JPG

  А по рестартот при пуштање ја добив следнава грешка
  please wait.JPG

  Сега останува да видиме дали ќе се појави проблемот.
   
  На Speedy му/ѝ се допаѓа ова.
 12. null_ptr

  null_ptr
  Gaining Experience

  507
  407
  20 ноември 2013
  Машко
  бадум тсссс тројан :)
   
  На barneymk, Avid, TylerMkD и уште 3 други им се допаѓа ова.
 13. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  851
  555
  1 Јуни 2016
  Пушти ComboFix и почекај си малце.
   
 14. Zabegann

  Zabegann
  Gaining Experience

  54
  54
  19 Јануари 2015
  Машко
  Благодарност до spiritbreaker после препораката еве веќе една недела немам никаков проблем.
  Може клуч на темата.
   
  На spiritBreaker му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,399
  4,940
  21 Јануари 2009
  Каква благодарност и каков клуч, дечко, ти имаш закачено тројан.
  Уште ако бил бекдор, на твојот оперативен систем не може да му се верува и скоро задолжителна е реинсталација.
  Ништо чудно да ти се украдени податоци, лозинки и слично.
  Јас би ти препорачал да реинсталираш Виндоус, потоа да смениш лозинки на сите поважни акаунти што ги користиш на нет, особено тие со сензитивни информации.
  Ова направи го за да не се чукаш по глава за некој ден, зошто ли ти вика wrong password на меилот или зошто ти се јавиле од Тутунска да ти кажат дека била блокирана сомнителна трансакција (ова е у најбољи случај).
  Може и ништо од ова да не се случи но better safe than sorry.
   
 16. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,576
  726
  3 Март 2018
  нели со антивирус може да се среди не мора реинстал ?
   
 17. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,648
  2,949
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Се согласувам и јас. Не е воопшто на одмет да си удри еден скен со трајл верзија на пример од битдефендер тотал секјурити.

  Оператору, виндоусот ти е активиран со активатор? Ако да, тогаш другар еден скен чисти таму или (пожелно е) формат, и да не користиш веќе активатор.
   
 18. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,399
  4,940
  21 Јануари 2009
  Бекдор тројанците праат поголеми бељи, прават „дупки“ во оперативниот систем кои антивирусот не може да ги детектира. Овие дупки ги прават за да можат и во иднина да си влагаат полесно други штетни програми.
  Ништо од ова не значи дека ќе се случи но повторно better safe than sorry.
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 19. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,576
  726
  3 Март 2018
  да де ама зборот ми беше оти да не го„фати“ антивирус...
  ќе му удрам и на мојов еден скен со бит дефендер трајал, па ќе видам што ќе фати, оти мислам дека со длабоко скролање се оптоваруваат ресурсите, цела страна ја кешира и со 2 мб кеш до некаде е нормално да го преврли во рамот и да почне да мрзне т.е. кај мене и не мрзне баш толку, по 1-2 секунди, ама не ме кошта ништо еден скен од дефендерот....
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Zabegann

  Zabegann
  Gaining Experience

  54
  54
  19 Јануари 2015
  Машко
  Имаш и NOD32 трајал верзија која можеш минимум еден месец да ја користиш.
   
  На Speedy и bicikle им се допаѓа ова.
 21. Speedy

  Speedy
  Gaining Experience

  593
  202
  21 Август 2010
  Машко
  А отпосле ми текна за sfc scan, мислев да ти спомнам, ама реално никогаш не ми поправил проблем, најверојатно и дека не сум го искористил у прави случаи...
   
 22. Zabegann

  Zabegann
  Gaining Experience

  54
  54
  19 Јануари 2015
  Машко
  Е вака сега, лично мислам дека ја направи работата преголема искрено јас не го светив тоа толку озбилно од причина што замрзнувањето ми се дешава веќе неколку години но последните денови пред да објавам стварно доби на интензитет (а користам e-banking).
  Еве редослед на работите што ги направив со соодветните резултати.
  1. Format и инсталација на WIN 7 - и по инсталација на торент и fraps повторно се јави замрзнувањето (направен sfc /scannow со наод за проблем)
  2. Format и инсталација на WIN 7 - и по инсталација ВЕДНАШ направен sfc /scannow со наод за проблем
  3. Бришење на цел диск (сите партиции вклучувајчќи и boot) инсталација на WIN 7 - и по инсталација ВЕДНАШ направен sfc /scannow со наод за проблем
  4. Бришење на цел диск инсталација на WIN 10 - и по инсталација ВЕДНАШ направен sfc /scannow и замисли ПОВТОРНО со наод за проблем
  Е сега Avid кажи ми ти на мене кај е тројанот???
   
 23. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,399
  4,940
  21 Јануари 2009
  Многу ми се допаѓа како тоа умешно си го цитирал мојост пост и си ја избришал последната реченица која гласи:
  Може и ништо од ова да не се случи но better safe than sorry.
  Проблемот ондак ти е веројатно хардверски нешто.

  И стај си ко човек win10 да те види Господ, не ги слушај забеганиве на форумов.
   
  Последна промена: 21 Мај 2019
 24. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,355
  3,220
  12 Јануари 2016
  Машко
  Па да дефинитивно, десетката е всушност дизајнирана за специфични корисници (иако низ нос на сите ни го натураат)... Само баш би сакал да видам објаснување како ќе му помогне ОС-от за справување со хардверски проблем?  Освен ако не си успеал пак да закачиш нешто - мириса на проблеми со хардвер. Може да се повеќе работи, ама ај прво почни со меморијата и истестирај ја со memtest.

  Кажи ако ти требаат подетални упатства за memtest, јас само ќе те посоветувам да направиш live USB од Lubuntu Linux и од таму да го покренеш (веројатно може и други, ама оваа итерација од Ubuntu е мал имиџ, плус со сигурно знам дека го има интегрирано Memtest86+).
   
 25. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,399
  4,940
  21 Јануари 2009
  Нема, но не сме целосно сигурни дека е хардверски проблем, форматирал 2 пати, не е страшно и трет пат да проба со (асален) ОС :D
   
Слични теми
 1. HijackHacker
  Одговори:
  59
  Прегледи:
  6,025
 2. olikomerc
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,349
 3. anonimen12
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  565
 4. pane96
  Одговори:
  49
  Прегледи:
  4,105
 5. RagingDemon
  Одговори:
  29
  Прегледи:
  2,681
Вчитување...

Сподели

Вчитување...