• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Google цензура???

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
Барав нешто на google, поточно една страна за сериски број на една игра и добив:
Како одговор на жалба која ја примивме од Дигиталниот милениумски акт за авторски права, отстранивме 2 резултати од оваа страна. Ако сакате, можете да ја прочитатe жалбата на DMCA што ги предизвика отстранувањата овде: ChillingEffects.org.

Дали некој е запознаен повеќе со ова?
 

D

Администратор
31 март 2007
3.731
3.521
www.iwmnetwork.com
Ти си филмски продуцент.
Правиш свој филм, вложуваш огромен труд и ресурси.
Го објавуваш онлајн на твојот сајт.
Некој го презима без твоја дозвола и го објавува на неговиот сајт.
Гугл го индексира неговиот сајт подобро од твојот, па така кога ќе го бараат твојот филм, посетителите одат на неговиот, наместо на твојот сајт.
Знаејќи дека постои закон за тоа и дека ги имаш авторските права, реагираш и бараш од Гугл да го отстранат.
Гугл е компанија, мора да почитува закони и го отстранува бараниот сајт.

Ете така би ишло некако сценариото. Не се работи за Гугл цензура, него за почитување на законите.
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
Па можеби до некаде е и така ама во конкретниов случај не барав филм и незнам како индексира гугл ама сигурно не е како што треба. Во конкретниов случај барав ``serials`` ``games serials`` и ми исфрли еден тон warez сајтови, и баш се чудам за чии авторски права станува збор.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Па можеби до некаде е и така ама во конкретниов случај не барав филм и незнам како индексира гугл ама сигурно не е како што треба. Во конкретниов случај барав ``serials`` ``games serials`` и ми исфрли еден тон warez сајтови, и баш се чудам за чии авторски права станува збор.

Авторски права на креаторите на игрите за кои бараш сериски броеви. :)
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
Дамјан сакаше да каже дека креаторите на игрите вложуваат голем труд, време и пари за да ги направат тие игри, а после некој кој ќе направи крак или keygen ќе им го скрати профитот до 80%.
Како би се чувствувал ти во позиција на креаторите?
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
273
17
Skopje
Пробај тогаш на Yahoo :)):)):))

Навистина е жално ова со копирањево. Ај додека си дете баш ти е гајле ама кога ќе дојде да заработуваш стварно не е ОК да видиш како ти пропаднал трудот во вода поради копирање.
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
Абе стварно матите вода сеа само да се траскат зелени. Не велам јас дека сум против авторски права, дека тоа не е во ред, само начинот на кој индексира додека се пребарува е некако фалш. Ја верувам, кога ќе побарам на пример сериски број за некоја игра да ми даде пребарувачот легална страна од каде што можам да платам за тоа што барам, а не напротив ми дава милион страни кои што врска немаат со авторски права и се сите WAREZ. Што има тука нејасно? Што има тука врска тоа индексирање и филтрирање кога ми дава само Warez а не ништо од тоа што треба. Значи толку добро му е направено индексирањето за да може да ти даде се што е противзаконско. А како што велиш hijackhacker 80%, намали малку, ``знаеме`` колкава добивка имаат издавачите од пиратеријата, не се само во загуба како што кажуваат, бидејќи во последниве години и тие увидија колку тоа можат маркетиншки да го искористат.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Абе стварно матите вода сеа само да се траскат зелени. Не велам јас дека сум против авторски права, дека тоа не е во ред, само начинот на кој индексира додека се пребарува е некако фалш. Ја верувам, кога ќе побарам на пример сериски број за некоја игра да ми даде пребарувачот легална страна од каде што можам да платам за тоа што барам, а не напротив ми дава милион страни кои што врска немаат со авторски права и се сите WAREZ. Што има тука нејасно?

Сериски број од легален сајт? Пребарувањето не оди баш така ако веќе бараш легално да активираш некоја игра.
Ако си симнал trial верзија од некој игра, тогаш треба на Google да го бараш сајтот на играта односно производителот на играта, а не сериски број за играта. Таму ќе најдеш информации како можеш да платиш за лиценца или сериски број. Се додека бараш со keyword - serial number, секогаш ќе добиваш милион WAREZ сајтови.
 

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
Сите тие WAREZ сајтови му кажуваат на Гугл дека кај нив е тоа што ти го бараш и гугл само ти ја пренесува информацијата. За тоа што има премногу фалш страни при пребарувањето, не е ништо крив гугл.

Инфо: Кога пребаруваш гледај што помалце да користиш зборови како Free, Free download, keygen..
И ако веќе пребаруваш сериски броеви, после клучните зборови за пребарување (пр. името на софтверот ) додади некој сериски за којшто си 100% сигурен дека работи, на тој начин гугл ќе ти ги прикаже страните коишто го содржат серискиот и најверојатно нема да е фалш warez страна.
поз
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Da, no ne veruvam deka nekoj od MK pa i od bilo koja druga drzava ke plati za serial koga moze da go zeme besplatno.

кога ќе побарам на пример сериски број за некоја игра да ми даде пребарувачот легална страна од каде што можам да платам за тоа што барам

:rolleyes:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.272
Мислења
920.364
Членови
32.934
Огласи
1.074
Најнов член
Persej10
На врв Дно